Wybielanie zębów: przyczyny powstawania przebarwień na zębnych
Główną przyczyną zmiany koloru uzębienie jest działanie barwników zawartych w żywności. Barwniki te podczas jedzenia osadzają się na powierzchni zębów. Przebarwienia tego typu można zazwyczaj zniwelować zabiegami higienizacji. Kolejną przyczyną pojawiania się przebarwień na zębach jest przyjmowanie barwników zawartych w lekach. Są to przebarwienia, które osadzają się głęboko w strukturze szkliwa, w mikroporach zębów, a także w zębinach. Co więcej częstym powodem zmiany koloru zębów są czynniki związane ze stylem życia np. palenie papierosów, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, spożywanie kawy. Warto również wiedzieć, że zmiana koloru zęba może pojawić się z upływem lat. Jest wówczas spowodowana procesem starzenia się tkanek zęba. Niezależnie od przyczyny powstania przebarwień jest problem wysoce nieestetyczny, a metodą uporania się z nim jest wybielanie zębów.
Skorzystaj z zabiegu wybielania zębów: https://www.estetique-wroclaw.pl/stomatologia-estetyczna/wybielanie-zebow/
Wybielanie zębów: na czym polega?
Nieestetyczne przebarwienia zębów mogą być przyczyną złego samego poczucia i przyczynić się do unikania rozmów z innymi ludźmi. Wówczas pewność siebie ulega drastycznemu pogorszeniu. Na szczęście w dzisiejszych czasach medycyna jest na tyle rozwinięta iż oferuje nam możliwości na uporanie się z tego typu problemem. Wybielanie zębów niewątpliwie cieszy się coraz większą popularnością.
Przede wszystkim wybielanie zębów polega na rozpadzie nadtlenku wodoru, a także na penetracji wolnych rodników do szkliwa oraz do wewnątrz przebarwionej zębiny. W skutek takich działań dochodzi do utlenienia przebarwień, a w efekcie do utlenienia barwników będących przyczyną przebarwień. Wybielanie zębów sprawia, że przebarwienie w zębinie zmienia barwę na jaśniejszą.
Obecnie istnieją dwa rodzaje, a właściwie dwie metody wybielania zębów. Pierwsza z nich to metoda gabinetowa, a drugą metoda nakładkowa, często nazywana także metodą domową. Nakładkowe wybielanie zębów odbywa się przy użyciu specjalnej nakładki na zęby, na którą aplikowany jest specjalny środek wybielający. Sama nakładka przypomina kształtem szynę i wielkością powinna być dokładnie dopasowana do wielkości szczęki danej osoby. Do wnętrza szyny aplikowany jest preparat wybielający, a następnie nakładkę nakłada się na łuk zębowy. Nakładka powinna być nałożona na określony czas, po czym należy ją wyjąć i dokładnie umyć. Po wyjęciu nakładki/szyny należy również pamiętać o dokładnym wypłukaniu z jamy ustnej reszty preparatu do wybielania zębów.
Wybielanie nakładkowe można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na całkowicie samodzielnym zakupieniu szyny oraz preparatu wybielającego np. w drogerii i postępowaniu z załączoną instrukcją działania. Natomiast drugi sposób polega na wybraniu się w tym celu do stomatologa. Wówczas stomatolog przygotowuje dla danego pacjenta idealnie dopasowaną szynę oraz dobiera odpowiedni preparat do potrzeb pacjenta. Co więcej decydując się na skorzystanie z pomocy stomatologa pacjent jest dokładnie poinformowany jak stosować nakładki. Cały cykl wybielania zębów metoda nakładkową trwa w przedziale od dwóch do trzech tygodni. Warto również zauważyć, że jest to dość bezpieczna metoda, która daje naprawdę zadawalające efekty. Aczkolwiek należy pamiętać, iż aby wybielanie przyniosło oczekiwany efekt konieczne jest odpowiednie dobranie metody wybielania do indywidualnych potrzeb danej osoby.
Więcej o wybielaniu dowiesz się na estetique-wroclaw.pl
Wybielanie zębów nakładkami: kiedy i jak warto je wykonać?
Nie ma dokładnie określonych ram czasowych, które mówią nam kiedy wykonać wybielanie zębów metodą nakładkową. Tak naprawdę inicjatywa wybielania zębów niezależnie od metody musi zostać zainicjowana od osoby borykającej się z przebarwieniami. Jeśli taka inicjatywa zaistnieje to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Specjalista dokładnie określi czy wybielanie metodą nakładkową jest bezpieczne dla danej osoby. Jeżeli u pacjenta występują przeciwwskazań do wybielania zębów lekarza zdecydowanie odradzi zabieg. Natomiast bez wcześniejszej wizyty u stomatologa tak naprawdę nie wiadomo, czy zakupione na własna w sklepie nie zaszkodzą naszym zębom. Jeśli u pacjenta nie zaistnieją przeciwwskazania to wybielanie zębów można wykonać bez większych obaw. Kluczem do sukcesu jest jednak preparat wybielający aplikowany do nakładki. Preparat jest konsystencji żelu. W tym przypadku również najlepiej by preparat został dobrany przez specjalistę.
Procedura wybielania zębów metodą nakładkową jak wyżej wspominano jest stosunkowo prosta. aczkolwiek zaleca się po każdym wybielaniu zębów zastosować tak zwaną białą dietę. biała dieta powinna być stosowana po każdym nałożeniu nakładki z żelem wybielającym przez okres od 3 do 7 dni. Im dłużej tym lepiej dla efektów wybielania zębów. Sama dieta polega na zrezygnowaniu ze spożywania produktów, które są w kolorach takich jak: czerwony, żółty, pomarańczowy, bordowy, a także z produktów, które zawierają mocno barwiące składniki. Jednym z efektów po zabiegowych jest nadwrażliwość zębów. Oczywiście jest to przejściowe i zazwyczaj mija samoistnie po trzech dniach od wykonania wybielania. Co więcej wybielania zębów nie powinny wykonywać osoby, które borykają się z nadwrażliwością zębów.
Nakładki wybielające na zęby – czy na pewno to dobry pomysł?
Wiele osób pragnących wybielić zęby metodą nakładkową zastanawia się czy oby na pewno jest to dobry pomysł. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Stawanie nakładek wybielających jest dobrym pomysłem, ale w przypadku kiedy cała procedura wybielania przebiega po wizycie i konsultacji dentysty. Wówczas dentysta monitoruje efektywność i bezpieczeństwo meteory. Wato wiedzieć, że wybielanie zębów wykonane pod kontrolą specjalisty nie przyczynia się do osłabienia struktury tkanek twardych naszych zębów.
Zdecydowanie złym pomysłem jest podjęcie wybielania zębów nakładkami bez konsultacji z lekarzem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że decydując się na zakup nakładek i preparatu np. w Internecie istnieje wiele niewiadomych, a co za tym idzie powstaje większe ryzyko procedury wybielania zębów. Przede wszystkim nie mamy pewności, czy zakupiona nakładka jest odpowiednio dobrana wielkością do naszego łuku zębowego oraz nie wiemy, czy preparat wybielający jest dla nas odpowiedni. Co więcej bez wizyty u dentysty nie znamy stanu zdrowia naszego uzębienia. Preparat wybielający nie wiadomego pochodzenia może skutkować poparzeniem dziąseł, a także bólem niewyleczonych zębów. Skuteczność preparatów kupowanych na własną rękę jest nieznana.