Trądzik kojarzy się głównie z problemem dotykającym nastolatków. Warto jednak mieć na uwadze, że doświadczają go również i dorośli. Wiele ciężarnych kobiet zauważa u siebie problemy z nieestetycznymi pryszczami, które znacząco odejmują pewności siebie. Przekonaj się, co wywołuje pryszcze w ciąży, jak się ich pozbyć oraz czy ich pojawienie się jest powiązane z płcią dziecka! 

Pryszcze w ciąży – przyczyny 

Hormony

Powodem dla występowania pryszczy ciąży są przede wszystkim zmiany hormonalne. Obserwuje się zwiększenie poziomu progesteronu i androgenów, które mają wpływ na produkcję sebum. Ujścia gruczołów łojowych zostają wówczas zablokowane, a to powoduje pryszcze, zaskórniki, a czasami także cysty zapalne. 

Zdarza się, że świeżo upieczone matki także mają problem z wypryskami. Winę ponosi hormon produkowany w czasie laktacji, zwany prolaktyną. 

Dieta i stres

Zdarza się, że za trądzik u ciężarnych odpowiedzialne są także codzienne wybory i sytuacje życiowe. Nieprawidłowa dieta, bogata w dużą ilość cukrów prostych, źle dobrane kosmetyki czy stres to wszystko ma wpływ na powstawanie pryszczy. 

Trądzik kiedy się pojawia? 

Trądzik najczęściej występuje u kobiet, które jeszcze przed zajściem w ciążę miały problem z wypryskami. Zazwyczaj pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, a także czasami po porodzie, a zanika dopiero wraz z ustaniem laktacji. 

Co na pryszcze w ciąży? 

Leczenie wyprysków w ciąży jest dość skomplikowane. Wiele skutecznych środków, które poleca się na trądzik, jest niewskazana dla ciężarnych. Dlatego, zanim podejmiesz się jakichkolwiek działań w walce  z pryszczami, skonsultuj się z lekarzem, który doradzi ci, których specyfików unikać. 

Najczęściej polecane produkty do zwalczania trądziku w ciąży, to m.in.: 

  • aloes – jest bardzo delikatny i naturalny. Zawiera w sobie witaminy i mikroelementy niezbędne dla zapewnienia swojej skórze nawilżenia i ukojenia, także w miejscu wyjątkowo uciążliwych wyprysków; 
  • kwas azelainowy – ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i lekko złuszczające;
  • nadtlenek benzoilu – to lek przeciwzapalny, przeciwłojotokowy i przeciwbakteryjny, zatem stworzony do walki z trądzikiem;
  • witamina C – ma działanie antyoksydacyjne i rozświetlające. Ponadto doskonale radzi sobie z usuwaniem przebarwień. Polecane są zarówno kremy, jak i serum; 
  • alantoina, panthenol – nawilżają i koją podrażnioną skórę;
  • papaina, bromelina – enzymy redukują martwy naskórek i oczyszczają twarz, bez podrażniania jej; 
  • bakuchiol – redukuje bakterie, regeneruje i reguluje pracę gruczołów łojowych; 
  • wyciąg z zielonej herbaty – ma działanie antyoksydacyjne i odświeżające, a ponadto usuwa większość zanieczyszczeń z cery; 
  • wyciąg z rumianku – ma działanie kojące, przeciwzapalne i regenerujące.
Zobacz też:
Zaskórniki zamknięte – jak się ich pozbyć? Poznaj najlepsze domowe sposoby

Jakich preparatów na trądzik unikać w ciąży? 

Niestety, większość środków, które wspomagają leczenie trądziku, jest niewskazana lub całkowicie zabroniona do stosowania przez osoby ciężarne. Ich używanie może one poważnie zaszkodzić płodowi, a nawet doprowadzić do poronienia. Do specyfików, których przyszłe matki powinny unikać należą  m.in.: 

  • antybiotyki, takie jak tetracyklina, limecyklina i doksycyklina; 
  • metronidazol;
  • retinoidy, takie jak tazaroten, tretynoina, czy adapalen. 

Pryszcze w ciąży a płeć dziecka

Wiele osób na pewno spotkało się z przekonaniem, że po wyglądzie przyszłej matki można rozpoznać płeć dziecka. Od dekad wierzy się np. że szpiczasty kształt brzucha kobiety świadczy o tym, że urodzi się chłopiec, a okrągły wskazuje na dziewczynkę. 

Istnieje także dość silne przekonanie, że trądzik i ogólne pogorszenie się wyglądu kobiety, to niechybny znak, że matka może spodziewać się narodzin córki. Brak wyprysków i poprawa urody wskazywać ma natomiast na przyjście na świat syna. Czy ma to swoje potwierdzenie w rzeczywistości? 

Chociaż mity dotyczące ciąży i porodu są niezwykle silne w naszym społeczeństwie, nauka nie znajduje na większość z nich żadnego potwierdzenia. Według specjalistów nie ma korelacji pomiędzy występowaniem pryszczy w ciąży a płcią dziecka. Tak jak wspominaliśmy, odpowiedzialne są za nie przede wszystkim hormony, a czasami także i tryb życia przyszłej matki. Warto zatem mieć na uwadze, że przekonania wpajane usilnie wpajane przez nasze babcie, to głównie przesądy i należy je traktować z dużym dystansem.  

Podsumowanie

Ciąża jest dla wielu kobiet okresem prawdziwie magicznym, ale i trudnym. Pryszcze, które pojawiają się u wielu przyszłych matek, to jeden z elementów, który może być dość przykry; ponadto leczenie trądziku, ze względu na stan błogosławiony, jest dość trudne i przed zastosowaniem jakichkolwiek kosmetyków wymagana jest konsultacja z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że ten defekt kosmetyczny nie będzie trwał wiecznie – w trakcie ciąży zdecydowanie warto skupić się przede wszystkim na zadbaniu o zdrowie i cieszenie się wizją swojego malucha!



Powiązane artykuły: