Paznokcie mogą być łamliwe, pękające, mogą pojawiać się na nich białe plamki. To wszystko zazwyczaj są oznaki braku witamin w organizmie. Jaka witamina na paznokcie będzie najbardziej odpowiednia? Jest ich naprawdę wiele. Z reguły potrzeba około trzech miesięcy regularnego dostarczania witamin, by zauważyć widoczne rezultaty na swoich paznokciach. Jest to zatem proces długotrwały, ale z pewnością warto zainwestować w niego swój czas. 

Rozdwajające się paznokcie – brak witaminy?

Paznokcie są wytworem naskórka. U człowieka bardzo mocno ewoluowały. Nie służą one nam obecnie do kopania jak pazury zwierzętom, ale i tak niezwykle nam się przydają. Są narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – codziennie narażasz swoje paznokcie na tarcie, uciski, zmiany temperatury czy wilgotności, a także na złamania. W tej sytuacji bardzo szybko i łatwo może dojść do uszkodzenia płytki, a w jej konsekwencji także do rozdwojenia paznokcia. 

Jedną z przyczyn, która stoi za problemem rozdwajania się paznokci, jest brak witamin, czyli nieodpowiednia dieta. Jeżeli żywisz się przede wszystkim wysokoprzetworzonym jedzeniem albo w barach szybkiej obsługi typu fast food, nie powinno cię dziwić, że twoje paznokcie są ubogie w witaminy, a co za tym idzie – rozdwajają się.

Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na to, co na co dzień się je. Przede wszystkim przyjrzyj się ilości protein i witamin w swojej diecie. Ich niedobór lub brak bardzo negatywnie wpływa na stan twojej skóry, w tym także wytworów naskórka – jak włosy czy paznokcie właśnie. Dotyczy to przede wszystkim witamin A, C oraz tych należących do grupy B. Ważne jest także o zadbanie o odpowiednią ilość minerałów w spożywanym jedzeniu, bowiem również ich niedobór może prowadzić do rozdwajania się paznokci. Mowa tutaj przede wszystkim o cynku, magnezie, krzemie czy wapniu. 

Zobacz też:
Paznokcie french ze zdobieniem – poznaj pomysły na french manicure. Sposoby na zdobienie paznokci i modne stylizacje

Problem rozdwajających się paznokci rozwiąże zatem właściwa i pełnowartościowa dieta oparta na produktach świeżych i nieprzetworzonych, ale również tabletki na wzmocnienie paznokci, o których będzie mowa w dalszej części artykułu. 

Pękające paznokcie – czego brakuje?

Jeżeli masz zdrowe paznokcie, są one bladoróżowe, nie widać na nich przebarwień, a już tym bardziej pęknięć. Paznokcie, podobnie jak włosy, zbudowane są z keratyny. Jest to białko, które jest bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechanicznie. Czasem zdarza się jednak, że ta twarda płytka zaczyna się kruszyć, a na twoich paznokciach mogą pojawić się widoczne pęknięcia. To znak, że stają się one miękkie i cieńsze. Pękanie paznokci to problem, który znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jakie są główne przyczyny powstawania pęknięć na paznokciach?

 • Wiek – wraz z wiekiem paznokcie niestety stają się coraz cieńsze i łamliwe.
 • Zabiegi kosmetyczne – częste malowanie lakierem paznokci, a następnie usuwanie go zmywaczem na bazie acetonu to tylko jeden z problemów; żelowe ozdoby, które w ostatnich latach stały się takie modne, również wymagają chemikaliów, by możliwe było ich usunięcie. To wszystko niestety negatywnie wpływa na twardość płytki paznokcia.
 • Środki chemiczne, których używasz do mycia naczyń czy czyszczenia kuchni bądź łazienki, również mają zły wpływ na kondycję twoich paznokci. Bardzo je wysuszają, a także osłabiają.
 • Onychofagia, czyli obgryzanie paznokci – to bardzo szkodliwy nawyk, wręcz nałóg, który prowadzi do dużego uszkodzenia płytki paznokcia, a nawet czasami jej zaniku.
 • Choroby takie jak łuszczyca, zaburzenia czynności tarczycy.

