Mimo ogromnej popularności hybryd i manicure’u żelowego lakiery do paznokci – zwykłe i klasyczne – nadal cieszą się popularnością. Mają bowiem wiele zalet, które odróżniają je od konkurencyjnych produktów. Zwykły lakier nakłada się szybko, dzięki czemu z łatwością można pomalować paznokcie, nawet jeśli masz niewiele czasu. To oczywiście jeden z wielu atutów. Jeśli malujesz paznokcie, lakier nie powinien mieć przed tobą tajemnic. Dowiedz się więcej o produktach, które pozwalają ci dbać o estetykę i całkiem dosłownie błyszczeć!

Lakiery do paznokci – stylizacje 

Na paznokciach pomalowanych zwykłym lakierem można wykonać różnego rodzaju zdobienia. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne pisaki i przyrządy, takie jak na przykład sonda. Klasyczny złoty lakier do paznokci, zaaplikowany za pomocą pędzelka do zdobień, nada stylizacji pięknego i eleganckiego wyrazu. Oczywiście, w tym celu można wykorzystać również lakier w każdym innym kolorze, według własnego uznania i podszeptów wyobraźni. Co ciekawe, na zwykły lakier można także aplikować naklejki, które umożliwiają wykonanie pięknego, artystycznego mani bez szczególnych umiejętności. 

Lakiery do paznokci – kolory

Kolejną zaletą zwykłych lakierów do paznokci, jest ich ogromna baza kolorystyczna. Jest to spory atut dla pań, które często zmieniają stylizacje. Radosne kolory w gamie zwykłych lakierów występują nawet w setkach różnych odcieni. Są to na przykład:

 • zielony lakier do paznokci;
 • różowy lakier do paznokci. 
Zobacz też:
Frezarka do paznokci – wybierz najlepszą pilarkę do manicure i pedicure w 2022 r.

Podobnie jest ze stonowaną klasyką, którą reprezentuje między innymi:

 • czarny lakier do paznokci;
 • szary lakier do paznokci;
 • granatowy lakier do paznokci.

Tak szeroka baza kolorystyczna sprawia, że z dużym prawdopodobieństwem uda ci się idealnie dobrać kolor paznokci do ulubionej sukienki.

Czy warto kupić lakier szybkoschnący?

Lakiery zwykle występują w kilku rodzajach. Najczęściej spotykanym wariantem jest lakier szybkoschnący. Czy warto kupować lakier do paznokci z takim oznaczeniem? Wszystko zależy od twoich preferencji i tego, jak wykonujesz manicure. Jeśli zdarza ci się malować paznokcie w pośpiechu, lakier szybkoschnący będzie dla ciebie odpowiedni. Taki lakier przyda się również osobom, które najzwyczajniej w świecie nie lubią siedzieć w bezruchu i czekać, aż ich paznokcie wyschną.

Czy warto kupować tanie lakiery do paznokci?

Tani nie oznacza gorszy. Można bowiem z łatwością kupić świetne jakościowo lakiery do paznokci w dobrej cenie. Okazuje się bowiem, że za trwałość manicure’u w dużej mierze odpowiada jego wykonanie (o czym dowiesz się z kolejnego akapitu), a nie jego cena. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby lakier naprawdę długo trzymał się na twoich paznokciach, dobrym pomysłem okazuje się sprawdzenie opinii o konkretnym produkcie w sieci. 

Jak malować paznokcie lakierem zwykłym?

Niezależnie od tego, jakie lakiery do paznokci wybierasz (czy są to produkty klasyczne, hybrydy, czy żele), sposób wykonania manicure’u jest kluczowy. Poniższe podpowiedzi sprawią, że wykonana przez ciebie stylizacja będzie trwalsza. Ponadto, twoje paznokcie pomalowane zwykłym lakierem będą się prezentowały niczym spod ręki profesjonalnej stylistki. Do dzieła!

Zadbaj o paznokcie naturalne

Zdrowe paznokcie pięknie się prezentują, bez względu na to, czy są pomalowane, czy nie. Dużo łatwiej jest wykonać na nich manicure, a lakier do paznokci o wiele lepiej się trzyma. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie paznokci i skórek. Stosuj kremy do rąk i oliwki, a jeśli twoje paznokcie tego potrzebują, sięgnij po dobrą odżywkę.

Zobacz też:
Paznokcie matowe – jak je wykonać samodzielnie?

Przygotuj płytkę paznokcia pod zwykły lakier

Odpowiednio przygotowana płytka przed malowaniem to sposób na długo utrzymujący się lakier na paznokciach:

 1. Najpierw odsuń skórki za pomocą kopytka, a w razie potrzeby je wytnij. Możesz skorzystać z pomocy preparatów zmiękczających, które ułatwiają pozbycie się skórek.
 2. Następnie dokładnie odtłuść paznokcie. Nawet jeśli dłonie są czyste, to na paznokciach zawsze znajduje się warstwa tłuszczu i niewidocznych gołym okiem drobinek brudu. 
 3. Najlepiej użyć specjalnego preparatu, przeznaczonego właśnie do odtłuszczania paznokci. 

Baza, kolor, top

Manicure jest najtrwalszy, kiedy stosuje się następujące produkty: 

 • bazę do lakierów zwykłych;
 • lakier kolorowy;
 • top coat. 

Zamiast bazy można wykorzystać też odżywkę. Zastosowanie produktów w podanej powyżej kolejności sprawi, że paznokcie staną się też mocniejsze. Pamiętaj, że każda warstwa powinna dobrze wyschnąć, zanim nałożysz kolejną. Cierpliwość podczas nakładania lakieru do paznokci to gwarancja trwalszego efektu. 

Mniej znaczy więcej, czyli solidne nakładanie lakieru do paznokci

Zalane skórki sprawią, że lakier szybko odpryśnie, dlatego do nakładania każdej warstwy używaj tylko tyle produktu, ile potrzebujesz. Lepiej nałożyć mniej lakieru do paznokci i ponowić czynność niż użyć go za dużo. Pamiętaj, by nie dojeżdżać pędzelkiem do skórek. Jeśli jednak widzisz, że są zabrudzone lakierem, możesz spróbować usunąć nadmiar produktu za pomocą drewnianego patyczka. Pamiętaj również, by zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia. W tym celu delikatnie nałóż na niego lakier tak, aby nie zalać powierzchni płytki. Zapobiegnie to odpryskiwaniu lakieru do paznokci przy brzegach, co zdarza się najczęściej.

Zabezpiecz paznokcie podczas prac domowych

Woda i zwykły lakier do paznokci to słabe połączenie. Jeśli więc chcesz cieszyć się trwalszym efektem, staraj się zabezpieczać paznokcie podczas prac domowych. Dbaj o to szczególnie, jeżeli ręce mają kontakt z wodą przez dłuższy czas. Gumowe rękawiczki okazują się w tym celu niezwykle przydatne, a co ważne – ochraniają również wrażliwą skórę dłoni.
Lakier do paznokci to niemal kultowy już produkt. Korzystały z niego bowiem światowe ikony kina lat minionych. Mimo sporej konkurencji zwykłe lakiery do paznokci nie tracą na popularności. Możliwość szybkiej aplikacji sprawia, że warto mieć w swojej kosmetyczce kilka ulubionych kolorów. Staranne przygotowanie płytki paznokcia i poprawne wykonanie manicure’u klasycznego zapewnia piękny efekt na dłużej.

Zobacz też:
Wzorki na paznokcie – zrób je sama!
Powiązane artykuły: