Alkohol cetylostearylowy (INCI: Cetearyl alcohol) powstał w wyniku zmieszania dwóch alkoholi – alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego. Jest tłusty i ma konsystencję stałego wosku o białym zabarwieniu. Jego chemiczne właściwości uniemożliwiają mu rozpuszczanie się w wodzie. Rozpuszcza się natomiast w tłuszczach. Cetearyl alcohol znalazł zastosowanie głównie w branży kosmetycznej.
Cetearyl alcohol – działanie
- Składnik powierzchniowo czynny w różnego rodzaju produktach myjących.
- Ułatwia aplikację, nadając poślizg.
- Emolient – osiada na powierzchni skóry, tworząc nieprzepuszczalną powłokę.
- Nawilża i wygładza skórę i włosy.
- Uelastycznia włosy.
- Chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
- Daje efekt natłuszczenia.
- Chroni przed wyparowywaniem wody z naskórka.
- Wpływa na lepkość produktu kosmetycznego.
- Ułatwia aplikację kosmetyku lub produktu do makijażu.
- Silnie zmiękcza naskórek.
- Powoduje, że kosmetyk staje się mniej przezroczysty, a bardziej mętny.
- Stabilizuje emulsję.
Alkohol cetylostearylowy – w jakich kosmetykach?
Alkohol cetylostearylowy pełni w kosmetykach wiele funkcji. Dba o samo działanie preparatu, a także o odczucia w użytkowaniu. Po pierwsze stabilizuje emulsję – łączy olej i wodę, tworząc jedną, trwałą konsystencję i ułatwiając działanie aplikacyjne. Właściwości użytkowe wykorzystywane są m.in. w bazach pod makijaż, które dają efekt wyraźnego wygładzenia porównywalnie do silikonów.
Cetearyl alcohol w kremie stosowany jest zwykle do skór silnie wysuszonych i odwodnionych i jest nazywany alkoholem tłuszczowym. Tworzy na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, czyli niewidoczny film, który chroni przed nadmierną utratą wody oraz – w rezultacie – wysuszeniem. Składnik ten dodawany jest nie tylko do produktów typowo pielęgnacyjnych, ale również myjących, takich jak żele do twarzy/ciała czy mleczka do mycia. Cetearyl alcohol znalazł również szerokie zastosowanie we wszelkich kosmetykach do makijażu. Znajdziemy go w podkładach, szminkach i tuszach do rzęs, a także w odżywkach.
Alkohol cetearylowy – bezpieczeństwo stosowania
Alkohol cetylostearylowy jest składnikiem bezpiecznym również dla kobiet w ciąży i okresie laktacji. Mimo, że hasło alkohol od razu przywołuje na myśl działanie wysuszające i drażniące, jest to mit! Substancja ta została uznana za bezpieczną nawet w czystej postaci. Kosmetyki z jej dodatkiem mogą być stosowane przez skórę skłonną do alergii.
Cetearyl alcohol – naturalny czy syntetyczny?
Cetearyl alcohol pozyskiwany jest na drodze syntetycznej. Jego składnikiem najczęściej jest olej kokosowy lub palmowy.
Cetearyl alcohol – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu tego składnika na środowisko naturalne.
Cetearyl alcohol – czy jest przyjazny weganom?
Niestety, nie można w 100% stwierdzić, czy cetearyl alcohol jest odpowiedni dla wegan. O ile najczęściej do jego produkcji wykorzystuje się oleje roślinne, to produkcja jednego z jego komponentów nie jest już taka oczywista. Chodzi o alkohol stearylowy, przy produkcji którego mogą być wykorzystywane tłuszcze zwierzęce. Dla pewności warto zasięgnąć porady u samego producenta danego produktu kosmetycznego.
Alkohol w kosmetykach – ciekawostki
Cetearyl alcohol jest składnikiem bardzo powszechnie stosowanym. W kosmetykach może występować w różnym stężeniu. O ile skóry suche od razu się z nim polubią, te bardziej problematyczne – już niekoniecznie. Alkohol ten w nadmiarze wykazuje dość silne właściwości komedogenne. Oznacza to, że może powodować blokowanie porów skóry oraz powstawanie zmian trądzikowych. To za sprawą tworzenia powłoki filmotwórczej, która powstaje na naskórku.
Bibliografia:
Chemia w kosmetyce i kosmetologii – Z. Sarbak, A. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak