Jak dobrać kosmetyki do twarzy?

Kosmetyki do twarzy dla kobiet różnią się składem i przeznaczeniem. Na rynku można znaleźć mnóstwo produktów oczyszczających, nawilżających, czy zmniejszających ilość produkowanego sebum, jednak aby dobrać odpowiedni kosmetyk, należy poznać typ cery i jej potrzeby. Właściwe przyjrzenie się własnej twarzy ułatwi znalezienie dogodnych produktów, których zadaniem będzie utrzymywanie cery w zdrowej kondycji. Od czego więc zacząć, aby dobrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy?

#1 Poznaj swoją cerę i jej potrzeby

Pierwszym krokiem przy dobieraniu kosmetyków do codziennej pielęgnacji jest określenie typu cery. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może tylko wzmagać problemy skórne i podrażniać delikatną skórę twarzy.

Aby ułatwić znalezienie odpowiednich preparatów, określono 4 podstawowe typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Każda z nich wyróżnia się konkretnymi cechami. Ponadto dla jeszcze większego ułatwienia wyodrębniono 4 dodatkowe podtypy. Wówczas możemy scharakteryzować cerę trądzikową, naczyniową, dojrzałą i wrażliwą. Co ważne, typy cery mogą „mieszać się” z jej podtypami (np. cera normalna wrażliwa, cera tłusta trądzikowa itd.). Czym więc cechuje się każdy typ cery?

Cera normalna

To najrzadziej występujący typ cery (choć często towarzyszy osobom przed wiekiem dojrzewania, których gospodarka hormonalna jest jeszcze unormowana). Z biegiem czasu cera normalna zwykle przekształca się w jeden z popularniejszych typów, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, dietą, wpływem czynników zewnętrznych i nieodpowiednią pielęgnacją.

Jej cechami charakterystycznymi są przede wszystkim zdrowy wygląd i jednolity, ładny kolor. Skóra normalna zwykle nie ma skłonności do występowania wyprysków czy licznych zaskórników. Na co dzień się nie błyszczy ani nie stwarza problemów np. przy nakładaniu podkładu (makijaż jest trwały i nie ściera się). Ponadto jedną z podstawowych cech skóry normalnej jest brak uczucia pieczenia i ściągnięcia wskutek mycia twarzy.

Pielęgnacja cery normalnej nie należy do skomplikowanych zadań. Ważne, aby zabezpieczać skórę przed promieniowaniem UV, wiatrem i mrozem. Należy także pamiętać o regularnym stosowaniu kremu nawilżającego z naturalnym składem. Dla utrzymania efektu zdrowej cery warto także zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy tkankom niezbędnych mikroelementów i witamin.

Cera sucha

Posiadaczki cery suchej na co dzień zmagają się z licznymi podrażnieniami i urazami tkanek. Ten typ cery charakteryzuje się m.in. cienką strukturą, przez którą „przebijają się” liczne przebarwienia i naczynia krwionośne. Twarz jest matowa, szorstka w dotyku, a zwykle w okolicy nosa, dołu policzków i czoła dochodzi do łuszczenia się tkanek. Ponadto cerze suchej towarzyszy uczucie ściągnięcia i pieczenia, szczególnie po umyciu twarzy nawet delikatnym preparatem.

Jednym z podstawowych kosmetyków niezbędnych przy pielęgnacji cery suchej jest dobry krem nawilżający. Nie można także zapominać o stosowaniu nawilżająco-łagodzącego żelu do mycia twarzy. Ważne jest, aby produkt nie naruszał bariery hydrolipidowej skóry, gdyż to właśnie ona odpowiada za utrzymanie cery w dobrej kondycji. Ponadto warto wybrać produkty, które przywracają równowagę mikrobiomu skóry, wzmacniając jej barierę ochronną.

Cera tłusta

Cerę tłustą charakteryzuje m.in. błyszczenie, szczególnie w okolicach strefy T (na czole, nosie i brodzie). Ze względu na rozszerzone pory, do tkanek dostają się liczne zanieczyszczenia powodujące powstawanie zaskórników i wyprysków. Co więcej, cera tłusta narażona jest na powstawanie stanów zapalnych. Twarz w dotyku jest gruba, strukturalna, o ziemistym odcieniu. Ze względu na dość duże natłuszczenie, posiadaczki cery tłustej nie zmagają się zbyt szybko ze zmarszczkami.

Do pielęgnacji cery tłustej należy wybrać naturalne żele do mycia oraz olejki do demakijażu, które nie będą zapychać porów i ułatwią ich ściąganie. Ponadto warto regularnie stosować peelingi enzymatyczne, aby oczyszczać tkankę i niwelować powstawanie wyprysków. W ciągu dnia warto mieć przy sobie bibułki matujące, które ułatwią oczyszczanie cery z nadmiaru sebum.

