Aloes na włosy to środek dobrze znany i doceniany przez wiele osób, które stosują wyciągi roślinne w ramach pielęgnacji. Jako surowiec kosmetyczny ta roślina była stosowana od dawna, jednak na nowo odkryta została jej wielka moc! Aloes możesz znaleźć wielu produktach na półce w drogerii. Co ciekawe, da się go także stosować… wewnętrznie. Dowiedz się, dlaczego aloes stosowany w pielęgnacji włosów może okazać się strzałem w dziesiątkę. Sprawdź, jaka forma jego użycia, będzie dla ciebie najlepsza. W naszym tekście znajdziesz różne propozycje. Warto się z nimi zapoznać!
Aloes – prosta roślina o wspaniałych właściwościach
Aloes to roślina, która gości na parapetach w wielu domach. W takiej formie nie wyróżnia się niczym szczególnym i osiąga średnio 60 centymetrów wysokości. W naturalnych warunkach występuje kilkaset gatunków aloesu, zasiedlających suche tereny Afryki i Ameryki. Cechą charakterystyczną rośliny są grube, mięsiste liście. To właśnie ta część Aloe vera jest wykorzystywana w celach leczniczych i kosmetycznych.
Aloes na włosy i nie tylko, czyli cenne właściwości rośliny
Aloes zawiera niezwykle wartościowe składniki. Warto podzielić liść na 3 części, gdzie znajdziemy poszczególne związki. Każdy fragment kryje coś cennego.
- Najbardziej zewnętrzna warstwa to gruba skóra, która może liczyć nawet kilkanaście centymetrów. Odpowiada głównie za prawidłowy transport wody i innych związków w roślinie.
- Kolejna warstwa liścia zawiera antrachinony oraz glikozydy.
- W samym środku znajduje się bogactwo tego, co najlepsze. Miąższ przybiera formę żelowej konsystencji, która w 99% składa się z wody. W jej skład wchodzą także cenne aminokwasy, witaminy, sterole i wiele innych składników.
Ważne! Antrachinony mają silne działanie przeczyszczające.
Aloes – witaminy i minerały
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto stosować aloes na włosy, przedstawiamy jeden z powodów. Ta roślina wyróżnia się bogactwem kilkudziesięciu aktywnych składników. Te najważniejsze to:
- witamina A;
- witamina C;
- kompleks witamin z grupy B;
- witamina E;
- lipaza;
- katalaza;
- wapń;
- miedź;
- cynk;
- selen;
- cholesterol;
- hormony;
- ponad 20 aminokwasów;
- kwas foliowy.
Aloes – ogólne działanie. Jakie właściwości ma aloes?
Pozytywne właściwości aloesu wykorzystywane są przede wszystkim w celach pielęgnacyjnych i leczniczych. Wyciągi z rośliny i sok z aloesu można znaleźć w lekach, sprawdzonych suplementach diety, produktach ziołowych, gotowych produktach do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów.
Zanim przejdziemy do tego, jak wpływa aloes na włosy, warto przyjrzeć się tej roślinie nieco bliżej. Jak działa Aloe vera? Przede wszystkim:
- korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego;
- skutecznie walczy z zaparciami;
- odtruwa i oczyszcza organizm;
- pomaga w walce z ranami i owrzodzeniami;
- łagodzi poparzenia;
- zmniejsza poziom złego cholesterolu;
- działa antybakteryjnie, grzybobójczo, antywirusowo;
- wspiera odporność organizmu;
- pomaga w walce z chorobami układu oddechowego;
- zapobiega próchnicy;
- wykazuje właściwości antyoksydacyjne.
Aloes na włosy – dla kogo właściwości nawilżające?
Aloes na włosy to powszechny dodatek do szamponów, masek, odżywek i wszelkich gotowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Aloes jest humektantem, dzięki właściwościom nawilżającym i wygładzającym silnie regeneruje i odżywia wymagające włosy. Może go stosować każdy, ale jest polecany przede wszystkim osobom:
- ze zmianami na owłosionej skórze głowy o podłożu grzybiczym i bakteryjnym;
- borykającym się z nadmiernym wypadaniem włosów;
- z suchymi włosami, łupieżem i suchą skórą głowy podatną na podrażnienia;
- z silnie przesuszonymi, farbowanymi włosami;
- z włosami zniszczonymi czynnikami mechanicznymi;
- z nawracającymi problemami z łamliwością włosów i rozdwajaniem końcówek;
- z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy.
Stosowanie kosmetyków z aloesem do włosów pozwala zapobiec pogorszeniu ich stanu i zaburzeniom w funkcjonowaniu skóry głowy.
Aloes na włosy i ewentualne przeciwwskazania
Aloes na skórę głowy i włosy może być stosowany przez wszystkich. Nie występują więc konkretne przeciwwskazania. Pamiętaj jednak, że w przypadku produktów z aloesem ważne są także inne substancje, które występują w składzie. Sprawdź, jakie składniki aktywne zawiera kosmetyk, aby wykluczyć ryzyko alergii. Warto zaznaczyć, że domowe maski z aloesu są niezwykle skuteczne, ale jako środek naturalny także mogą powodować uczulenia. Przed ich docelową aplikacją warto wykonać próbę uczuleniową w niewidocznym miejscu.
