Peeling jest zabiegiem, który pomaga pozbyć się niedoskonałości, nadmiaru martwego naskórka i zmniejszyć widoczność porów. Coraz więcej osób w przypadku głębokiego oczyszczania skóry, woli udać się do profesjonalnego salonu – jednym ze zdobywających coraz większą popularność zabiegów jest laserowy peeling węglowy. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, czy jego działanie przekona cię do poddania się procedurze.
Czym jest laserowy peeling węglowy?
Laserowy peeling węglowy jest jednym z coraz częściej wykonywanych zabiegów. Powszechnie określa się go także jako Carbon Peel lub Black Doll. Zabieg wykonuje się w rejonie skóry twarzy, szyi, dekoltu, ramion i pleców przy użyciu wysokoenergetycznego lasera neodymowo-yagowego typu Q-Switch. Poddanie się peelingowi węglowemu poleca się w szczególności osobom, które doświadczają takich problemów jak:
- nadmierne wydzielanie sebum;
- niedoskonałości skóry jak wągry, pryszcze, krosty;
- łagodny trądzik;
- rozszerzone pory;
- zatkane ujścia gruczołów łojowych;
- pierwsze objawy starzenia się skóry (zmarszczki, zmniejszenie jędrności);
- przebarwienia skóry;
- ziemistość, szorstkość skóry.
Przygotowanie do węglowego peelingu laserowego
Szczegóły dotyczące odpowiedniego przygotowania do zabiegu peelingu węglowego laserem powinny zostać omówione w trakcie bezpośredniej konsultacji ze specjalistą. Wskaże on także, jak odpowiednio dbać o skórę po procedurze i upewni się, że nie istnieją przeciwwskazania do jej przeprowadzenia.
Czego nie robić przed zabiegiem?
Przygotowania na szczęście nie należą do trudnych. Miesiąc przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania kremów z retinolem i zrezygnować z mikrodermabrazji; cztery tygodnie to także minimalny czas, jaki należy odczekać po opalaniu. W przypadku stosowania antybiotykoterapii należy zaczekać co najmniej dwa tygodnie przed poddaniem się laserowemu peelingowi węglowemu.
Na tydzień przed zabiegiem warto odstawić zioła światłouczulające, takie jak skrzyp, dziurawiec, rumianek, nagietek. Należy również zaprzestać stosowania kremów zawierających witaminę A, C, E i kwasy owocowe. Na co najmniej 48 godzin przed zabiegiem powinno się powstrzymać przed spożywaniem napojów wyskokowych.
Przebieg zabiegu laserem
Zabieg laserowego peelingu węglowego składa się z kilku etapów.
- Na początku należy oczyścić powierzchnię skóry, pozbywając się zanieczyszczeń i makijażu.
- Następnie obszar powinien zostać pokryty emulsją węglową. Specjalista musi upewnić się, że została ona wmasowana dokładnie we wszelkie nierówności, zagłębienia i pory skóry.
- Na kolejnym etapie stosuje się laser – drobinki węgla z nałożonej wcześniej emulsji pełnią rolę materiału absorpcyjnego dla jego światła. Skórę naświetla się jednym przejściem lasera w trybie termicznym. Dzięki temu fotoabsorber lepiej wnika w pory i jednocześnie stymuluje procesy naprawcze skóry.
- Następny etap polega na naświetleniu właściwym, impulsem 1064 nm. Dzięki niemu na skórze następuje mikroeksplozja drobin zawiesiny węglowej.
- Na sam koniec na rozgrzaną skórę nakłada się chłodny okład.
Efekty zabiegu Carbon Peel
Efekty po poddaniu się zabiegowi mogą różnić się od indywidualnych uwarunkowań, takich jak ogólna kondycja skóry, jej pielęgnacja, czy też natężenia problemów, z jakimi mierzy się na co dzień. Najczęściej zgłaszane przez klientów efekty peelingu to m.in.:
- zredukowanie przebarwień pozapalnych skóry;
- wygładzenie drobnych zmarszczek;
- stymulacja produkcji kolagenu;
- ujednolicenie kolorytu skóry;
- zwężenie porów;
- zredukowanie wągrów, krost i pryszczy;
- zmniejszenie łojotoku skóry;
- redukcja stanów zapalnych skóry (np. w przypadku trądziku).
Laserowy peeling węglowy – przeciwwskazania do zabiegu
Niestety laserowy peeling węglowy nie jest zalecany wszystkim. Jego wykonanie nie jest wskazane w przypadku np.:
- ciąży i okresu karmienia piersią;
- choroby nowotworowej (także w trakcie chemioterapii i/lub radiacji);
- cukrzycy;
- epilepsji;
- bielactwa;
- łuszczycy;
- zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego;
- choroby tkanki łącznej;
- nadwrażliwości na działanie lasera;
- uczulenia na znieczulenie i/lub inny środek stosowany podczas zabiegu;
- zaburzeń psychoneurotycznych;
- uzależnienia od narkotyków i/lub alkoholu.
Zalecenia po zabiegu Black Doll
Laserowy peeling węglowy wykonuje się w 2–3 tygodniowych odstępach, ok. 3–5 razy. Skóra bezpośrednio po zabiegu może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona. Nie jest jednak potrzebna długotrwała rekonwalescencja i już tego samego dnia możliwy jest powrót do swoich codziennych czynności.
Do zaleceń pozabiegowych, których należy bezwzględnie przestrzegać, należy nawilżanie skóry, co najmniej 2–3 razy dziennie. Dodatkowo należy powstrzymać się przed opalaniem, a na co dzień stosować krem z filtrem SPF (30 lub więcej).
Laserowy peeling węglowy – podsumowanie
Laserowy peeling węglowy nie bez powodu jest coraz bardziej popularny. Jest bezbolesny i nie wymaga długiej rekonwalescencji, a efekty jego zastosowania są widoczne niemal od razu. Zdecydowanie warto przemyśleć poddanie się zabiegowi!