Jakie są wskazania do operacji plastycznej nosa?
Nos odpowiada m.in. za odbieranie bodźców węchowych, nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie przepływającego przez niego powietrza oraz za jego transport do dalszej części dróg oddechowych. Zaburzenie jego funkcjonowania jest wskazaniem medycznym do operacji plastycznej nosa. Są to wszystkie defekty (np. skrzywienie przegrody nosa), które wywołują uciążliwe objawy pogarszające komfort życia pacjenta. Zalicza się do nich przede wszystkim trudności w oddychaniu i związane z tym niedotlenienie, przewlekłe uczucie zmęczenia i senność.
Operacja plastyczna nosa najczęściej jest jednak wykonywana ze względów estetycznych, ponieważ nos jest częstym źródłem kompleksów. Wielu osobom nie podoba się jego wielkość, kształt, asymetria czy wygląd z profilu. Staje się to powodem poszukiwania dostępnych i skutecznych metod korekty nosa.
Na czym polega prostowanie nosa?
Nos składa się z umiejscowionej wewnątrz czaszki jamy nosowej i nosa zewnętrznego, złożonego z części chrzęstnej i części kostnej. Wyróżnia się kilka dostępnych metod korekty nosa:
- całkowita plastyka nosa (obejmuje zarówno część chrzęstną, jak i kostną),
- korekta chrzęstnej części nosa,
- prostowanie przegrody nosa (septoplastyka).
Plastyka nosa wykonywana jest przy użyciu dwóch podstawowych technik operacyjnych, tj. dostęp chirurgiczny otwarty i zamknięty. Dostęp otwarty polega na wykonaniu nacięcia w kształcie litery W prostopadle do przegrody nosa, natomiast dostęp zamknięty opiera się na wykonaniu niewidocznych na zewnątrz nacięć wewnątrz przedsionka nosa.
Wybór metody dobierany jest indywidualnie do pacjenta po uwzględnieniu warunków anatomicznych, rodzaju i rozległości zabiegu oraz doświadczenia chirurga.
Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym w ciągu 2-3 godzin. W przypadku korekty chrzęstnej części nosa możliwe jest także zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Plastyka przegrody nosa
Septoplastyka wykonywana jest w przypadku skrzywienia przegrody nosa, która często utrudnia oddychanie w wyniku zaburzenia drożności nosa. W życiu codziennym jest to bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli trwa dłuższy czas. Ponadto może prowadzić do przewlekłego zapalenia zatok.
Skrzywienie przegrody nosa jest często wadą wrodzoną, jednak można ją również nabyć w trakcie życia, np. w wyniku urazu, podczas uprawiania sportu lub walki. W takich przypadkach z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna.
Zabieg najczęściej wykonuje się metodą podśluzówkowego wycięcia przegrody nosa. Polega ona na nacięciu i odwarstwieniu błony śluzowej przegrody od chrząstki, a następnie wycięciu nieprawidłowych fragmentów tkanek i przebudowie przegrody do prawidłowych warunków anatomicznych. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie szwów na rozciętą błonę śluzową.
Plastyka czubka nosa
Czubek nosa może być za duży, za mały, opadający, zadarty, masywny, bulwiasty itd. Wyróżnia się wiele określeń opisujących defekt tej części nosa. W tych przypadkach można zdecydować się na operację plastyczną ograniczoną do czubka nosa, czyli do jego części chrzęstnej.
Zabieg wykonuje się przez nacięcie wewnątrz przedsionka nosa, a następnie wycięcie i modelowanie chrząstki. Operacja może być połączona z septoplastyką (korektą przegrody nosa) lub konchoplastyką (korektą przerośniętych małżowin nosowych).
Plastyka czubka nosa jest zabiegiem wymagającym od chirurga sporej wyobraźni i odpowiedniej sprawności operatorskiej. Nos pacjenta powinien zostać ukształtowany tak, aby nadany kształt był odpowiedni i pasujący do proporcji twarzy oraz by zaspokajał oczekiwania pacjenta.
Przeciwwskazania do zabiegu prostowania nosa
Główne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu korekcji nosa to:
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- niekontrolowana cukrzyca,
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
- ciąża i karmienie piersią,
- stany zapalne skóry,
- infekcje.
Plastyka nosa powinna być przeprowadzana tylko u osób, u których zakończył się rozwój. W związku z tym zabieg korekty nosa zazwyczaj przeprowadza się po ukończeniu 21. roku życia.
Efekty plastyki nosa
Pierwszy efekt zabiegu można zaobserwować już po kilku pierwszych tygodniach, po zdjęciu opatrunków. Ostateczny rezultat operacji widoczny jest po okresie rekonwalescencji, czyli po upływie 6 miesięcy od zabiegu. Uzyskany efekt jest trwały.
Jakie są możliwe powikłania po zabiegu korekty nosa?
Powikłania po zabiegu występują rzadko. Wyróżnia się m.in.:
- długotrwały i rozlany obrzęk nosa,
- perforacje w przegrodzie nosa,
- pogorszenie drożności nosa i utrudnione oddychanie,
- krwawienie pooperacyjne,
- pooperacyjne zakażenie i utrudnione gojenie ran,
- drętwienia, zaburzenia czucia w okolicy nosa i centralnej części twarzy.