Aloes na włosy a ciąża i okres karmienia
Nie ma również odgórnych przeciwwskazań do stosowania aloesu przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jedyne, na co należy uważać, to możliwość wystąpienia alergii – skóra w tym czasie bywa szczególnie podatna na uczulenia.
Jak stosować aloes na włosy? Domowe laboratorium
Domowe, naturalne kosmetyki cieszą się ogromną popularnością. Nie bez przyczyny. Odpowiednio stosowane pozwalają uzyskać skuteczny rezultat, a przecież o to chodzi w pielęgnacji. Jak samodzielnie nałożyć aloes na włosy? Jak zrobić kosmetyki samodzielnie w zaciszu domowej łazienki? Odpowiadamy!
Podstawą większości kosmetyków z wykorzystaniem aloesu jest żel z tej rośliny. Możesz go przygotować bez wielkiego wysiłku. Oto nasze wskazówki.
Żel z aloesu – prosty domowy sposób
Potrzebne ci będą garść liści aloesu oraz sok z cytryny.
- Pierwszy krok to namoczenie liści w wodzie przez minimum jedną dobę, aby oczyścić je z toksycznych składników.
- Następnie należy wydzielić miąższ ze środka każdego liścia i przełożyć go do naczynia z 1 łyżką soku z cytryny.
- Wszystko trzeba dokładnie wymieszać np. za pomocą blendera. Warto od razu wspomnieć, że żel będzie świetną bazą do wszelkich innych mikstur na bazie aloesu.
Maska do włosów z aloesu
Kolejna forma zastosowania tej dobroczynnej rośliny to maseczka. Aloes na włosy na noc w formie maski to skuteczny sposób na ich regenerację. Możesz ją pozostawić w najprostszej formie, czyli zaaplikować żel z rośliny na długość włosów. Polecamy także wzbogacić go 1 łyżką ulubionego oleju roślinnego. Innym sposobem jest dodanie niewielkiej ilości żelu do gotowego produktu kosmetycznego na włosy i pozostawienie ich na 15-20 minut. Po tym czasie umyj włosy.
Żel aloesowy – odkrycie włosomaniaczek
Żel aloesowy do włosów możesz przygotować w domu lub kupić w sklepie. Obydwa produkty powinny być równie skuteczne. Jeśli wolisz szukać w drogerii, zwracaj uwagę na składniki żelu, ponieważ od nich zależy jego efektywność.
Żel aloesowy na włosy – jak stosować?
Aloes na włosy w postaci żelu możesz wypróbować w kilku formach, np.:
- w formie maski na włosy;
- wcierki do włosów i na skórę głowy;
- jako płukankę do włosów.
Aloes na porost włosów aplikowany w formie żelu to świetny sposób, aby zahamować wypadanie i oczywiście przyspieszyć wzrastanie. Roślina ta pobudza mikrokrążenie, a w konsekwencji pracę mieszków włosowych, dlatego powinna świetnie wywiązać się z zadania.
Płukanka do włosów to forma stosowania aloesu na włosy bez spłukiwania. Wystarczy, że zmieszasz wodę z kilkoma łyżkami żelu aloesowego i naniesiesz na włosy na sam koniec pielęgnacji. Metoda ta nie wymaga ponownego spłukania wodą ani mycia. Jakie są efekty? Taka płukanka zabezpiecza włosy i dodatkowo je nawilża.
Aloes w pielęgnacji włosów – sok z rośliny
Sok z aloesu na włosy powinien pomóc w dążeniu do prawidłowego wyglądu i zdrowia włosów od wewnątrz. Gotowy produkt można zakupić w aptece lub ekologicznym sklepie zielarskim. Warto go wypróbować, ponieważ jest użyteczny w pielęgnacji, a do tego dba o pracę całego organizmu.
Czy warto stosować aloes na włosy?
Jakich rezultatów możesz się spodziewać, gdy zastosujesz aloes na włosy? Pozytywne skutki to:
- zahamowane wypadanie włosów;
- zdrowa skóra głowy;
- wygładzona struktura o pełnym blasku;
- przyspieszony wzrost włosów;
- odpowiednio nawilżona i mniej podatna na zniszczenia fryzura.
Aloes na włosy to rewelacyjny sposób, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Można go stosować na wiele sposobów, a picie soku z aloesu dodatkowo wspomaga pracę organizmu. Warto znaleźć sposób na jego wykorzystanie i wprowadzić go do swojej pielęgnacji. Możesz stosować aloes regularnie, ponieważ jego dobroczynne właściwości przełożą się na widoczne rezultaty. Wiesz już, jak przygotować żel w domowym zaciszu, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawdzić jego działanie!