Czy wiesz, czym jest podologia? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się dziedzina medycyny, która całkowicie skupia się na stopach. Co ważne, podologiem może zostać także kosmetolog. Nie jest to w żadnym wypadku specjalizacja lekarska. Kosmetolog nie ma jednak tak szerokich możliwości, jak lekarz, np. związanych z zabiegami chirurgicznymi. Sprawdź, na czym polega pedicure podologiczny. Dla kogo jest najbardziej polecany? Czy są bezwzględne przeciwwskazania do jego wykonania?
Pedicure podologiczny – co to jest i na czym polega?
Pedicure podologiczny zwany jest także podstawowym zabiegiem podologicznym. Oprócz funkcji typowo pielęgnacyjnych ma działanie lecznicze. Wykonuje go wykwalifikowany specjalista – podolog. Posiada on szeroki zakres wiedzy medycznej, szczególnie w zakresie stóp. Z jego pomocą możliwa jest diagnoza wielu chorób, które dotyczą kończyn dolnych.
Pacjent gabinetu podologicznego ma prowadzoną kartotekę. Karta jest zakładana oczywiście podczas pierwszej wizyty. Często wykonywane są także zdjęcia, w celu porównania stanu przed i po, a także oceny efektów leczenia. Do specjalisty takiego zgłaszają się osoby, które borykają się z określonymi problemami w obrębie stóp, takimi jak nadmiernie rogowaciejący naskórek czy wrastające paznokcie.
Pedicure podologiczny a klasyczny kosmetyczny – poznaj różnice
Pedicure klasyczny jest podstawowym zabiegiem w gabinetach urody. Skupia się przede wszystkim na estetycznym wyglądzie stóp, skóry i paznokci. Jego poszczególne etapy opierają się na relaksującej kąpieli, aplikacji maski czy masażu relaksacyjnym. Tych opcji nie masz podczas pedicure’u podologicznego. Kąpiel nie jest praktykowana, nie mówiąc już o wykorzystaniu innych, nadzwyczajnych kosmetyków. Wyjątkiem są kremy, maści i inne środki lecznicze stosowane na dany problem stóp.
Zabieg podologiczny – szczególne wskazania do wizyty u podologa
Podstawowy zabieg podologiczny nie jest skierowany do każdego. Nie wszyscy borykają się z trudnymi zmianami w obrębie stóp. W takim przypadku nie miałby on w ogóle sensu. Pedicure podologiczny sprawdzi się u osób:
- z cukrzycą (stopa cukrzycowa);
- z grzybicą stóp i paznokci – jako pomoc w leczeniu;
- z nadmiernie wysuszonym naskórkiem, który zaczyna pękać;
- mających nagminny problem z wrastaniem paznokci;
- ze schorzeniami płytki paznokci;
- z twardą skórą pięt, oporną na środki kosmetyczne;
- z modzelami, odciskami i innymi defektami stóp.
Przeciwwskazania do pedicure’u podologicznego
Nie każdy może skorzystać z pomocy podologa. Istnieją bezwzględne przeciwwskazania, które nie dopuszczają do wykonania zabiegu. Pamiętaj, że część chorób musi być równocześnie leczona przez lekarza dermatologa. Zabieg podologiczny stanie się wówczas świetnym uzupełnieniem terapii farmakologicznej.
Do przeciwwskazań należą:
- świeże rany i blizny;
- brodawki;
- trudne do zidentyfikowania stany skóry;
- silne stany zapalne;
- grzybice wymagające interwencji lekarskiej.
Podstawowy zabieg podologiczny krok po kroku
Każdy pedicure podologiczny będzie się nieco różnił. Wpływa na niego m.in. schorzenie, z którym przychodzi pacjent. Dla każdego ustalana jest indywidualna terapia o określonych schemacie oraz częstotliwości. Istnieją jednak pewne wspólne cechy, które warto znać:
- dokładny wywiad – poruszane są w jego trakcie aspekty współistniejących chorób, leczenia, zależności genetycznych, trybu życia oraz pielęgnacji skóry. Wszelkie informacje zanotowane są w karcie, do której dołącza się także zdjęcia stóp przed terapią;
- dezynfekcja – stopy zostają dokładnie zdezynfekowane. Po oględzinach ustalana jest wstępna diagnoza oraz omawiany schemat zabiegu pedicure’u;
- specjalistyczny zabieg podologiczny – polega na opracowaniu paznokci oraz stóp w omawiany wcześniej sposób;
- porady – pacjent otrzymuje od podologa rady dotyczące codziennej pielęgnacji. Jeśli wymaga tego sytuacja, jest kierowany do dermatologa.
Pedicure podologiczny – koszt i częstotliwość wykonywania zabiegu
Jak często należy wykonywać zabieg podologiczny? Jest to przede wszystkim uzależnione od schorzenia, z jakim pojawia się pacjent. Z reguły są to odstępy minimum 3 tygodni.
Cena zabiegu nie jest najniższa. Za wstępną konsultację musisz zapłacić 120–150 zł. Usuwanie bolesnych odcisków lub modzeli frezarką to podobna kwota za jedną zmianę. Komfort, jaki daje wykonanie pedicure u podologa, jest jednak bezcenny!
Pedicure podologiczny to leczniczy zabieg skierowany do osób z problemami stóp, które na co dzień utrudniają funkcjonowanie. Regularne korzystanie z usług specjalisty gwarantuje przywrócenie dawnego komfortu życia i zdrowych stóp.