Brodawki sutkowe mają ogromny wpływ na to, jak wygląda biust. Niestety często dotykają je problemy estetyczne – są one zbyt duże, nierówne, czy rozciągnięte, przez co zaburzają proporcje piersi. U niektórych pań mogą być też płaskie lub wklęsłe, co często uniemożliwia efektywne karmienie piersią i potrzebne jest dodatkowe wsparcie. Na szczęście na tego typu kłopoty jest wiele rozwiązań. Przeczytaj najpierw, jak powinny wyglądać prawidłowe brodawki sutkowe!

Brodawki sutkowe i ich wygląd

Wygląd brodawek sutkowych może być bardzo zróżnicowany. Powinieneś jednak wiedzieć, że brodawki sutkowe, będące jednym z elementów piersi, mają cylindryczny lub stożkowaty kształt. Znajdują się w centralnej części otoczki i są skierowane trochę ku górze i do boku. Najczęściej ich średnica wynosi od 6 mm do 10 mm. Jeśli natomiast chodzi o skórę brodawki sutkowej, to może być nieco pofałdowana i nieregularna.

Jakie są przyczyny dolegliwości bólowych w okolicach brodawek sutkowych?

Bolą cię brodawki sutkowe? Wiedz, że jeśli towarzyszą temu takie symptomy jak: guzki w obrębie gruczołu piersiowego, świąd, wyciek z sutka, podwyższona temperatura ciała, czy zmiany w wyglądzie brodawki, to niezbędna jest szybka wizyta u lekarza. Nie zawsze jednak tego typu dolegliwości bólowe są groźne.

Urazy mechaniczne

Ból piersi może wystąpić na skutek urazów mechanicznych – np. tarcia. Istotną rolę może tutaj odgrywać nieodpowiednio dobrany biustonosz. Także podczas uprawiania sportu zwiększa się tarcie, przez co mogą pojawić się dolegliwości bólowe wynikające z tego, że skóra na brodawkach staje się sucha i może pękać. W takiej sytuacji wystarczy, że zainwestujesz w lepszej jakości i przede wszystkim doskonale dopasowaną bieliznę.

Ciąża

Bolące brodawki sutkowe to bardzo częsty objaw występujący u przyszłych mam. Głównie wynika z tego, że piersi bardzo szybko się powiększają, bywają opuchnięte i bardzo wrażliwe na dotyk. To wszystko jest oczywiście wynikiem zawirowań hormonalnych w organizmie. Ból sutków w czasie ciąży można złagodzić, sięgając po odpowiednio dobraną bieliznę. Co więcej, warto tutaj wspomnieć, że ból, obrzęk i tkliwość piersi bywają jednymi z pierwszych objawów ciąży.

Laktacja

U kobiet karmiących naturalnie często występuje zapalenie piersi, powodujące, że brodawki sutkowe bolą. Sprzyja temu m.in. niewłaściwa technika ssania piersi. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna – do rozwoju zapalenia dochodzi także wtedy, gdy zatka się przewód mleczny lub wyprowadzający.

Objawy zapalenia piersi

Najczęściej zapalenie piersi pojawia się między 2 a 6 tygodniem i towarzyszy mu m.in.:

  • opuchlizna;
  • ból w trakcie karmienia;
  • zaczerwienienie części piersi;
  • kłopoty z karmieniem;
  • osłabienie organizmu;
  • gorączka.

Gdy pojawi się ono u ciebie, to pamiętaj, aby nie zaprzestawać przystawiania dziecka do piersi – nie martw się, bakterie odpowiedzialne za zapalenie są nieaktywne w pokarmie i nie stanowią żadnego zagrożenia dla malucha, dlatego mimo wszystko dbaj o regularne karmienie naturalne. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie, a w razie problemów z karmieniem – porozmawiaj z doradcą laktacyjnym.

Zobacz też:
Rękawica do samoopalacza - wygodny sposób na aplikację. Dowiedz się, jak za jej pomocą nakładać balsam

Infekcja

Czasem w obrębie samej brodawki sutkowej rozwija się infekcja, będąca przyczyną bólu sutków. Nie jest to częsta sytuacja, lecz zdarza się i zwykle odpowiadają za nią np. uszkodzenia mechaniczne. Gdy dochodzi do niewielkich pęknięć lub otarć na powierzchni sutków, może zdarzyć się, że drobnoustroje przedostaną się do wnętrza gruczołu piersiowego, czego skutkiem może być m.in. infekcja grzybicza. W przypadku podejrzeń, że bolesność tych okolic wynika z infekcji, jak najszybciej nawiąż kontakt z lekarzem.

Inne możliwe przyczyny bólu piersi i brodawek

Brodawki sutkowe mogą boleć także przed miesiączką, a także podczas okresu dojrzewania. W niektórych przypadkach jednak może być to objawem niebezpiecznej choroby – np. nowotworu piersi. Wiedz jednak, że jeśli zmiany nowotworowe będą szybko wykryte i zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, to masz duże szanse na całkowite wyleczenie! Innym niebezpieczeństwem jest mastopatia (choroba włóknisto-torbielowata sutka) o charakterze hormonalnym.

Jak zmniejszyć ból sutków i brodawek?

Jeśli bardzo bolą cię brodawki sutkowe, to wiedz, że istnieje szereg sposobów na to, by złagodzić dolegliwości bólowe. Przede wszystkim zadbaj o to, aby nosić wygodną, dobrze dobraną bieliznę. Pamiętaj również, żeby regularnie masować piersi i sięgać po ciepłe kompresy. Dużą ulgę mogą przynieść ci również:

  • prysznice – ciepłe i zimne;
  • żele i maści z apteki;
  • okłady z olejków eterycznych i ziół.

Wciągnięte brodawki a możliwość karmienia piersią

Jesteś w ciąży i planujesz karmić naturalnie, a twoje brodawki nie są wystające, a zamiast tego – schowane, krótkie lub płaskie i zastanawiasz się, czy będzie miało to wpływ na zdolność do karmienia dziecka piersią? Zapewne obawiasz się, że maluszek będzie miał problemy z chwyceniem, a nieudane próby będą kończyły się okropnym bólem piersi. Jeśli zadbasz o regularne masaże brodawek (nie wykonuj ich w III trymestrze) i będziesz stosować specjalne nakładki na wklęsłe brodawki, to być może uda ci się uniknąć tego typu problemów.

Jakie istnieją zabiegi na brodawki sutkowe?

Gdy natomiast jeszcze nie jesteś w ciąży, to możesz rozważyć profesjonalną korekcję wyglądu brodawek sutkowych, a mianowicie plastykę brodawek, którą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji trwa zaledwie kilka dni. Natomiast, jeśli masz zbyt duże brodawki sutkowe, które nie podobają ci się, to zdecyduj się na ich zmniejszenie.

Wiesz już, jak radzić sobie z powszechnymi problemami dotykającymi brodawki sutkowe. W zależności od tego, z czym się zmagasz, wybierz najlepszy sposób walki i pozbądź się kłopotu!



Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022