Opalenizna zazwyczaj kojarzy się z pięknym, promiennym, wakacyjnym odcieniem skóry. Nie zawsze jednak w rzeczywistości tak wygląda. Może być zbyt intensywna lub nierównomierna, a zatem nieestetyczna. Poza tym, jeśli przesadzimy z kąpielami słonecznymi, skóra będzie wyglądać na starszą. Może pojawić się suchość, a zmarszczki mogą być bardziej widoczne. Z tego powodu przygotowaliśmy listę sposobów, jak pozbyć się opalenizny. Nie musisz w tym celu spieszyć się do drogerii. Aby pozbyć się zbyt intensywnej opalenizny wystarczą Ci produkty, które zapewne masz już w swoim domu!
Opalenizna – powstawanie
Powstawanie opalenizny to proces naturalny, do którego dochodzi w wyniku działania promieniowania UV na skórę. Skóra zawiera melanocyty – komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny. W wyniku działania promieni słonecznych melanosomy migrują w kierunku powierzchni skóry i produkują większe ilości melaniny, dzięki czemu ochraniają głębsze warstwy skóry przez szkodliwym działaniem UV. W ten sposób zachodzi proces zwany melanogenezą. W ciągu dwóch 2-3 dni od opalania, skóra staje się ciemniejsza, a w kolejnych tygodniach ciemny kolor stopniowo traci swą intensywność.
Jak szybko pozbyć się opalenizny?
Zanim przystąpisz do rozjaśniania skóry po opalaniu, musisz wiedzieć, że jeśli pojawiły się oparzenia, należy wstrzymać się z pewnymi zabiegami. Jeśli po ekspozycji na promienie słoneczne skóra jest zaczerwieniona, lepiej postawić wówczas na regenerację i nie podrażniać uwrażliwionej już przez słońce skóry. Przydatne będą różnego rodzaju balsamy kojące na bazie panthenolu lub aloesu.
Złuszczanie naskórka
Skóra ciała naturalnie złuszcza się każdego dnia. Martwe komórki naskórka są wówczas zastępowane nowymi. Dlatego też jednym ze sposobów na pozbycie się opalenizny jest przyspieszenie tego procesu. W tym celu warto wykonać peeling za pomocą gotowych już kosmetyków lub też sporządzić go samodzielnie. Oto lista produktów, które możesz wykorzystać do przygotowania mieszanki:
- drobny cukier;
- mielone płatki owsiane;
- sól himalajska lub morska;
- mielone migdały lub ziarna słonecznika.
Wybrany produkt dodaj do jogurtu naturalnego lub wymieszaj z olejem kokosowym. Tak przygotowaną mieszankę wmasuj delikatnie w ciało podczas kąpieli. Dzięki temu twoja skóra nie tylko lekko się rozjaśni, ale również będzie bardziej gładka i odżywiona.
Naturalny balsam rozjaśniający
Kolejnym sposobem na zredukowanie zbyt intensywnej opalenizny jest balsam rozjaśniający. Aby go przygotować, potrzebne będą:
- 100 ml jogurtu naturalnego;
- sok z połowy cytryny;
- łyżka miodu;
- duża szczypta kurkumy.
Przygotowane składniki należy dokładnie wymieszać, wmasować je w skórę ciała i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie trzeba dokładnie spłukać naturalny balsam. Po takim zabiegu skóra nie tylko staje się jaśniejsza. Jogurt naturalny działa kojąco i delikatnie nawilża skórę, cytryna wykazuje właściwości rozjaśniające, antyseptyczne i bakteriobójcze. Miód działa wygładzająco i odżywia skórę, pomaga również w redukcji nieestetycznych przebarwień, z kolei kurkuma działa przeciwzapalnie, opóźnia procesy starzenia i niweluje niedoskonałości.
Jak pozbyć się opalenizny z twarzy?
Zbyt mocna opalenizna może być szczególnie kłopotliwa na twarzy, a z racji, że jest to miejsce wyjątkowo wrażliwe, wymaga specjalnego traktowania. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na peeling w celu złuszczenia naskórka, wybierz produkty dedykowane twarzy. Zazwyczaj są one bardziej delikatne, a drobinki w peelingu są mniejsze, niż w przypadku produktu dedykowanego skórze ciała. Pomocny będzie także peeling enzymatyczny do twarzy. Innym sposobem na rozjaśnienie delikatnej skóry jest przecieranie jej wacikiem nasączonym wodą różaną. Właściwości rozjaśniające ma również olejek sandałowy, jednak ma on bardzo intensywne działanie. Najlepiej więc kilka jego kropli dodać do oleju kokosowego, wykonać delikatny masaż twarzy, a następnie dokładnie wytrzeć ją za pomocą bawełnianego ręcznika namoczonego wcześniej w ciepłej wodzie.
