Ginekologia estetyczna to stosunkowo młoda dziedzina medycyny. Zajmuje się ona przede wszystkim poprawą wyglądu i funkcjonowania żeńskich narządów płciowych. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na różnie zabiegi estetyczne pochwy. Jest to jak najbardziej zrozumiałe – estetyka intymna pozwala na skuteczną korekcję wad wrodzonych, urazów mechanicznych, uszkodzeń poporodowych, oznak starzenia itp. Możesz dowolnie wybierać wśród różnych zabiegów, aby przywrócić swojej pochwie piękny wygląd i pełną funkcjonalność. Ginekologia estetyczna poprawia też jakość i satysfakcję ze współżycia.

Ginekologia estetyczna – co to właściwie jest?

Zastanawiasz się, co to właściwie jest ginekologia estetyczna? Być może słyszałaś już to wyrażenie wiele razy, lecz nadal nie do końca wiesz, co ono oznacza. Ginekologia kosmetyczna obejmuje szereg różnych zabiegów, które mają na celu poprawę wyglądu i działania damskich narządów płciowych

Zabiegi estetyczne pochwy są potrzebne nie tylko dla poprawy twoich narządów płciowych. Prawdopodobnie sama wiesz, że niektóre zmiany w obrębie pochwy uniemożliwiają osiągnięcie przyjemności podczas stosunku. Być może masz nawet problemy z załatwianiem się lub siedzeniem w niektórych pozycjach. Ginekologia estetyczna pochwy obejmuje wszystkie rodzaje zabiegów, które przywracają twoim narządom płciowym atrakcyjniejszy wygląd i sprawniejsze funkcjonowanie. 

Większość zabiegów tego typu jest mało inwazyjna i stosunkowo bezbolesna. Twoje ciało szybko powróci po nich do zdrowia i całkowicie się zregeneruje. Obawiasz się nieatrakcyjnych blizn lub zaburzeń czucia? Nic takiego ci nie grozi. Obecnie ginekologia estetyczna jest tak zaawansowana technologicznie, że ryzyko ewentualnych skutków ubocznych zostało zmniejszone niemal do zera. Zabiegi te są całkowicie bezpieczne i niosą ze sobą szereg różnych korzyści.

Kiedy wykonywane są zabiegi ginekologii estetycznej?

Medycyna estetyczna miejsc intymnych może być wykonywana zarówno z powodów estetycznych (czysto wizualnych), jak i zdrowotnych. Wiele kobiet decyduje się na różnego rodzaju zabiegi korekcyjne po porodzie lub menopauzie. Te dwa okresy mocno obciążają organizm kobiety. Zmiany, które wówczas zachodzą w obrębie pochwy i narządów płciowych są trwałe i powodują liczne kompleksy. Mogą też zaburzyć życie seksualne, a nawet codzienne funkcjonowanie.

Ginekologia estetyczna jest szczególnie zalecana dla kobiet, które cierpią na nietrzymanie moczu spoczynkowe bądź wysiłkowe. Medycyna estetyczna pochwy może być też jedynym rozwiązaniem dla ciebie, jeśli odczuwasz luźność lub suchość pochwy. Jest to też ratunek dla przerośniętych warg sromowych mniejszych oraz zrostów i blizn po nacięciu krocza. Jeśli cierpisz na ostatnią z wymienionych powyżej przypadłości, prawdopodobnie odczuwasz spory dyskomfort, a nawet ból. 

Medycyna estetyczna miejsc intymnych ma za zadanie przywrócić ci prawidłowe, normalne funkcjonowanie. Zabiegi z tej dziedziny poprawiają nie tylko wygląd i sprawność fizyczną, lecz także komfort psychiczny i pewność siebie. Jeśli cierpisz na jakikolwiek dyskomfort w obrębie pochwy lub po prostu nie podobasz się sobie – estetyka intymna to rozwiązanie dla ciebie.

Ginekologia estetyczna – zabiegi

Istnieją przeróżne zabiegi ginekologii estetycznej, dostosowane do unikalnych potrzeb kobiet. Ta młoda, ciągle rozwijająca się dziedzina medycyny wychodzi naprzeciw twoim potrzebom. Bez względu na przyczyny zmian, które zaszły w twoim ciele, zabiegi ginekologii estetycznej na pewno im sprostają. Za ich pomocą można też usunąć anatomiczne wady wrodzone.

Poznaj najpopularniejsze zabiegi oferowane w ramach szeroko pojętej ginekologii estetycznej.

Labioplastyka 

Polega na korekcji warg sromowych mniejszych. Możesz zmniejszyć ich rozmiar lub nawet zmienić kształt. Obecnie zabieg ten wykonuje się na dwa sposoby: trim i wedge. Pierwsza to usunięcie brzegów warg sromowych. Druga nie uszkadza brzegów, tylko usuwa tkanki pod nimi. W ten sposób nie uszkadza się żadnych nerwów czuciowych. Cięcie przeważnie wykonywane jest laserem, co pozwala uzyskać większą precyzję i sprawniejsze gojenie. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym.

Perineoplastyka 

Ten zabieg ginekologii estetycznej obejmuje cały obszar krocza. Stosuje się go wówczas, gdy uszkodzone lub poszerzone jest całe wejście pochwy. Najczęściej zdarza się to na skutek porodu naturalnego. Jeśli twoje krocze mocno się rozciągnęło lub pękło podczas porodu, waginoplastyka jest idealnym wyjściem. Zabieg ten jest także wskazany, jeśli w twoim przypadku doszło do uszkodzenia mięśni dna miednicy lub mięśni okrężnych pochwy. 

