Każda kobieta marzy o pięknych i nawilżonych włosach. Dlatego warto stosować różne sposoby ich pielęgnacji. Kluczowa jest równowaga w aplikacji odżywek, doborze ich typów pod kątem porowatości włosów i odpowiedniego sposobu ich mycia. Przekonaj się, czy odżywki emolientowe sprawdzą się w przypadku twoich włosów!
Odżywki emolientowe do włosów – sprawdź, czym są!
Emolienty to substancje zmiękczające, które w przypadku włosów, działają powierzchniowo. Mogą występować w formie kosmetyków do aplikacji na skórę głowy lub w formie masek i odżywek wykorzystywanych do pielęgnacji i wzmacniania włosów. I właśnie na tej grupie produktów skupimy się najbardziej. Odżywki stworzone na bazie emolientów zatrzymują substancje regenerujące wewnątrz kosmyków i blokują w nich wilgoć przez stworzenie nieprzepuszczalnej warstwy zabezpieczającej. Jednak to nie wszystkie ich właściwości.
Do czego służy emolient w produktach kosmetycznych?
Pielęgnacja włosów emolientami nie ogranicza się jedynie do powstrzymywania przed przesuszaniem. Maska do włosów na bazie tych składników świetnie radzi sobie z niekontrolowanym skrętem kosmyków, puszeniem się i tendencją do niesforności podczas stylizacji lokówką lub prostownicą. Co więcej, właśnie dzięki tworzeniu powierzchniowego blokera dla wilgoci odżywki emolientowe świetnie wzmacniają pasma włosów i powodują ich wygładzenie. Świetnie sprawdzają się również w ochronie przeciw codziennym dawkom promieniowania UV.
Które kosmetyki zawierają emolienty? Jak czytać składy?
Kluczem do zrozumienia działania emolientów jest skład poszczególnych kosmetyków. Skąd możesz wiedzieć, że konkretna odżywka zawiera właśnie te składniki? Do najpopularniejszych emolientów zaliczają się:
- oleje naturalne np. olej kokosowy, macadamia;
- masła i woski np. masło shea oraz wosk pszczeli;
- silikony;
- alkohole tłuszczowe;
- wazelina;
- parafina.
Skład odżywki emolientowej jest ważny zwłaszcza pod kątem konkretnego typu włosów, ale też rodzaju wybranej przez ciebie pielęgnacji pasm.
Skuteczne odżywki emolientowe a porowatość włosów
Emolientowe odżywki powinnaś dobierać pod kątem porowatości kosmyków. Dla włosów niskoporowatych przygotowane są kosmetyki ze znacznie mniejszymi cząsteczkami aktywnymi. Dzięki temu są w stanie skutecznie stworzyć barierę ochronną. Analogicznie w przypadku wysokoporowatych kosmyków konieczne jest zastosowanie dedykowanych produktów emolientowych. Skąd możesz wiedzieć, jaki typ porowatości włosów posiadasz? Jest kilka sposobów na sprawdzenie!
Włosy wysokoporowate, średnioporowate czy niskoporowate – jak to ustalić?
Pierwszym sposobem jest obserwacja. Jeśli nie musisz robić w zasadzie nic, by wygładzać swoje włosy, a prostownica jest ci obca, masz zapewne włosy niskoporowate. Nie posiadają tendencji do wywijania, czy puszenia się – są zawsze bardzo gładkie i proste. Natomiast włosy średnio i wysokoporowate uwielbiają się kręcić. Dlatego w ich przypadku, oprócz dodatkowej ochrony, odżywki emolientowe mają wygładzać włosy. Kolejna metoda polega na umieszczeniu jednego włosa na kilka godzin w szklance wypełnionej letnią wodą. Jeśli włos opadnie na dno, masz typ wysokoporowaty. Jeśli utrzyma się na powierzchni – niskoporowaty. Średnioporowate kosmyki oznaczają włos obecny mniej więcej na środku szklanki.