Zobacz też:
Uprawiasz sport? Zadbaj o różne źródła białka w diecie

Cera mieszana

Ten typ cery to połączenie cery tłustej i suchej lub normalnej. Zazwyczaj nadmiar sebum wydzielany jest w okolicy strefy T, a do przesuszenia lub do prawidłowego zachowywania się tkanek dochodzi w pozostałych miejscach. Posiadaczki cery mieszanej powinny stosować przy pielęgnacji naturalne, niezapychające i niepodrażniające żele do twarzy. Ponadto należy zainwestować w nawilżający krem niekomedogenny, który nie będzie zatykał porów.

kosmetyki do twarzy dla kobiet

Cera trądzikowa

Ten podtyp najczęściej występuje jednocześnie z cerą tłustą, jednak nie jest to reguła. Posiadaczki cery trądzikowej zmagają się z licznymi, często bolesnymi wypryskami, które powstają wskutek zanieczyszczania porów i nieprawidłowej diety. Często trądzik może pozostawiać po sobie blizny, dlatego wszelkie zmiany skórne warto skonsultować z dermatologiem, aby wprowadzić odpowiednie leczenie.

Cera naczyniowa

Ten podtyp cery najczęściej uwidacznia się, gdy naczynia krwionośne nie są dostatecznie uszczelnione. Na twarzy można dostrzec liczne zaczerwienienia, które najczęściej pojawiają się przy zmianach temperatury, po wysiłku fizycznym lub przy stresujących sytuacjach. Przy pielęgnacji cery naczyniowej należy stosować delikatne produkty myjące i łagodne kremy nawilżające, które nie podrażnią dodatkowo tkanek.

Cera dojrzała

Cera dojrzała to taka, której towarzyszą liczne przebarwienia i zmarszczki, i występuje ona u kobiet powyżej 40 roku życia. Przy pielęgnacji cery dojrzałej należy pamiętać o regularnym nawilżaniu i zabezpieczaniu tkanek przed promieniowaniem UV. Warto także zainwestować w kosmetyki opóźniające procesy starzenia się skóry.

Cera wrażliwa

W przypadku cery wrażliwej dochodzi do wystąpienia zaczerwienień przy zmianach temperatury, zmianach kosmetyków czy np. po basenie, gdy skóra miała kontakt z wodą z chlorem. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej prowadzi do pękania naczynek, dlatego tak ważne jest, aby do oczyszczania twarzy stosować delikatne i naturalne kosmetyki. Ponadto twarz należy zabezpieczać przed zimnem, wiatrem i promieniowaniem UV np. przy użyciu kremu nawilżającego z SPF.

#2 Dobierz produkty do swojego wieku

Przy wyborze odpowiednich kosmetyków niezwykle ważne jest, aby dobrać te dostosowane do wieku. W przypadku kobiet w okresie dojrzewania warto wybrać preparaty hamujące wydzielanie nadmiaru sebum oraz o działaniu złuszczającym uszkodzone tkanki. Nie należy oczywiście zapominać o regularnym nawilżaniu i zabezpieczaniu twarzy przed promieniowaniem UV.

W przypadku kobiet 30+ należy zwrócić uwagę na środowisko, w jakim się przebywa. Choć gospodarka hormonalna powinna pracować prawidłowo, cera może zmagać się z różnymi problemami powodowanymi przez otoczenie. Warto więc zabezpieczać cerę przed czynnikami zewnętrznymi i stosować zbilansowaną dietę. W przypadku starszych kobiet warto wybierać kosmetyki o działaniu rewitalizującym, ujędrniającym i hamującym procesy starzenia się tkanek.

#3 Wybierz profesjonalne kosmetyki

W sklepach można znaleźć mnóstwo preparatów przeznaczonych dla konkretnego typu cery. Warto jednak podkreślić, że wiele produktów nasyconych jest różnymi substancjami zatykającymi pory i wręcz utrudniającymi codzienną pielęgnację. Dla osób nieznających się na składach kosmetyków takie preparaty często są „pułapką”, z której ciężko się wydostać.

Warto więc wybierać sprawdzone i przetestowane dermatologicznie produkty. Stosuj kosmetyki o delikatnym działaniu i z naturalnymi składnikami. W razie potrzeby i po konsultacji z dermatologiem pielęgnację można wzbogacić o preparaty o mocniejszym działaniu (np. kwas hialuronowy czy kwasy AHA).

Podsumowanie

Zdrowa, zadbana cera to marzenie wielu kobiet. Niestety wraz z wiekiem tkanki twarzy ulegają zmianie zarówno pod wpływem procesów starzenia się skóry, jak i pod wpływem nieprawidłowej pracy hormonów czy złego stylu życia. Dobierając kosmetyki do twarzy, należy przede wszystkim poznać potrzeby swojej skóry i wybrać preparaty, które nie będą dodatkowo podrażniać cery. Ponadto pod uwagę należy wziąć swój wiek oraz styl życia. Warto na początek wybrać delikatne kosmetyki o naturalnym składzie, które pomogą przywrócić cerze blask i promienny wygląd.

Artykuł promocyjny

 

Powiązane artykuły:

Archiwum: styczeń 2023