Peeling kawitacyjny – czym jest i na czym polega?
Kawitacja lub peeling kawitacyjny to jedna z metod dogłębnego oczyszczania skóry twarzy, którą stosuje się w salonach kosmetycznych. Jest to zupełnie inny sposób oczyszczania skóry niż w przypadku peelingu mechanicznego, z którego nie powinny korzystać np. osoby zmagające się ze zmianami trądzikowymi. Popularne peelingi mechaniczne mogą w zbyt agresywny sposób złuszczać martwy naskórek, co może prowadzić do podrażnień lub zaostrzenia zmian trądzikowych, dlatego mogą wykonywać je zwykle osoby, których skóra nie jest problematyczna.
Peeling kawitacyjny to z kolei metoda całkowicie bezbolesnego i głębokiego oczyszczania skóry twarzy. W przypadku kawitacji wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, emitowane przez specjalne urządzenie. Fale w kontakcie z wilgotną skórą wywołują tzw. efekt kawitacji: woda wytwarza na skórze pęcherzyki mikroskopijnej wielkości, które wypełnia rozrzedzony gaz. W wyniku działania fal ultradźwiękowych pęcherzyki gwałtownie pękają, rozbijając tym samym martwe komórki naskórka i odsłaniając młodszą warstwę skóry.
Jakie efekty daje peeling kawitacyjny?
Zadaniem peelingu kawitacyjnego jest przede wszystkim usunięcie martwych komórek naskórka, dogłębne oczyszczenie skóry i tym samym zahamowanie namnażania bakterii obecnych na jej powierzchni, które w dużej mierze odpowiedzialne są za rozwój zmian trądzikowych.
Po wykonaniu peelingu kawitacyjnego niedoskonałości stają się mniej widoczne, a skóra jest znacznie gładsza oraz rozjaśniona. Kawitacja w dużej mierze wpływa także na przepływ krwi oraz limfy, dzięki czemu skóra staje się dotleniona, zregenerowana oraz bardziej napięta (napięcie skóry to efekt mikromasażu wywołanego przez drganie fal ultradźwiękowych). Peeling kawitacyjny to także bardzo dobre rozwiązanie, kiedy zależy nam na spłyceniu naszych zmarszczek.
Peeling kawitacyjny – w domu czy w gabinecie?
Peeling kawitacyjny daje bez wątpienia znacznie lepsze efekty niż peeling mechaniczny wykonywany przy użyciu złuszczających kosmetyków, stąd cieszy się on coraz większą popularnością wśród zwolenniczek gładkiej cery, a efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Czy można jednak wykonywać go samodzielnie w domu?
Peeling kawitacyjny to bezpieczny i bezbolesny zabieg, i o ile nie posiadasz przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, możesz wykonywać go samodzielnie w domu, jednak do tego celu będziesz potrzebować odpowiedniego urządzenia. To zazwyczaj niewielkie bezprzewodowe sprzęty zaopatrzone w metalową szpatułkę. Efekty, które można uzyskać, wykonując peeling kawitacyjny w domu, są równie zadowalające jak w przypadku zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Pamiętaj, aby przed jego wykonaniem odpowiednio przygotować skórę.
Kwas hialuronowy – zadbaj o skórę po zabiegu
Wykonywanie peelingu kawitacyjnego przynosi wiele korzyści naszej skórze. Oprócz wizualnego poprawienia jej wyglądu umożliwia on znacznie efektywniejsze wchłanianie składników aktywnych, zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych, takich jak np. kwas hialuronowy. To zdecydowanie jeden z najczęściej wykorzystywanych składników w kosmetologii. Znacząco poprawia nawilżenie skóry, redukuje drobne zmarszczki i linie mimiczne, a także poprawia napięcie i elastyczność skóry, sprawiając, że ta staje się bardziej miękka. Kwas hialuronowy nie podrażnia skóry, dlatego może być stosowany także przez osoby z cerą wrażliwą.