Już od najmłodszych lat można zmagać się z problemami skórnymi. Łupież u dziecka to duży i wstydliwy problem, który wymaga cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji. Nietrudno się domyślić, że łupież u 10-latki lub starszego dziecka w wieku szkolnym może być przyczyną kompleksów. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na zwalczenie łupieżu. Co zrobić? Poznaj jego źródło i dostosuj rozwiązanie do konkretnego schorzenia. Jak rozpoznać łupież? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać!
Skąd się bierze łupież u dziecka? Czy jest objawem łuszczycy?
Łupież u naszego dziecka jest wywoływany przez działanie drożdżaków na skórze głowy. Żywią się one łojem, który jest produkowany przez gruczoły łojowe. Ich obecność skutkuje pojawieniem się świądu i złuszczaniem się naskórka. Niektóre odmiany łupieżu mogą występować na innych częściach ciała, nie tylko na głowie. Łupież u dzieci może być czasem objawem chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Dlatego tak istotna jest prawidłowa pielęgnacja i profilaktyka, aby zapobiec jego powstawaniu.
Przyczyny powstawania łupieżu u dziecka
Grzyb Malassezia jest główną przyczyną powstawania łupieżu, ponieważ nadmiernie się rozrasta, zaburza pH skóry i ją podrażnia. Poza tym, źródłem łupieżu u dziecka może być niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Zbyt rzadkie mycie włosów prowadzi do nagromadzenia się łoju i większego rozwoju drobnoustrojów. Swoje trzy grosze może dorzucić niedokładne spłukiwanie kosmetyków, takich jak odżywka lub szampon. Warto uważać też na suszenie owłosionej skóry głowy, ponieważ zbyt wysoka temperatura i przegrzanie skóry głowy może doprowadzić do złuszczania naskórka.
Rodzaje łupieżu (na głowie dziecka i nie tylko)
- łupież tłusty – charakteryzuje się żółtymi strupami, bardzo dużym świądem oraz stanem zapalnym skóry;
- łupież suchy – występuje wtedy, gdy skóra głowy jest bardzo sucha. Pojawia się złuszczanie naskórka w postaci białych łusek;
- łupież pstry – występuje zazwyczaj na tułowiu. Jest to odmiana łupieżu, którą rozpoznasz po żółtobrunatnych plamach na ciele. Łupież pstry, który nie zostanie wyleczony, może pozostawić przebarwienia na skórze. Powoduje też nieprzyjemny świąd i przesuszenie skóry;
- łupież różowy Giberta – pojawia się nie na głowie, ale na klatce piersiowej. Najpierw powstaje na ciele różowa plama, która się złuszcza i swędzi. Później pojawiają się na ciele kolejne plamy. Po około dwóch miesiącach dolegliwości ustępują.
Leczenie łupieżu u dziecka. Jak zlikwidować łupież u nastolatków?
Co na łupież u dziecka okaże się skuteczne? Aby wyleczyć łupież, należy stosować kosmetyki, które zadziałają na skórę głowy. Są to:
- kosmetyki keratolityczne, które działają złuszczająco i rozpuszczają keratynę. Sprawdzą się w walce z łupieżem tłustym. Mają też właściwości antybakteryjne i przeciwłojotokowe. Najważniejsze składniki, które wchodzą w skład m.in. szamponów przeciwłupieżowych, to siarka i kwas salicylowy;
- kosmetyki grzybobójcze, które zwalczają objawy łupieżu i przyczynę jego powstawania. Szampony zawierające ketokonazol działają najskuteczniej. Aplikacja kosmetyku wygląda trochę inaczej, niż użycie zwykłego szamponu. Nie należy go od razu spłukiwać. Trzeba poczekać kilka minut, aby substancje aktywne zaczęły działać. Szamponu na łupież dla dziecka używa się do 3 razy w tygodniu przez cały miesiąc;
- kosmetyki przeciwłojotokowe to szampony, które zmniejszają ilość łoju. Zawierają składniki łagodzące uczucie swędzenia skóry głowy.
