Operacja plastyczna w obszarze piersi najczęściej kojarzy się z ich powiększeniem za pomocą implantów. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych niezwykle popularna jest mastopeksja, zwana również liftingiem piersi. Również w Polsce w ostatnich latach coraz więcej osób z biustem decyduje się na jej przeprowadzenie. Wciąż jednak niewiele wiadomo o tym zabiegu. Podpowiadamy, na czym dokładnie polega i jakie są potencjalne przeciwwskazania.
Czym jest mastopeksja?
Mastopeksja to zabieg chirurgiczny, który polega na nadaniu piersiom nowego kształtu przede wszystkim poprzez podniesienie ich. Podczas operacji lekarz usuwa nadmiar skóry i tkanki piersiowej. Pomaga to odwrócić efekt naturalnego procesu starzenia się, który połączony jest z utratą jędrności biustu.
Skutkiem zabiegu może być:
- podniesienie piersi;
- ujędrnienie biustu;
- zmiana lokalizacji otoczki sutkowej;
- przywrócenie pełności biustu;
- usunięcie nadmiaru skóry.
Warto zaznaczyć, że omawianego zabiegu nie należy utożsamiać z powiększaniem piersi. Głównym zadaniem mastopeksji jest ogólna poprawa ich wyglądu, a nie jego całkowita zmiana.
Jakie są wskazania do mastopeksji?
Mastopeksja to zabieg, który skierowany jest do wszystkich osób niezadowolonych z wyglądu swoich piersi. Najczęściej do kliniki chirurgii plastycznej zgłaszają się kobiety, których biust na przestrzeni lat przestał wyglądać tak jak kiedyś. Zmiana kształtu piersi jest naturalnym procesem, który jednak może zostać przyspieszony przez takie czynniki jak:
- ciąża i karmienie piersią (szczególnie wielokrotne);
- znaczna redukcja masy ciała;
- zabieg redukcji piersi.
Przygotowanie do liftingu piersi
Mastopeksja to operacja, która przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Właśnie dlatego przed jej wykonaniem powinno się przeprowadzić wnikliwą konsultację. Oprócz standardowego wywiadu lekarskiego chirurg zleci także szereg badań. Pacjentka powinna wykonać:
- podstawowe badania krwi (morfologia i biochemia);
- badanie ogólne moczu;
- EKG;
- mammografię;
- USG piersi;
- prześwietlenie klatki piersiowej.
Na sześć tygodni przed zabiegiem powinno się zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Należy także odstawić leki, które wpływają na krzepnięcie krwi.
Jak przebiega zabieg podniesienia piersi?
Zabieg liftingu piersi trwa około dwóch–trzech godzin. Odbywa się pod pełną narkozą w asyście anestezjologa. Podczas operacji specjalista chirurgii plastycznej wykonuje nacięcie metodą wertykalną i przystępuje do modelowania piersi w dolnej części gruczołu sutkowego.
Najważniejszym celem zabiegu jest to, aby biust wyglądał estetycznie, ale także naturalnie, dlatego zazwyczaj konieczne jest także podniesienie brodawki sutkowej. Nadmiar skóry piersi zostaje usunięty, a plastyka pozwala na uformowanie ich pożądanego kształtu. Na koniec w miejscu nacięć zakładane są szwy.
Rekonwalescencja po zabiegu mastopeksji
Po zabiegu ujędrnienia biustu na piersi pacjentki zostaje nałożony opatrunek, który można zdjąć dopiero po około dwóch tygodniach. Bardzo ważnym elementem rekonwalescencji jest w tym przypadku obserwacja w szpitalu. Hospitalizacja trwa przynajmniej jedną dobę.
Zalecenia po zabiegu mastopeksji
Obrzęk i ból są naturalnymi konsekwencjami zabiegu, z którymi trzeba się liczyć. Przez pewien okres po operacji trzeba więc zażywać zapisane przez chirurga leki przeciwbólowe. W czasie bezpośrednio po zabiegu bardzo dobrze widoczne są blizny. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na założenie drenażu w celu lepszego odprowadzania krwi.
Zalecenia po zabiegu mastopeksji to:
- noszenie specjalnego biustonosza, który pomoże utrzymać efekt zabiegu (trzeba go zakładać przez okres od czterech do sześciu tygodni);
- unikanie aktywności seksualnej przez przynajmniej dwa tygodnie;
- unikanie spania na brzuchu;
- rezygnacja z uprawiania sportu przez około dwa miesiące po operacji.
Mastopeksja – powikłania
Podniesienie biustu to poważna operacja chirurgiczna. Jak każdy tego typu zabieg może ona nieść za sobą potencjalne powikłania. Najczęściej wymienia się:
- krwawienie;
- wtórną infekcję bakteryjną;
- powolne gojenie się rany pooperacyjnej;
- wygląd piersi niezgodny z oczekiwaniami pacjentki;
- zaburzenia czucia w obrębie piersi.
Mastopeksja – przeciwwskazania
Korekcja piersi to zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym. Nic więc dziwnego, że istnieje co do niego szereg przeciwwskazań. Mowa tu przede wszystkim o:
- zaburzeniach krzepnięcia krwi;
- ciąży;
- karmieniu piersią;
- chorobach serca;
- nowotworach piersi;
- nieustabilizowanej cukrzycy i nadciśnieniu.
Czy zabieg podnoszenia piersi jest bezpieczny?
Wbrew pozorom mastopeksja to poważny zabieg chirurgiczny. Jest ona bezpieczna wtedy, kiedy podejmuje się jej doświadczony i kompetentny specjalista od chirurgii plastycznej. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, konieczne jest dokładne przygotowanie pacjentki do zabiegu i wykonanie wszystkich potrzebnych badań.
Oczywiście całkowite wyeliminowanie potencjalnych powikłań nie jest możliwe. W renomowanych klinikach występują one jednak bardzo rzadko.
Czy warto zdecydować się na zabieg mastopeksji?
Z czasem piersi tracą swoją jędrność i opadają. To naturalny proces, który jednak nie przebiega u każdego w równym stopniu. Niektóre kobiety mają o wiele większe problemy z utratą kształtu biustu. Zdecydowanie bardziej doskwiera to osobom z dużymi piersiami, które są w naturalny sposób cięższe od tych mniejszych.
Opadnięcie piersi jest także konsekwencją utraty wagi i karmienia piersią. U wielu kobiet budzi to kompleksy i wywołuje utratę pewności siebie. Wówczas niektóre z nich decydują się na zabieg uniesienia piersi.
Trzeba jednak pamiętać, że efekty operacji mają być docelowo jak najbardziej naturalne. Jeżeli oczekujesz spektakularnych efektów, warto rozważyć mastopeksję z powiększeniem piersi.
Mastopeksja – podsumowanie
Kobiece piersi to dla wielu osób wyjątkowo estetyczny fragment ciała. Z czasem ich kształt w naturalny sposób zmienia się. Obecnie chirurgia plastyczna jest jednak w stanie odwrócić ten proces poprzez lifting i przywrócenie biustowi młodego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że mastopeksja jest inwazyjnym zabiegiem, który przebiega pod znieczuleniem ogólnym. Kluczowe jest więc przeprowadzenie go przez doświadczonego lekarza.