Już dawno minęły czasy, kiedy kobiety w ciąży musiały po cichu znosić wszelkie niewygody związane z noszeniem w łonie dziecka. Chociaż nie na wszystkie troski znajdzie się lekarstwo, niektóre elementy ciąży można próbować uczynić nieco bardziej znośnymi. Masaż w ciąży to jeden z lepszych sposobów na przyniesienie ulgi przyszłej mamie i poprawę jej samopoczucia. Dowiedz się, jaki rodzaj masażu w ciąży jest bezpieczny, na których partiach ciała warto się skupić oraz jakie są przeciwwskazania dla tego zabiegu.
Masaż w ciąży – jaki jest bezpieczny?
Kobiety w ciąży bardzo często doświadczają nieprzyjemnych objawów. Największy problem, na który skarży się wiele z nich, to ból kręgosłupa i obrzęki. Wielu z nich dokuczają także pojawiające się w trakcie ciąży rozstępy Dlatego coraz więcej przyszłych matek decyduje się na wizytę u masażysty, który będzie umieć bezpiecznie przeprowadzić zabieg.
Tak zwany masaż prenatalny to najodpowiedniejsza forma pomocy kobietom w ciąży. Profesjonalista, który go wykonuje, bierze pod uwagę zarówno potrzeby każdej z przyszłych matek, jak i stan zdrowia ich oraz dziecka. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań masażysta powinien przeprowadzić z kobietą rozmowę, zapoznać się z wynikami jej badań oraz ogólnym samopoczuciem. Niektóre techniki relaksacyjne można wykonywać samodzielnie w domu, jednak najbezpieczniejszą opcją jest udanie się do profesjonalnego gabinetu.
Inne rodzaje masażu w ciąży – jakie są odpowiednie?
Zdobywające coraz większą popularność masaże shiatsu kuszą także przyszłe mamy. Korzystanie z usług masażystów specjalizujących się w tym rodzaju masażu jest możliwe, jednak z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dotykanie niektórych punktów na ciele podczas shiatsu może okazać się groźne dla ciężarnej i jej dziecka. Przed udaniem się na zabieg warto skonsultować się z ginekologiem oraz upewnić się, że dany masażysta będzie umiał przeprowadzić masaż poprawnie.
W przypadku ciężarnych wskazane jest również stosowanie technik masażu klasycznego, limfatycznego oraz hydromasażu. Ten drugi świetnie radzi sobie ze zwalczaniem obrzęków i hamuje proces gromadzenia się wody w organizmie.
Czy masaż w połogu jest bezpieczny?
Masaż w połogu budzi jeszcze większe wątpliwości, niż ten wykonywany w trakcie ciąży. Mimo to warto pamiętać, że jest on jak najbardziej wskazany, a nawet potrzebny. U kobiet rodzącymi siłami natury już w pierwszych dniach połogu zalecane jest wykonywanie masażu powłok brzusznych. Dzięki niemu macica obkurcza się szybciej, a ponadto łatwiej jest o powrót do formy sprzed ciąży. Kobiety, które rodziły poprzez cesarskie cięcie mogą poddać się masażowi dopiero po ok. 6 tygodniach po porodzie. Celem fizjoterapeuty jest wówczas pobudzenie do szybszej regeneracji pooperacyjnej blizny.
Warto pamiętać, że w przypadku połogu, podobnie jak przy ciąży, przed zdecydowaniem się na masaż należy skonsultować się z lekarzem. Chociaż w większości przypadków masaż jest wskazany, warto mieć pewność, że nie wywoła on sytuacji niebezpiecznej dla zdrowia matki.
Kto może wykonywać masaż ciężarnej?
Przed udaniem się na zabieg masażu, ciężarna powinna bezwzględnie skonsultować swoje plany z lekarzem prowadzącym ciążę. Jest to bardzo ważne, bowiem to on najlepiej zna stan zdrowia kobiety i jej dziecka oraz jest w stanie ocenić, czy istnieją przeciwwskazania do poddania się masażowi prenatalnemu. Jeżeli takowych nie znajdzie, przyszła mama otrzyma zgodę na ulżenie dolegliwościom bólowym. Ważne, aby swoje kroki skierowała nie do pierwszego lepszego salonu masażu, a wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Dzięki niemu uzyska najlepsze i najtrwalsze efekty, a ponadto nie będzie musiała martwić się o bezpieczeństwo swoje i dziecka.
Co grozi po nieumiejętnym masażu?
Powodów, dla których wiele przyszłych mam obawia się poddania się zabiegowi masażu jest kilka. Przede wszystkim na ciele występują punkty, zwane spustowymi (ang. trigger points). Są to bolesne zgrubienia pasma mięśniowe i guzki, które odpowiadają za ból i sztywność pleców, karku oraz barków. Zbyt duży ucisk w miejscu ich występowania może sprawić, że organizm matki zacznie wydzielać oksytocynę, a ta spowoduje wystąpienie przedwczesnych skurczy macicy. Tylko wykwalifikowany fizjoterapeuta będzie wiedział, jak poprawnie wykonać masaż u ciężarnej kobiety, aby nie wyrządzić krzywdy przyszłej mamie ani jej dziecku.
Na jakich partiach ciała wykonywać masaż?
Masaż w ciąży jest bardzo specyficzną odmianą zabiegu relaksacyjnego. Przede wszystkim jest on bardzo delikatny; fizjoterapeuta musi kontrolować siłę nacisku, aby nie była zbyt duża. Dopuszczalne jest masowanie przede wszystkim:
- twarzy;
- karku;
- pleców;
- brzucha;
- pośladków;
- rąk;
- nóg.
W przypadku kończyn dolnych fizjoterapeuta musi stosować wyjątkowe środki ostrożności. Zbyt gwałtowne i mocne uciski stóp mogą bowiem zagrozić bezpieczeństwu płodu. Podobnie jest w przypadku masażu brzucha tylko osoba wykwalifikowana do przeprowadzenia zabiegu może zająć się tym obszarem ciała. Najlepszą pozycją, jaką może podczas masażu przyjąć ciężarna, to leżenie na wznak lub na lewym boku. Ta druga jest szczególnie polecana w ostatnich trymestrach ciąży, kiedy brzuch jest już pokaźnych rozmiarów. Wówczas leżenie na wznak może być zbyt niewygodne.
Przeciwwskazania do masażu w ciąży
Nawet kobiety w ciąży fizjologiczna o prawidłowym przebiegu powinny konsultować się z lekarzem przed udaniem się na sesję masażu; a i wówczas należy korzystać z usług wyłącznie wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Przeciwwskazań do wykonania masażu u osoby ciężarnej jest niestety sporo:
- cukrzyca;
- skaza krwotoczna;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroby nerek;
- choroby serca;
- choroby trzustki;
- problemy z tarczycą;
- plamienia z dróg rodnych;
- zatrucie ciążowe;
- ciąża zagrożona;
- łożysko przodujące;
- przedwczesne odklejanie się łożyska;
- wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu.
Masaż w ciąży – podsumowanie
Masaż w ciąży to bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet, które doświadczają bólu kręgosłupa oraz obrzęków. Pozwala on na doświadczanie cudu narodzin z uśmiechem na twarzy. Przed zdecydowaniem się na niego należy pamiętać jednak o bezpieczeństwie – wcześniejsza konsultacja ginekologiczna jest zatem niezbędna.