Medycyna estetyczna ma do zaoferowania szereg wypełniaczy. Najpopularniejszy z nich to kwas hialuronowy – jest naturalny i nie powoduje trwałych zmian. Każdy z nas ma inne predyspozycje do czasu trwania efektów po zaaplikowaniu określonej ilości kwasu hialuronowego. Przyjęło się, że utrzymują się w tkance od 6 do 18 miesięcy. Następnie ulegają rozkładowi. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie jesteś zadowolona z efektu wypełniacza? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może być hialuronidaza. Przeczytaj i dowiedz się, na czym polega ten zabieg i komu jest polecany.
Najczęstsze powody aplikowania kwasu hialuronowego
Do najczęstszych powodów sięgnięcia po ten kwas należą:
- zbyt małe, niesymetryczne usta;
- asymetrie twarzy;
- nadmierna suchość ust;
- opadające kąciki ust;
- zanik wyrazistości twarzy;
- brak jędrności skóry;
- zmarszczki;
- przewlekła suchość cery
Powikłania po aplikacji naturalnego kwasu hialuronowego
Przyczyną wielu powikłań po zaaplikowaniu wypełniacza jest brak odpowiedniej wiedzy osoby wykonującej zabieg oraz niskiej jakości użytego produktu.
Do najczęstszych powikłań możemy zaliczyć:
- efekt wizualny inny niż założony;
- martwicę;
- reakcję alergiczną;
- charakterystyczne, zielono-błękitne zabarwienie skóry;
- ropnie i owrzodzenia;
- obrzęk;
- siniaki;
- stan zapalny;
- infekcje o różnym podłożu;
- zatory naczyń krwionośnych.
Hialuronidaza – co to jest? Czy może rozpuścić kwas hialuronowy?
Hialuronidaza to enzym, którego działanie polega na rozkładaniu i rozpuszczeniu usieciowanego kwasu hialuronowego. Podanie enzymu powoduje natychmiastowe przerwanie jego wiązań chemicznych i rozpoczyna proces jego wchłaniania przez organizm człowieka. Występuje w niektórych ludzkich komórkach. Jest składnikiem jadu wytwarzanego przez owady, np. osy, pszczoły. Posiadają go też białka bydlęce. Enzym ten ma zastosowanie nie tylko w estetologii medycznej, ale także w innych gałęziach medycyny, takich jak ginekologia, ortopedia, onkologia czy okulistyka.
Zastosowanie hialuronidazy
Zabieg ten zalecany jest wszystkim, u których iniekcję kwasu hialuronowego przeprowadzono w sposób nieprawidłowy. Stosuje się ją nie tylko ze względów estetycznych, ale także w przypadku zagrożenia zdrowia i życia.
Jak wygląda podanie hialuronidazy?
Sam przebieg zabiegu nie jest zbyt długi, trwa ok. 30 minut. Jego czas uzależniony jest od obszaru, na którym pracuje specjalista. Hialuronidaza polega na nakłuciu miejsca na skórze dotkniętej problemem bardzo cienką igłą oraz zdeponowaniu preparatu. Nie wymaga znieczulenia. Od razu po zastrzyku zobaczysz pierwszy efekt. Cząsteczki enzymu zostaną wydalone z organizmu po ok. 7 dniach.
Wskazania do wykonania zabiegu rozpuszczania kwasu hialuronowego
Każde z nich musi być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Pamiętaj, że prawidłowość wstrzyknięcia kwasu hialuronowego, np. w usta, można stwierdzić dopiero po jakimś czasie. Opuchlizna i obrzęk, które występują po zabiegu, muszą najpierw zejść. Oto najczęstsze wskazania do leczenia:
- Zbyt płytko wstrzyknięty kwas hialuronowy, który nieestetycznie przebija przez skórę.
- Grudki powstałe w wyniku nieprawidłowego wstrzyknięcia.
- Alergie na preparat z kwasem hialuronowym.
- Za duże ilości preparatu zaaplikowanego pod skórę.
- Likwidacja zaaplikowanego wypełniacza, który zaczął migrować w tkance.
