Pękające paznokcie są problemem, który najczęściej spowodowany jest ogólnym osłabieniem organizmu. Zwiększona łamliwość paznokci bardzo często bywa wynikiem rozwoju infekcji, a nawet poważniejszych chorób ogólnoustrojowych. Powodem pękania paznokci mogą być także urazy mechaniczne oraz choroby paznokci. Płytka paznokcia zbudowana jest z kilku struktur. Główną rolę w jej budowie tuż obok wapnia, lipidów i wody odgrywa kreatynina. Niedobór jednego z owych składników skutkuje osłabieniem płytki paznokcia i zwiększa ryzyko rozwoju chorób paznokci. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą zwalczyć ten problem. Jednak ze względu na fakt, że pękające paznokcie mogą być wynikiem wielu czynników warto wykonać podstawowe badania, które pomogą ustalić przyczynę osłabienia kondycji paznokci.
Pękające paznokcie – przyczyny
Osłabienie płytki paznokcia, a także ogólny stan paznokci mają związek z upływem wieku. Również wykonywanie prac domowych lub pracy związanej z częstym kontaktem dłoni z różnego rodzaju substancjami chemicznymi osłabia paznokcie. Chemikalia narażają bowiem paznokcie u rąk na nadmierne wysuszenie, przez co płytka paznokcia staj się osłabiona i bardziej podatna na pęknięcia.
Podobny wpływ na paznokcie, co kontakt z substancjami chemicznymi, ma także niewłaściwy manicure paznokci, a także jego nieodpowiednie usuwanie. W przypadku hybrydy, jej usunięcie często wymaga użycia silniejszych środków, na przykład acetonu, który znacznie osłabia płytkę paznokcia, sprzyja jej pękania i może się przyczynić do rozdwajania paznokci. Dotyczy to oczywiście również paznokci u nóg. Podobna sytuacja występuje także w przypadku zbyt silnego piłowania paznokci oraz samodzielnego usuwania lakieru, na przykład poprzez jego zdrapywanie.
Wśród innych przyczyn pękania paznokci wymienia się też choroby takie jak grzybica oraz łuszczyca. Grzybica paznokcia charakteryzuje się nie tylko pękaniem paznokci, zarówno u rąk, jak i u nóg ale także poważnym osłabieniem ich struktury oraz utratą naturalnego koloru. Z kolei łuszczyca paznokci charakteryzuje się pękaniem paznokci wzdłuż powstałych wcześniej bruzd. Pękanie to jest stopniowe. Pojawienie się grzybicy lub łuszczycy wymaga podjęcia leczenia farmakologicznego.
Popękane paznokcie mogą być także wynikiem obgryzania. Ten niezdrowy nawyk powoduje, że paznokcie stają się matowe. Ponadto sprzyja on rozdwajaniu się paznokci. Łamliwość paznokci może być także wynikiem niedoboru żelaza, witaminy B oraz białka. Płytka paznokciowa może być także osłabiona na skutek zaburzeń czynności tarczycy.
Pękające paznokcie – co pomoże w przypadku łamliwości paznokci?
W przypadku zaobserwowania u siebie problemu pękających paznokci warto wykonać podstawowe badania, które pomogą ustalić, czy w organizmie występują niedobory witamin i minerałów, które odpowiadają za mocne i zdrowe paznokcie. Dzięki wdrożeniu odpowiedniej suplementacji można w znaczący sposób zniwelować widoczność już istniejących pęknięć oraz zapobiec ich powstawaniu w przyszłości. W przypadku stwierdzenia zaburzeń czynności tarczycy należy podjąć odpowiednie leczenie.
Z kolei w sytuacji stwierdzenia grzybicy paznokcia konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Najczęściej wykorzystywane są maści, pigułki przeciwgrzybiczne oraz żele. Natomiast w przypadku łuszczycy paznokcia pomocne jest stosowanie specjalnej maści z witaminą D. Pierwsze rezultaty widoczne są już po kilku tygodniach stosowania. Coraz częściej zaleca się także stosowanie naświetlnia rąk ultrafioletem.
Jeśli słabe paznokcie są wynikiem istniejącej w organizmie infekcji, oprócz łamliwości, mogą pojawiać się również objawy w postaci bolesności, obrzęków lub zaczerwienienia. Oczywiście w takiej sytuacji należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który wdroży właściwe leczenie.
Oprócz wyżej wymienionych sposobów leczenia łamliwości paznokci warto także wykorzystać domowe sposoby poprawy ich kondycji. Sposoby te dedykowane są najczęściej wszystkim tym osobom, u których łamliwość paznokci spowodowana jest pracą, manicurem lub urazami mechanicznymi. We wszystkich tych przypadkach pomocne mogą okazać się suplementy diety dostępne bez recepty, zawierające w składzie skrzyp. Warto także rozważyć zastosowanie zabiegów laserowych, które są coraz popularniejsze.
Osłabienie struktury paznokcia na skutek nawyku ich obgryzania może być wyeliminowane poprzez stosowania produktów w postaci lakierów do paznokci, maści oraz żeli. Cechują się on tym, że mają gorzki smak, co ma spowodować przykre i złe skojarzenia i zniechęcić do dalszego obgryzania paznokci.
Regeneracja paznokci – jak wzmocnić paznokcie i zapobiegać ich łamaniu oraz rozdwajaniu?
Aby paznokcie wyglądały zdrowo i pięknie, należy o nie regularnie dbać, zwłaszcza w okresie zimowym. Przede wszystkim warto postawić na zbilansowaną dietę, która pomoże w utrzymaniu potrzebnych składników odżywczych na odpowiednim poziomie. Dietę można także wzbogacić o suplementację, jednak warto pamiętać, że samo przyjmowanie suplementów diety może okazać się niewystarczające, jeśli sama dieta będzie uboga w witaminy i minerały.
W dalszej kolejności podczas pielęgnacji paznokci nie należy zapominać o stosowaniu odżywek do paznokci, których głównym zadaniem jest ich zregenerowanie i odżywienie płytki. Pozwoli to zapobiegać uszkodzeniom powstającym w strukturze paznokci, nawet jeśli są one naturalnie podatne na pękanie. Warto też co jakiś czas po usunięciu hybrydy zrezygnować z jej nakładania aby paznokcie mogły się zregenerować i dodatkowo zdecydować się na zabieg kosmetyczny, który wzmocni paznokcie.
Aby zapobiec łamaniu i rozdwajaniu się paznokci należy pamiętać o używaniu gumowych ochronnych rękawiczek podczas sprzątania lub kontaktu dłoni z chemikaliami. Ich stosowanie pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu dłoni oraz paznokci ze szkodliwymi środkami. Trzeba także pamiętać o stosowaniu właściwego pilnika do paznokci, najlepiej papierowego lub kamiennego. Warto także smarować skórki wokół paznokci olejkiem rycynowym, co pozwala wzmocnić paznokcie.
Łamliwe i rozdwojone paznokcie bardzo często są efektem nieodpowiedniej pielęgnacji, narażenia paznokci na bezpośredni kontakt z detergentami, osłabienia organizmu (stosowania diety ubogiej w witaminy i składniki odżywcze), grzybicy lub łuszczycy paznokcia, a nawet zaburzeń czynności tarczycy. W celu określenia przyczyny złego stanu paznokci konieczne może okazać się wykonanie podstawowych badań lekarskich. Na szczęście istnieją sposoby, które nie tylko pomogą w poprawieniu wyglądu paznokci i ich regeneracji ale również zapobiegną powstawaniu uszkodzeń w przyszłości.