Masaże wywodzące się ze starożytnych Indii są w Polsce niezwykle popularne. Nie tylko pozwalają na całkowite odprężenie i pozbycie się napięcia mięśniowego, ale także sprzyjają otwarciu się na nowe, duchowe doznania. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest masaż ajurwedyjski. Jeżeli ciekawi cię, na czym dokładnie on polega i jakie są przeciwwskazania do jego wykonywania, zapoznaj się z naszym tekstem!
Masaż ajurwedyjski – co to jest?
Ajurwedyjski masaż ma swoje korzenie w ajurwedzie, czyli starożytnym systemie leczenia wywodzącym się z Indii. To bardzo stara technika, licząca sobie 5 tysięcy lat. Leczenie polega na holistycznym podejściu, czyli skupieniu się na całym organizmie. Medycy związani z ajurwedą wierzą, że psychika oraz ciało są nierozerwalne; większość chorób wiąże się z zaburzeniem przepływu energii życiowej, czyli prany. Przenika ona wszystko w przyrodzie; w ciele człowieka koncentruje się w ośrodkach zwanych czakrami, które odpowiadają za jej magazynowanie i wymianę. Wyróżnia się aż siedem czakr:
- czakra korony – znajduje się na czubku głowy;
- czakra trzeciego oka – znajduje się pośrodku czoła;
- czakra gardła – znajduje się pod grdyką;
- czakra serca – znajduje się w miejscu mostka;
- czakra splotu słonecznego – znajduje się nieco powyżej pępka;
- czakra sakralna – znajduje się u szczytu kości ogonowej;
- czakra korzenia – znajduje się u podstawy kręgosłupa.
Oprócz tego filozofia indyjska wyróżnia pięć żywiołów, które, łącząc się ze sobą, tworzą trzy typy ciała człowieka:
- vata – powietrze oraz eter. Typ charakteryzuje szczupła sylwetka i przesuszająca się skóra. Ponadto osoby o typie vata mają skłonności do depresji i stanów lękowych. Masaż powinien być delikatny i wykonywany dość często. Podlega mu całe ciało, a masażysta powinien wykorzystywać sporą ilość olejków. Najlepiej sprawdza się tu migdałowy, sezamowy lub z drzewa sandałowego.;
- kapha – ziemia oraz woda. Osoby o typie kapha charakteryzuje ciężka budowa ciała. Zazwyczaj mają one skłonność do cellulitu i opuchlizny. Masaż wykonywany w przypadku typu kapha jest energiczny i mocny; wykorzystuje się przy nim olejek z jojoby, sezamowy lub rzepakowy;
- pita – ogień. Osoby o tym typie charakteryzują się średnią budową ciała i większą muskulaturą. Zazwyczaj są to ludzie wybuchowi, posiadający skłonność do schorzeń skórnych. Masażysta wykorzystuje takie oleje jak rzepakowy z dodatkami ziół lub kokosowy.
Masaż ajurwedyjski polega na skupieniu się na czakrach oraz rozpoznaniu przez masażystę typu ciała swojego klienta. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio dobrać rodzaj techniki oraz olejki eteryczne.
Olejki a masaż ajurwedyjski
Olejki są niezwykle ważne podczas masażu ajurwedyjskiego. Nie tylko pozwalają na nawilżenie i uelastycznienie skóry, ale również są bardzo ważnym składnikiem aromaterapii. Poprzez masaż z dodatkiem olejków rozluźnieniu ulega nie tylko ciało, ale i psychika. Najczęściej wykorzystywane są:
- olej kokosowy – pozwala na dogłębną pielęgnację skóry ciała;
- oliwa z oliwek – polecana przede wszystkim seniorom oraz dzieciom. Doskonale zmniejsza opuchliznę i pomaga w zniwelowaniu bólu;
- olej z pestek dyni – pomaga na odstresowanie oraz bezsenność;
- olej sezamowy – pomaga w uporaniu się z dolegliwościami bólowymi;
- olej migdałowy – wspomaga proces odmładzania skóry;
- olej z gorczycy – pomaga w zniwelowaniu opuchlizny i obrzęków.
Rodzaje masaży ajurwedyjskich
Masaż abhyanga
Masaż ajurwedyjski abhyanga to jedna z najpopularniejszych technik. Stanowi część rytuału odmładzającego oraz oczyszczającego. Dokonują go dwie osoby, przyspiesza to bowiem odblokowywanie poszczególnych czakr. W trakcie masażu klient jest całkowicie rozebrany.
Masaż garszana
Masaż garszana to zabieg popularny szczególnie wśród kobiet. Polega on na zastosowaniu rękawic z surowego jedwabiu. Są one bardzo szorstkie, dzięki czemu zabieg masażu jest połączony z peelingiem całego ciała. Służy on zatem nie tylko rozluźnieniu, ale również poprawie kondycji skóry.
Masaż Shiroabhyanga
Shiroabhyanga jest nazywany także ajurwedyjskim masażem głowy. Prócz skalpu zabiegowi podlegają również twarz, plecy i barki. Jako jeden z niewielu masaży, wykonywany jest w pozycji siedzącej.
Masaż padabhyanga, czyli masaż stóp
Padabhyanga jest rodzajem masażu ajurwedyjskiego, podczas którego uwaga masażysty zostaje skupiona na stopach. Przypomina on znaną powszechnie refleksologię; zgodnie z filozofią ajurwedy ucisk nakładany na poszczególne obszary stóp może pozytywnie wpłynąć na stan organów konkretnych wewnętrznych.
Masaż shirodhara
Masaż shirodhara to stosunkowo mało znany w Polsce rodzaj zabiegu. Podczas niego masażysta, wykorzystując ciepły olej, rozmasowuje czakrę trzeciego oka, czyli tę, znajdującą się pośrodku czoła.
Masaż ajurwedyjski – przeciwwskazania
Masaż ajurwedyjski nie sprawdza się u każdego. Co więcej, pewne sytuacje i problemy sprawiają, że jego zastosowanie jest niewskazane. Należą do nich m.in.:
- choroby zakaźne;
- gorączka;
- choroby nowotworowe;
- schorzenia skóry;
- choroby serca;
- żylaki;
- trwająca miesiączka;
- ciąża;
- nadciśnienie tętnicze;
- problemy trawienne.
Masaż ajurwedyjski – podsumowanie
Masaż ajurwedyjski to prawdziwa uczta dla ciała i duszy. Nie tylko wspomaga procesy lecznicze, pozwala na rozluźnienie spiętych mięśni i pozbycie się dolegliwości bólowych – zabieg relaksacyjny pozytywnie oddziałuje również na sferę psychiczną i duchową, pozwalając masowanej osobie otworzyć się na nowe doznania i zupełnie inaczej spojrzeć na związek ciała i umysłu.