- Przewlekły ból w miejscu wkłucia, który nie zmniejsza się po przyjęciu środków przeciwbólowych.
- Ogólne pogorszenie samopoczucia, gorączka, duszności.
- Zasinienie z towarzyszącym mu obrzękiem.
- Przypadkowe wkłucie się w tętnicę lub żyłę, spowalniające przepływ krwi.
Pamiętaj, że hialuronidaza nie jest lekiem na całe zło. Jeśli doszło np. do martwicy tkanki lub jej poważnych uszkodzeń, zabieg nie pomoże.
Hialuronidaza – przeciwwskazania
- uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych;
- alergia na białko bydlęce oraz owcze;
- aktywna opryszczka;
- choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze;
- inne niezidentyfikowane choroby skóry;
- ciąża;
- nowotwory.
Hialuronidaza – niepożądane skutki uboczne
Hialuronidaza, tak jak każdy zabieg na żywym organizmie, może powodować niepożądane skutki uboczne. Najcięższym jest wystąpienie alergii, włącznie z możliwością pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego, a także zgonu. Powikłania po hialuronidazie będą w dużej mierze dotyczyły osób wykazujących uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych, takich jak osy, pszczoły czy szerszenie. Warto zatem najpierw wykonać próbę uczuleniową. Usuwanie kwasu hialuronowego jest procedurą poważną i powinna być wykonywana przez wykwalifikowany personel medyczny. Do innych, łagodniejszych skutków ubocznych, możemy zaliczyć m.in.:
- obrzęk;
- zasinienie;
- rumień;
- ogólne złe samopoczucie.
Hialuronidaza – cena
W celu przeprowadzenia planowanej hialuronidazy, aby usunąć kwas hialuronowy, szukaj gabinetu o dobrych opiniach. Niech cię nie skusi zbyt niska cena. Koszt zabiegu rozpoczyna się od ok. 1000 zł. W lepszych klinikach możesz udać się na konsultację i o wszystko dopytać osobiście.
Efekty kuracji
Efekt po hialuronidazie widoczny jest od razu. Zazwyczaj wystarcza wykonanie jednego zabiegu. Szacuje się, że pierwsze efekty można zobaczyć w zależności od ilości zastosowanego enzymu w czasie od 24 godzin do 7 dni. Na końcowy rezultat musisz poczekać do co najmniej 3 dni, aż zejdzie zaczerwienienie lub delikatna opuchlizna. Wypełniacz może zostać całkowicie rozpuszczony na danym obszarze lub tylko w jego części. Wtedy aplikowana dawka preparatu jest mniejsza. Co ważne, zabieg ten przynosi trwałe efekty. Przywraca wygląd przed podaniem wypełniacza.
Zalecenia przed- i pozabiegowe
Hialuronidaza to zabieg, do którego nie musisz się przygotowywać. W gabinecie zostanie z tobą przeprowadzony wywiad, który wykluczy przeciwwskazania. Po zabiegu hialuronidazy natomiast nie powinnaś dotykać twarzy przez ok. 6-7 godzin. Przez 3 dni musisz bardzo delikatnie obchodzić się z miejscem iniekcji. Nie wolno go trzeć ani masować.
Najczęściej zadawane pytania
Ile trzeba odczekać po hialuronidazie?
Efekt jest widoczny natychmiast po zabiegu. Przez około 7 godzin po zabiegu nie wolno dotykać skóry twarzy. Przez kolejne 3 dni nie wolno trzeć ani masować miejsca, w którym została wykonana hialuronidaza.
Czy hialuronidaza jest bezpieczna?
Zabieg jest bezpieczny dla osób, które nie są uczulone na ten enzym. Po hialuronidazie mogą jednak wystąpić powikłania takie jak stan zapalny, zasinienie, martwica, stan zapalny, infekcje czy zatory naczyń.
Ile kosztuje zabieg hialuronidazy?
Koszt zabiegu może różnić się w zależności od lokalizacji i renomy gabinetu kosmetycznego. Ceny zaczynają się od ok. 1000 złotych. Przed wybraniem gabinetu dokładnie sprawdź opinie na jego temat i dowiedz się jak najwięcej o pracujących tam specjalistach.