Odżywki emolientowe, proteinowe i humektantowe – równowaga PEH
Teraz zagłębimy się w jedną z ważniejszych spraw dotyczących balansu odżywczego włosów. Chodzi o tzw. PEH, czyli proteiny, emolienty i humektanty. Każda z tych substancji ma niekwestionowany wpływ na kondycję, zdrowie i wygląd kosmyków. Kluczem ich pięknego wyglądu oraz idealnego stanu jest zachowanie równowagi w pielęgnacji. Dlatego kosmetyki emolientowe nie powinny zawsze stanowić przewagi dla twoich włosów – najważniejsze jest dostrzeganie ich potrzeb. Jeśli są suche, puszą się, mają tendencję do kołtunienia i są szorstkie, rzeczywiście potrzebujesz emolientów. Jednak dla włosów gładkich i prostych emolienty są jedynie dodatkiem.
Jak stosować emolientowe odżywki do włosów?
Sposobów jest kilka, bo kosmetyki do włosów muszą być dopasowane do ich typu oraz twoich oczekiwań. Jednak można wyróżnić przynajmniej kilka metod ich aplikacji. Często odżywki tego rodzaju stosuje się w pod koniec mycia włosów, celem późniejszego spłukania. Tak jest w bardzo popularnej dla włosów wysokoporowatych metodzie OMO. Ostatnim etapem jest właśnie nałożenie produktu z emolientami i przytrzymanie go na włosach przez około kwadrans. Inna metoda to aplikacja odżywki bez spłukiwania. Warto wtedy pamiętać o konsystencji i strukturze kosmetyku, by nadmiernie nie obciążał włosów.
Dlaczego nie warto przesadzać z używaniem odżywek emolientowych?
Sprawa jest bardzo prosta – nie zawsze maski emolientowe są tym, czego potrzebują twoje kosmyki. Prosty przykład wyjaśni to zagadnienie. Jeśli często używasz odżywek i masek na bazie produktów z masłami i woskami, możesz zauważyć tendencję do ich oklapnięcia. Jeśli mają przy tym wyraźną tendencję do strączkowania i mają problem z przetłuszczaniem – emolienty powinnaś stosować rzadziej. Jeżeli jednak zmagasz się ze skutkami włosów średnioporowatych lub wysokoporowatych, opisywane produkty warto stosować nawet każdego dnia.
Najlepsze odżywki emolientowe – jak je znaleźć?
Skąd możesz mieć pewność, który produkt będzie dla ciebie najlepszy? Czy zastosować odżywkę proteinową, zawierającą najwięcej humektantów, czy może w pełni emolientową? Pamiętaj, by każda odżywka stosowana w codziennej ochronie i pielęgnacji była dopasowana do aktualnego stanu włosów. Produkty w drogeriach możesz bez problemu ocenić. Wystarczy, że przyjrzysz się ich składom. Te oferowane jako emolientowe powinny zawierać jak najwięcej cząsteczek olejów, maseł, czy alkoholi tłuszczowych. Mogą być także stosowane w pielęgnacji włosów farbowanych.
Jak często stosować odżywki emolientowe do włosów?
Kluczem świadomej pielęgnacji włosów jest ich obserwacja i dobieranie linii preparatów pod kątem ich obecnego stanu. Dlatego właśnie do codziennej pielęgnacji powinnaś wykorzystywać kosmetyki nie tylko z emolientami, ale też proteinami i humektantami. Dla bardzo zniszczonych, kręcących się i puszących włosów zaleca się stosowanie emolientów nawet każdego dnia. Możesz wykorzystać je w metodzie OMO, ale również aplikować bez zmywania. Po pewnym czasie twoje kosmyki staną się wyraźnie odżywione i będą chętniej poddawały się rozczesywaniu oraz stylizowaniu. Dlatego warto wtedy rzadziej stosować odżywkę emolientową, a częściej używać humektantów i protein.
Odżywki emolientowa – kilka słów na koniec
Należy powiedzieć sobie wprost, że odżywki emolientowe są niezbędne zwłaszcza dla włosów średnio i wysokoporowatych. Ich codzienna stylizacja może być wyzwaniem, a stosowanie wysokich temperatur i ekspozycja na promieniowanie UV dodatkowo je osłabiają. Dlatego sięgnij po linię produktów na bazie składników emolientowych i ciesz się zdrowymi i pięknie wyglądającymi włosami każdego dnia!