Paznokcie mogą być łamliwe, pękające, mogą pojawiać się na nich białe plamki. To wszystko zazwyczaj są oznaki braku witamin w organizmie. Jaka witamina na paznokcie będzie najbardziej odpowiednia? Jest ich naprawdę wiele. Z reguły potrzeba około trzech miesięcy regularnego dostarczania witamin, by zauważyć widoczne rezultaty na swoich paznokciach. Jest to zatem proces długotrwały, ale z pewnością warto zainwestować w niego swój czas.
Witaminy na paznokcie
Paznokcie są wytworem naskórka. U człowieka bardzo mocno ewoluowały. Nie służą one nam obecnie do kopania jak pazury zwierzętom, ale i tak niezwykle nam się przydają. Są narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych – codziennie narażasz swoje paznokcie na tarcie, uciski, zmiany temperatury czy wilgotności, a także na złamania. W tej sytuacji bardzo szybko i łatwo może dojść do uszkodzenia płytki, a w jej konsekwencji także do rozdwojenia paznokcia.
Jedną z przyczyn, która stoi za problemem rozdwajania się paznokci, jest brak witamin, czyli nieodpowiednia dieta. Jeżeli żywisz się przede wszystkim wysokoprzetworzonym jedzeniem albo w barach szybkiej obsługi typu fast food, nie powinno cię dziwić, że twoje paznokcie są ubogie w witaminy, a co za tym idzie – rozdwajają się.
Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na to, co na co dzień się je. Przede wszystkim przyjrzyj się ilości protein i witamin w swojej diecie. Ich niedobór lub brak bardzo negatywnie wpływa na stan twojej skóry, w tym także wytworów naskórka – jak włosy czy paznokcie właśnie. Dotyczy to przede wszystkim witamin A, C oraz tych należących do grupy B. Ważne jest także o zadbanie o odpowiednią ilość minerałów w spożywanym jedzeniu, bowiem również ich niedobór może prowadzić do rozdwajania się paznokci. Mowa tutaj przede wszystkim o cynku, magnezie, krzemie czy wapniu.
Problem rozdwajających się paznokci rozwiąże zatem właściwa i pełnowartościowa dieta oparta na produktach świeżych i nieprzetworzonych, ale również tabletki na wzmocnienie paznokci, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.
Rozdwajające się paznokcie – jakich minerałów brakuje łamliwym paznokciom?
Jeżeli masz zdrowe paznokcie, są one bladoróżowe, nie widać na nich przebarwień, a już tym bardziej pęknięć. Paznokcie, podobnie jak włosy, zbudowane są z keratyny. Jest to białko, które jest bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechanicznie. Czasem zdarza się jednak, że ta twarda płytka zaczyna się kruszyć, a na twoich paznokciach mogą pojawić się widoczne pęknięcia. To znak, że stają się one miękkie i cieńsze. Pękanie paznokci to problem, który znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jakie są główne przyczyny powstawania pęknięć na paznokciach?
- Wiek – wraz z wiekiem paznokcie niestety stają się coraz cieńsze i łamliwe.
- Zabiegi kosmetyczne – częste malowanie lakierem paznokci, a następnie usuwanie go zmywaczem na bazie acetonu to tylko jeden z problemów; żelowe ozdoby, które w ostatnich latach stały się takie modne, również wymagają chemikaliów, by możliwe było ich usunięcie. To wszystko niestety negatywnie wpływa na twardość płytki paznokcia.
- Środki chemiczne, których używasz do mycia naczyń czy czyszczenia kuchni bądź łazienki, również mają zły wpływ na kondycję twoich paznokci. Bardzo je wysuszają, a także osłabiają.
- Onychofagia, czyli obgryzanie paznokci – to bardzo szkodliwy nawyk, wręcz nałóg, który prowadzi do dużego uszkodzenia płytki paznokcia, a nawet czasami jej zaniku.
- Choroby takie jak łuszczyca, zaburzenia czynności tarczycy.
