Poznaj przyczyny przerostu małżowin. Sprawdź najlepsze metody, które przyniosą ulgę w przypadku tego problemu.
Małżowiny nosowe – funkcje
Nos jest ważnym narządem dla człowieka. Małżowiny nosowe są uwypukleniem błon śluzowych nosa. Pełnią dwie podstawowe i najważniejsze funkcje:
- oczyszczają, ogrzewają wdychane powietrze;
- usuwają drobne zanieczyszczenia z wdychanego powietrza, filtrując je.
Jak można łatwo zauważyć, są to działania, które – zaburzone – potrafią wpłynąć niekorzystnie na zdrowie. Najczęstszym problemem, z którym borykają się pacjenci, jest przerost tych wrażliwych partii nosa.
Krzywa przegroda nosa i nie tylko – przyczyny przerostu małżowin nosowych
Na zmianę budowy śluzówki nosa ma wpływ wiele czynników. Są to m.in.:
- nagminnie stosowane krople do nosa dostępne bez recepty – bez zaleceń lekarza;
- skrzywienie przegrody nosa;
- dym papierosowy;
- drażniące środki chemiczne.
Oczywiście, wszelkie leki do nosa są sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa. Problem zaczyna się, gdy pacjent aplikuje je zbyt często, podrażniając śluzówkę. Przyczynia się to do powiększenia małżowin nosowych, które w konsekwencji powodują poważniejsze problemy zdrowotne.
Powiększone małżowiny nosowe u dziecka także występują często. Problem nie dotyczy tylko osób dorosłych. W tym przypadku najczęstszą przyczyną są stany alergiczne.
Przerost małżowin nosowych dolnych – objawy. Kiedy udać się do laryngologa?
Objawy przerostu małżowin nosowych dolnych nie są charakterystyczne. Należy wykluczyć inne schorzenia, aby mieć pewność, z czym masz do czynienia. Do ogólnych objawów, na które najczęściej skarżą się pacjenci, można zaliczyć:
- częste uczucie zatkania nosa – brak drożności nosa może dotyczyć jednej lub dwóch dziurek;
- brak możliwości swobodnego oddychania;
- regularnie nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, brak nawilżania;
- katar;
- chrapanie;
- pojawienie się bezdechów nocnych;
- zauważalnie słabszy węch;
- zalegająca wydzielina obecna z tyłu gardła;
- zmiana głosu, tzw. mowa nosowa.
Bezdechy nocne to sytuacja, w której człowiek przestaje nagle oddychać. Mogą mieć one tragiczne skutki – doprowadzić do silnego niedotlenienia, a nawet śmierci. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka ewentualnych dysfunkcji w obrębie małżowin nosowych dolnych. W celu diagnozy specjaliści zalecają wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych m.in. wymazu z nosa.
Przerost małżowin nosowych – jak leczyć?
Na szczęście istnieje skuteczna metoda leczenia przerośniętych małżowin nosowych. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj i udaj się do odpowiedniego specjalisty. Obecnie wykonuje się procedurę mającą na celu zmniejszenie małżowin nosowych. W tym celu lekarz może wykonać nieinwazyjny zabieg chirurgiczny, który nie wykluczy cię z codziennego funkcjonowania, a przy tym przyniesie ulgę.
Na czym polega korekta małżowin nosowych? Ile trwa proces rekonwalescencji pacjenta po zabiegu zmniejszenia małżowin nosowych?
Zabiegowe zmniejszenie małżowin nosowych jest mało inwazyjną metodą, która polega na chirurgicznym usunięciu zbędnej tkanki i narośli. Proces ten odbywa się zwykle w miejscowym znieczuleniu. Trwa maksymalnie godzinę. Jeśli wszystko jest w porządku, pacjent nie wymaga hospitalizacji i może wrócić do domu.
Tuż po zabiegu należy stosować się do odpowiednich zaleceń. Dzięki temu proces rekonwalescencji będzie szybki i bezproblemowy:
- należy bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów;
- zaleca się oszczędny tryb życia, nie podnoszenia ciężkich przedmiotów;
- nie wolno latać samolotem;
- nie powinno się kąpać w gorącej wodzie ani korzystać z sauny.
Ablacja małżowin nosowych
Ablacja małżowin nosowych dolnych to ich korekta w sposób nieinwazyjny, z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Na czym polega zabieg?
Po miejscowym znieczuleniu specjalista aplikuje do nosa cienką igiełkę, która wkłuwa się bezpośrednio w małżowiny nosowe dolne. Miejsce to jest odpowiednio ogrzewane za pomocą fal radiowych o indywidualnie dobranej częstotliwości. Ma to na celu wytworzenie w tej części nosa mikrourazu i mikroblizny, która będzie ściągać przerośnięte fragmenty, co w konsekwencji je zmniejszy.
Tuż po ablacji małżowin nosowych pacjent może odczuwać ból o różnej intensywności. Całkowity okres rekonwalescencji trwa średnio 7 dni i nie wymaga pobytu w szpitalu. Zalecenia są takie same jak w przypadku chirurgicznej korekty.
Ablacja małżowin nosowych a przeciwwskazania do zabiegu
Metoda ta wymaga wykluczenia odpowiednich przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Są to:
- ciąża;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- alergia;
- przebyte w przeciągu ostatniego czasu choroby dróg oddechowych;
- przyjmowane leki rozrzedzające krew;
- miesiączka.
Przerośnięte małżowiny nosowe skutecznie utrudniają życie wielu pacjentom. Są jednak stosunkowo łatwe do zdiagnozowania, a następnie wyleczenia.