U podłoża pęknięć paznokci leży również twoja dieta. Jeśli odżywiasz się źle, przede wszystkim jesz fast foody i gotowe jedzenie, które można dostać w supermarketach, to nie dziw się, że twoje paznokcie tak często pękają i mają nieestetyczny wygląd. Niedobory żywieniowe, przede wszystkim braki w minerałach takich jak żelazo oraz witaminach (witaminy z grupy B, niedobory witaminy E oraz A), prowadzą do problemów z paznokciami. Niektóre tabletki na paznokcie mogą wspomóc twoją dietę – przynajmniej na początku.

Zobacz też:
Szare paznokcie – modny i praktyczny manicure

Witaminy na wzmocnienie paznokci

Jakich witamin może ci brakować?

 • Witamina A na paznokcie – wpływa przede wszystkim na nawilżenie skórek wokół paznokcia oraz na ich gładkość. Oznaki niedoboru: kruchość, widoczne podłużne i poprzeczne prążki na płytce paznokcia.
 • Witamina B. Oznaki niedoboru: zniekształcenie paznokci, łamliwość i bardzo wolny wzrost płytki. O niedoborze witaminy B12 może też świadczyć to, że paznokcie są suche i wypukłe.
 • Witamina C – ma działanie przeciwbakteryjne, w związku z czym zapobiega wszelkim stanom zapalnym, które powstają w obrębie twoich paznokci. Dodatkowo także je wzmacnia dzięki temu, że ułatwia wchłanianie żelaza przez organizm.
 • Witamina H – jest to najważniejsza witamina, której brak przekłada się na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Niedobór tej witaminy może być spowodowany przebytą antybiotykoterapią. Brak witaminy H to słabe i łamiące się paznokcie.
 • Witamina D – jest skorelowania z wapniem, zatem jej brak odbija się również na kondycji paznokci.
 • Witamina E – ma przede wszystkim działanie oksydacyjne, a ponadto poprawia krążenie krwi pod płytką paznokcia, dzięki temu wygląda ona na zdrowszą. Witamina E wzmacnia paznokcie, jej przedawkowanie może jednak sprawić, że płytka będzie żółtawa.

Kuracja witaminowa, czyli bogata w wapń, żelazo, witaminy B, witaminę A, witaminę PP, krzem, cynk, jod, żelazo czy magnez, stosowana regularnie przez minimum trzy miesiące, znacząco poprawi wygląd twoich paznokci, a przede wszystkim wzmocni je i zwiększy ich twardość. Pamiętaj zatem o tym, by twoja dieta była bogata w takie produkty, jak brązowy ryż, chleb razowy, kasza gryczana, nabiał, ryby morskie, oleje roślinne oraz chude mięso. Witamina na paznokcie ma bardzo duży wpływ, nie zapominaj o tym i dbaj o swoją dietę oraz suplementację.

Preparaty na wzmocnienie paznokci

Preparaty odpowiednie do wzmocnienia paznokci to odżywki dostępne w wielu dobrych drogeriach. Oto kilka przydatnych informacji:

 • odżywka dla wzmocnienia kruchej płytki powinna mieć w składzie witaminy A, E, C oraz B, a także magnez, cynk, krzem i żelazo;
 • odżywka do rozdwajających się paznokci powinna być bogata w keratynę, wapń, żelazo czy jedwab. Kuracja trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch;
 • odżywki do stosowania profilaktycznego – nie musisz mieć problemów z paznokciami, by stosować bezbarwną odżywkę. Wybieraj zawsze tę, która wzmacnia płytkę paznokcia i ją jeszcze dodatkowo odżywia. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia problemów z paznokciami.
Zobacz też:
Rozdwajanie paznokci – jak sobie z tym radzić? Poznaj najlepsze sposoby na łamliwe paznokcie

Witaminy na paznokcie odgrywają bardzo istotną rolę. Często nie zdajesz sobie nawet sprawy, jak ważne jest to, co jesz na co dzień. Dowiadujesz się o tym dopiero, gdy masz problemy zdrowotne albo z kondycją organizmu, w tym również z paznokciami. Rozdwajające się lub łamliwe paznokcie to jeden z sygnałów informujący o niedoborze minerałów i witamin w organizmie. Na szczęście odpowiednia kuracja może szybko przywrócić płytce twoich paznokci idealny kształt i wygląd.

Powiązane artykuły: