Aromatyczne przyprawy i zioła, które wykorzystujesz w kuchni, świetnie sprawdzają się jako substancje aktywne w branży kosmetycznej. Jedną z nich jest tymianek. To niewielka roślina doceniona przez przemysły kosmetyczny i farmaceutyczny. Olejek tymiankowy to produkt, który każdy powinien mieć w domu. Jak się okazuje, jest świetnym uzupełnieniem pielęgnacji, a także pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, jakie właściwości posiada. Czy jest bezpieczny? Zapraszamy do krótkiego przewodnika dotyczącego olejku z tymianku.
Olejek tymiankowy – co to jest?
Olejek z tymianku zalicza się do grupy olejków eterycznych. Są to produkty, które powstają w wyniku destylacji parą wodną. Często stanowią uboczny produkt podczas wytwarzania wszelkiego rodzaju naturalnych hydrolatów.
Mają silnie aktywny skład, przez co nie mogą być aplikowane bezpośrednio na skórę – poza pewnymi wyjątkami, jak np. olejek z drzewa herbacianego. W przypadku tymianku do destylacji wykorzystuje się głównie jego ziele. Gotowy produkt zawiera w sobie mnóstwo związków aktywnych. Są to przede wszystkim:
- tymol;
- cymen;
- karwakrol;
- linalol.
Olejek tymiankowy – właściwości kosmetyczne
Olej z tymianku na dobre rozgościł się w przemyśle kosmetycznym. Można go znaleźć w:
- różnego rodzaju kremach do twarzy;
- balsamach do ciała;
- preparatach do stóp;
- dezodorantach;
- szamponach;
- produktach do higieny jamy ustnej.
Oto właściwości olejku tymiankowego wykorzystywane w kosmetyce:
- antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne;
- pobudzające mikrokrążenie;
- odkażające;
- rozgrzewające;
- przeciwbólowe;
- aromatyzujące.
Olejek tymiankowy na katar i nie tylko
Tymianek w formie olejku eterycznego odgrywa ważną rolę w produktach kosmetycznych. Jego działanie wpływa też na poprawę zdrowia. Świetnie sprawdza się w przypadku:
- infekcji z katarem i kaszlem – ułatwia odkrztuszanie i usuwanie wydzieliny;
- schorzeń o podłożu reumatycznym – działa przeciwbólowo i pobudzająco;
- wielu infekcji górnych dróg oddechowych – przyspiesza powrót do zdrowia.
Olejek z tymianku – wskazania do stosowania
Olej tymiankowy jest przeznaczony do określonego typu skóry i konkretnych problemów. Wynika to głównie z jego działania i właściwości. Sprawdzi się przede wszystkim u osób:
- ze skórą trądzikową i problematyczną;
- potrzebujących pobudzających kąpieli czy masażu;
- borykających się z łupieżem i wypadaniem włosów;
- z cellulitem;
- cierpiących na dużą nadpotliwość stóp.
Kto nie powinien stosować oleju tymiankowego?
Olejki eteryczne wykazują niezwykłą skuteczność w działaniu. Przez to, że są tak aktywne, nie każdy może je stosować. Substancje te mają zdolność do przenikania przez skórę, do głębszych jej warstw. Olej tymiankowy nie powinien być stosowany przez:
- kobiety w ciąży;
- kobiet karmiących piersią;
- osoby uczulone na tymianek lub inne związki zawarte w kosmetyku;
- posiadaczy skóry reaktywnej, podatnej na alergie.
Nie poleca się go też w pielęgnacji niemowląt i małych dzieci.
Musisz wiedzieć, że olejek tymiankowy nie może zostać użyty bezpośrednio na skórę! Ma właściwości silnie drażniące i parzące. Zawsze należy go odpowiednio rozcieńczać w oleju bazowym lub dodawać do gotowego produktu – jedna kropla w zupełność wystarczy.
Olejek z tymianku – sposób użycia
Rozsądek to cecha, która powinna towarzyszyć ci podczas stosowania olejku tymiankowego w pielęgnacji. Jest to substancja o silnym działaniu, zatem kieruj się zasadą – im mniej, tym lepiej. Sprawdzi się przede wszystkim jako dodatek do domowych, ale i tych gotowych kosmetyków.
Jak można wykorzystać właściwości oleju z tymianku w pielęgnacji? Na przykład w:
- domowych maskach do włosów – np. na bazie żółtka, oliwy i nafty kosmetycznej. Wystarczy dodać 1 kroplę olejku i dokładnie wymieszać. Tak przygotowana maska wzmocni cebulki włosów i korzystnie wpłynie na skórę głowy. Przyspieszy mikrokrążenie, a jej działanie przeciwbakteryjne wspomoże walkę z łupieżem. Włosy na całej długości staną się odżywione i błyszczące;
- połączeniu z olejami do masażu – dodaj 1 kroplę na średnio 25 kropli oleju bazowego. Masaż z dodatkiem oleju z tymianku będzie działał odprężająco i kojąco na układ nerwowy. Poprawi ukrwienie skóry. Świetnie sprawdzi się podczas zabiegu antycellulitowego;
- relaksująco-odżywczej kąpieli – możesz olejek tymiankowy połączyć z innym olejkiem eterycznym lub wymieszać go z odrobiną oleju bazowego. Koniecznie stosuj się do zaleceń producenta co do ilości olejku. Z reguły jest to 10 kropli na wannę pełną wody. Kąpiel z dodatkiem olejku tymiankowego pozytywnie wpłynie na drogi oddechowe i będzie dodatkową formą inhalacji;
- ulubionym balsamie do ciała – najlepiej, jeśli jego skład będzie opierał się głównie na olejach i masłach roślinnych. W ten sposób uzyskasz świetny kosmetyk o właściwościach delikatnie ujędrniających.
Gdzie kupić olejek tymiankowy i ile on kosztuje?
Olejek tymiankowy kupisz w większości aptek za mniej niż 20 zł. W Internecie możesz natknąć się na droższe warianty, jednak zdecydowanie nie warto przepłacać. Dobrej jakości produkty znajdziesz także w sklepach ekologicznych. Tutaj mogą być nieco droższe, zwłaszcza jeśli są przygotowywane na bazie certyfikowanych roślin z ekologicznych upraw.
Olejek tymiankowy jest wszechstronnym produktem o działaniu kosmetycznym. Pozytywnie wpływa na zdrowie, co dodatkowo przemawia za jego stosowaniem. Jest niesamowicie wydajny – małe opakowanie wystarczy ci na długi czas. Zdecydowanie warto się nad nim zastanowić, jeśli zależy ci na naturalnym produkcie, który wzbogaci twoją pielęgnacyjną rutynę.