W tym przypadku ginekologia estetyczna polega na zrekonstruowaniu prawidłowej anatomii krocza. Uszkodzone tkanki przedsionka pochwy wycina się w kształt rombu. Następnie chirurg zszywa je ze sobą, przybliżając do siebie mięśnie wejścia pochwy. W ten sposób niweluje się obniżenie krocza i powiększone wejście pochwy.

Zobacz też:
Operacje biustu – najpopularniejsze metody powiększające biust

Hymenoplastyka 

Czyli rekonstrukcja błony dziewiczej. Lekarz używa jej pozostałości, aby ponownie ją uformować. Możesz poddać się temu zabiegowi, jeśli po prostu chcesz ponownie przeżyć swój pierwszy raz. Jest to też istotne narzędzie do terapii ofiar gwałtów. Jeśli zdecydujesz się na ten zabieg, musisz pamiętać, że do przerwania błony dziewiczej może dojść właściwie w dowolnym momencie – chociażby podczas rutynowego badania lekarskiego.

Hymenotomia 

To właściwie przeciwieństwo powyższego zabiegu. Ginekologia estetyczna umożliwia usunięcie błony dziewiczej. Jeśli twoja błona jest częściowo lub całościowo zrośnięta, możliwe że nie jesteś w stanie odczuwać żadnej przyjemności ze stosunku. Przerośnięta błona dziewicza może też powodować bóle w dolnych okolicach brzucha, nadmierne napieranie na pęcherz czy nawet brak menstruacji. 

Ginekologia kosmetyczna pomoże ci zakończyć powyższe nieprzyjemne dolegliwości. Po usunięciu błony dziewiczej nie będziesz odczuwać żadnego dyskomfortu związanego z załatwianiem się ani seksem. Hymenotomia powinna być przeprowadzona w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego – po zakończeniu krwawienia.

Odmładzanie pochwy 

Ta branża ginekologii estetycznej zwykle wykorzystuje do swojego działania laser. Zabieg polega na korekcji elastyczności i sprężystości skóry wokół pochwy. Jest to też idealne rozwiązanie problemu luźności pochwy i nietrzymania moczu. 

Na czym polega taka estetyka ginekologiczna? Wiązka lasera jest emitowana na twoje narządy płciowe. Tam zostaje rozbita na mniejsze cząsteczki. W ten sposób zwiększa się ilość włókien kolagenowych na wybranym obszarze. Co więcej, mięśnie się obkurczają i cały obszar pochwy staje się bardziej zwarty. Laserowe odmładzanie pochwy wpływa nie tylko na jej kształt, lecz także nawilżenie i ogólną sprawność.

Leczenie nietrzymania moczu 

Ten zabieg także wykonuje się przy użyciu lasera. Można w ten sposób skutecznie poprawić napięcie pochwy oraz nawilżenie jej śluzówki. Konsekwentnie, nie będziesz odczuwać uciążliwego problemu wysiłkowego nietrzymania moczu. Zwiększy się też twoja satysfakcja z pożycia seksualnego. Jest to jeden z mniej inwazyjnych i prostszych do wykonania zabiegów ginekologii estetycznej.

Clitoroplastyka 

Korekta łechtaczki, polega na odsłonięciu jej górnej części. Ciało kobiece skonstruowane jest tak, że większa część łechtaczki jest czasem schowana pod fałdami skórnymi. W wielu przypadkach skutkuje to mniejszą satysfakcją z życia intymnego. Zabieg ten jest dla ciebie, jeśli chcesz zwiększyć swoje doznania seksualne związane z łechtaczką.

Warto jednak pamiętać, że estetyka intymna w tym przypadku jest dość inwazyjnym zabiegiem. Przeważnie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Prawdopodobnie będziesz też musiała pozostać w szpitalu przynajmniej przez jedną dobę. Rekonwalescencja po tym zabiegu jest zwykle nieco dłuższa niż w przypadku innych laserowych cięć.

Estetyka ginekologiczna – zalety

Większość zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej miejsc intymnych jest mało inwazyjna i stosunkowo bezbolesna. Taki efekt możliwy jest dzięki użyciu specjalnego, nowoczesnego lasera. Proces rekonwalescencji po laserze jest krótki i nie wymaga, abyś na długo rezygnowała ze swoich codziennych aktywności.

Zabiegi estetyczne pochwy – cena

Jak możesz się domyślać, powyższe efekty mają swoją cenę. Ginekologia estetyczna nie należy do zabiegów tanich. Najtańsze opcje to nieinwazyjne liftingi pochwy, które przeważnie kosztują około 1000 złotych. Im bardziej skomplikowany zabieg, tym bardziej zwiększa się też jego koszt. Zaawansowana medycyna estetyczna pochwy to wydatek wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ginekologia estetyczna – przeciwwskazania

Ginekologia estetyczna jest uniwersalną dziedziną medycyny, z której możesz korzystać właściwie w każdym wieku. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których estetyka intymna nie jest zalecana. Należą do nich przede wszystkim:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • miesiączkowanie podczas wizyty,
  • infekcje narządów płciowych,
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych.

Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych z powyższych objawów, przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże on wybrać najlepszą metodę dla ciebie oraz rozjaśni ci wszelkie wątpliwości i niepewności.

Jak widzisz, medycyna estetyczna i ginekologia mają ze sobą wiele wspólnego. W każdym przypadku chodzi o poprawienie jakości twojego życia. Zwykła ginekologia skupia się raczej na diagnostyce i leczeniu konkretnych chorób. Z kolei ginekologia estetyczna to modyfikacja struktury narządów płciowych w celu uzyskania lub przywrócenia ich sprawności. Zalety takiego działania są nie tylko wizualne. Pozwalają odzyskać pewność siebie, radość z życia intymnego i swobodę w życiu codziennym.Powiązane artykuły:
Archiwum: maj 2021