Jak pozbyć się nierównej opalenizny po samoopalaczu?
Samoopalacz to świetny sposób na szybką opaleniznę. Wystarczy wmasować go w skórę ciała po wieczornym prysznicu, a rano pojawi się delikatna opalenizna. Problemem może być jednak nierównomierne rozprowadzenie preparatu na skórze, czego częstym efektem są nieestetyczne plamy. Poza tym, jeśli po zastosowaniu samoopalacza dłonie nie zostaną dokładnie umyte, mogą stać się nienaturalnie pomarańczowe. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli plamy są bardzo rozległe, najlepiej wykonać peeling. Innym sposobem jest wyciśnięcie soku z cytryny na wacik i przetarcie nim skóry w miejscu występowania plam. Można też pomasować skórę bezpośrednio plasterkiem cytryny. Po tym zabiegu skóra może być delikatnie lepka, dlatego najlepiej wziąć prysznic, a następnie nałożyć balsam nawilżający.
Czerwona opalenizna po solarium
Proces opalania można znacznie łatwiej kontrolować zażywając kąpieli słonecznych, niż podczas korzystania z solarium. Wówczas wystarczy kilkuminutowa sesja, aby doszło do oparzenia skóry, szczególnie w przypadku jasnej karnacji. Dlatego też, z solarium należy korzystać bardzo rozsądnie. Jeżeli po wizycie pojawi się zaczerwienienie, należy postawić na regenerację skóry. W tej kwestii bardzo pomocny jest aloes, który jest naturalną substancją łagodzącą oparzenia. Mięsiste, grube liście rośliny zawierają ogromne ilości żelu. To właśnie on jest tak cenny dla naszej skóry. Aby go pozyskać trzeba go więc wydobyć bezpośrednio z liści, a następnie nałożyć na zaczerwienioną skórę. Ulga jest zazwyczaj natychmiastowa, a dodatkowo aloes działa regenerująco, nawilżająco i przeciwbakteryjnie. Ponadto hamuje procesy starzenia, dlatego z pewnością warto mieć w domu tę roślinę, szczególnie że jest ona dość łatwa w uprawie.
Jak pielęgnować skórę po opalaniu?
Niezależnie od tego, czy skóra jest zaczerwieniona, czy delikatnie muśnięta słońcem, warto zadbać o prawidłowe nawilżenie. Zazwyczaj po opalaniu skóra jest nieco wysuszona, a zmarszczki wydają się bardziej widoczne. Dlatego też warto stosować silnie nawilżające balsamy i kremy do twarzy po codziennej kąpieli. To wpłynie na piękny wygląd skóry, jej jędrność i elastyczność. Poza tym, przy odpowiednim nawilżeniu, opalenizna utrzymuje się na skórze znacznie dłużej. Jeśli nie chcesz zbyt szybko stracić opalonego naskórka, zrezygnuj z peelingów i kosmetyków o właściwościach rozjaśniających.
Zbyt mocna opalenizna – zapobieganie
Znasz już kilka sposobów, jak pozbyć się opalenizny. Czasem jednak łatwiej zapobiegać, niż rozjaśniać. Jeżeli przebywasz przez długi czas na słońcu i nie chcesz mocno się opalić, polecamy zrezygnować z dalszego wygrzewania się pod chmurką lub zastosować najwyższe blokery promieni UV. Jeśli z kolei zależy ci na uzyskaniu idealnej opalenizny, ale nie chcesz przesadzić, staraj się rozsądnie dawkować słońce, w godzinach, kiedy nie jest już tak intensywne. Aby całe ciało było opalone równomiernie, staraj się co kilkanaście minut zmieniać pozycję.
Idealna opalenizna z samoopalaczem
Jeżeli zaś chodzi o zastosowanie samoopalacza, aby dobrze rozprowadzić produkt po całym ciele, warto wcześniej wykonać peeling, a tuż przed nakładaniem samoopalacza najlepiej nawilżyć skórę za pomocą klasycznego balsamu. Po zakończeniu takiej pielęgnacji należy dokładnie umyć dłonie, aby wyeliminować ryzyko pojawienia się ciemnych plam pomiędzy palcami. Samoopalacz najlepiej stosować przed pójściem spać.