Łupież tłusty u dziecka – złuszczanie się naskórka
Pora opisać rodzaje łupieżu u dziecka. Ten tłusty objawia się zwiększonym łojotokiem (przetłuszczaniem się skóry) i złuszczaniem się naskórka na głowie. Martwy naskórek jest żółty lub biały i skleja tłuste włosy. Często towarzyszy temu bardzo duży świąd skóry. Czasami występuje stan zapalny skóry, przez łojotok i rozwój grzybów na skórze głowy. Poza tym przyczyną, powstania łupieżu tłustego może być stres, zła pielęgnacja i niewłaściwa higiena skóry głowy. Inne źródła problemu to hormony, zanieczyszczenia i nadmierna ekspozycja skóry głowy na słońcu.
Żółty łupież u dziecka
Żółty łupież, zwany również ciemieniuchą lub łupieżem niemowlęcym, występuje u dzieci między 2 a 10 tygodniem życia. Łupież u małego dziecka jest spowodowany zapaleniem łojotokowym, które prowadzi do nadmiernej produkcji łoju na głowie. Naskórek rogowacieje i wraz z łojem powstają żółte łuski, które przylegają do skóry głowy. Taki stan może trwać nawet kilka miesięcy, co ma związek z hormonami, które wydzielane są wraz z mlekiem matki. Należy jednak uważać z łupieżem u dziecka tak małego, bo ciemieniucha może prowadzić do atopowego zapalenia skóry.
Problemy skóry głowy u niemowląt
Czy łupież u niemowlaka także może być problemem? Jak wspomnieliśmy, u niemowląt występuje łojotokowe zapalenie skóry, na które mają wpływ hormony podawane dziecku wraz z mlekiem matki. Problem można zauważyć u dzieci do 10. tygodnia życia. Silny świąd i złuszczanie skóry to jednak objawy atopowego zapalenia skóry, które występuje u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Dochodzi do reakcji alergicznej w postaci odczynu zapalnego na skórze. Jakie są najczęstsze alergeny? To pyłki roślin, kurz i krowie mleko. W trakcie leczenia atopowego zapalenia skóry stosuje się maści sterydowe, które niwelują odczyn zapalny.
Sprawdź domowe sposoby na łupież u dzieci
Możesz wypróbować wiele domowych sposobów na łupież u dzieci. Są to między innymi:
- płukanka z wody i octu jabłkowego;
- masaż skóry głowy mieszanką soku z cytryny, ciepłej wody i soli;
- płukanka z szałwii, rozmarynu lub tymianku;
- masaż głowy przy użyciu olejku rycynowego lub oliwy z oliwek;
- maska do włosów z kurzego jajka;
- maska do skóry głowy z oleju kokosowego.
Odpowiednia pielęgnacja przy łupieżu u dziecka i zmianach na skórze
Oto kilka porad, które pomogą zminimalizować problem łupieżu u dziecka.
- Dziecko powinno używać kosmetyków przeciwłupieżowych do odpowiedniego rodzaju łupieżu, aby zmniejszyć częstość nawrotu problemów skórnych.
- Trzeba pamiętać o dokładnym myciu skóry głowy i włosów oraz spłukiwaniu kosmetyków myjących.
- Dziecko powinno unikać nadmiernego wystawiania głowy na działanie promieni słonecznych i suszenia włosów suszarką z gorącym powietrzem.
- Warto stosować specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe. Efekty ich stosowania mogą być widoczne już po 2 tygodniach.
Jak zapobiec powstawaniu łupieżu u dziecka?
Aby uniknąć powstawania łupieżu u dziecka, należy ograniczyć wszelkie źródła stresu. Ważna jest również odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry głowy. Trzeba regularnie myć włosy i często je czesać. Warto także dbać o zbilansowaną dietę, w której będzie wiele produktów bogatych w:
- witaminy z grupy B;
- cynk;
- magnez;
- potas;
- żelazo;
- witaminę A i E.
Dziecko powinno ograniczyć spożycie cukrów prostych i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Wystawianie głowy na działanie promieni słonecznych również jest ważne, ponieważ działa przeciwzapalnie. Nie należy oczywiście z tym przesadzać.
Gdy dzieci dorastają, kształtuje się ich układ hormonalny i często jest to źródło powstawania łupieżu. Można zapobiec problemowi przynajmniej w pewnym stopniu, stosując zdrową, zbilansowaną dietę i prowadząc zdrowy tryb życia. Jeszcze zanim pojawi się łupież u dziecka, warto profilaktycznie używać kosmetyków przeciwłupieżowych. Można również spróbować domowych sposobów na walkę ze złuszczaniem się skóry na głowie.