U podłoża pęknięć paznokci leży również dieta uboga w witaminy i minerały. Jeśli odżywiasz się źle, przede wszystkim jesz fast foody i gotowe jedzenie, które można dostać w supermarketach, to nie dziw się, że twoje paznokcie tak często pękają i mają nieestetyczny wygląd. Niedobory żywieniowe, przede wszystkim braki w witaminach i minerałach takich jak żelazo oraz witaminach (witaminy z grupy B, niedobory witaminy E oraz A), prowadzą do problemów z paznokciami. Niektóre tabletki na paznokcie mogą wspomóc twoją dietę – przynajmniej na początku.
Czy witamina E jest najaważniejsza? Witaminy i suplementy na wzmocnienie paznokci
Jakich witamin może ci brakować?
- Witamina A na paznokcie – wpływa przede wszystkim na nawilżenie skórek wokół paznokcia oraz na ich gładkość. Oznaki niedoboru: kruchość, widoczne podłużne i poprzeczne prążki na płytce paznokcia.
- Witamina B. Oznaki niedoboru: zniekształcenie paznokci, łamliwość i bardzo wolny wzrost płytki. O niedoborze witaminy B12 może też świadczyć to, że paznokcie są suche i wypukłe.
- Witamina C – ma działanie przeciwbakteryjne, w związku z czym zapobiega wszelkim stanom zapalnym, które powstają w obrębie twoich paznokci. Dodatkowo także je wzmacnia dzięki temu, że ułatwia wchłanianie żelaza przez organizm.
- Witamina H – jest to najważniejsza witamina, której brak przekłada się na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Niedobór tej witaminy może być spowodowany przebytą antybiotykoterapią. Brak witaminy H to słabe i łamiące się paznokcie.
- Witamina D – jest skorelowania z wapniem, zatem jej brak odbija się również na kondycji paznokci.
- Witamina E – ma przede wszystkim działanie oksydacyjne, a ponadto poprawia krążenie krwi pod płytką paznokcia, dzięki temu wygląda ona na zdrowszą. Witamina E wzmacnia paznokcie, jej przedawkowanie może jednak sprawić, że płytka będzie żółtawa.
Kuracja witaminowa, czyli bogata w wapń, żelazo, witaminy B, witaminę A, witaminę PP, krzem, cynk, jod, żelazo czy magnez, stosowana regularnie przez minimum trzy miesiące, znacząco poprawi wygląd twoich paznokci, a przede wszystkim wzmocni je i zwiększy ich twardość. Pamiętaj zatem o tym, by twoja dieta była bogata w takie produkty, jak brązowy ryż, chleb razowy, kasza gryczana, nabiał, ryby morskie, oleje roślinne oraz chude mięso. Witamina na paznokcie ma bardzo duży wpływ, nie zapominaj o tym i dbaj o swoją dietę oraz suplementację.
Preparaty na wzmocnienie płytki paznokcia
Preparaty odpowiednie do wzmocnienia słabych paznokci to odżywki dostępne w wielu dobrych drogeriach. Oto kilka przydatnych informacji:
- odżywka dla wzmocnienia kruchej płytki powinna mieć w składzie witaminy A, E, C oraz B, a także magnez, cynk, krzem i żelazo;
- odżywka do rozdwajających się paznokci powinna być bogata w keratynę, wapń, żelazo czy jedwab. Kuracja trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch;
- odżywki do stosowania profilaktycznego – nie musisz mieć problemów z paznokciami, by stosować bezbarwną odżywkę. Wybieraj zawsze tę, która wzmacnia płytkę paznokcia i ją jeszcze dodatkowo odżywia. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia problemów z paznokciami.
Witaminy na paznokcie odgrywają bardzo istotną rolę. Często nie zdajesz sobie nawet sprawy, jak ważne jest to, co jesz na co dzień. Dowiadujesz się o tym dopiero, gdy masz problemy zdrowotne albo z kondycją organizmu, w tym również z paznokciami. Rozdwajające się lub łamliwe paznokcie to jeden z sygnałów informujący o niedoborze minerałów i witamin w organizmie. Na szczęście odpowiednia kuracja może szybko przywrócić płytce twoich paznokci idealny kształt i wygląd.