Laserowe usuwanie przebarwień to skuteczna metoda na ujednolicenie kolorytu skóry poprzez redukcję obecnych na niej zmian pigmentacyjnych. Laseroterapia pozwala usunąć zmiany różnego rodzaju, także plamy starcze. Jest metodą o wiele bardziej skuteczną niż pielęgnacja domowa, oparta na stosowaniu produktów rozjaśniających, które jedynie maskują lub lekko rozjaśniają przebarwienia. Usuwanie zmarszczek przy pomocy lasera to zabieg, który wykonuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale też w ramach profilaktyki prozdrowotnej. Ich obecność na skórze może bowiem zwiększać ryzyko rozwoju groźnych dla zdrowia i życia chorób skóry.
Laserowe usuwanie przebarwień – jak powstają plamy pigmentacyjne?
Laserowe usuwanie przebarwień to zabieg, który stosuje się w celu trwałego usunięcia powstałych na skórze plam pigmentacyjnych, takich jak piegi, plamy starcze i przebarwienia powstałe w konsekwencji przebytych stanów zapalnych. Przebarwienia te pojawiają się na skórze w wyniku nierównomiernego rozłożenia barwnika – melaniny. Mają charakter płaskich plam widocznych na skórze, o zróżnicowanym stopniu nasycenia koloru od jasnobrązowych, aż po ciemne. Obecność przebarwień na skórze jest oznaką zaburzeń w procesie produkcji melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry oraz włosów człowieka.
Barwnik ten umiejscowiony jest w głębokiej warstwie naskórka. Do jego wzmożonej produkcji dochodzi na skutek naturalnej obrony organizmu m.in. przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. W odpowiedzi na nie melanina zaczyna nadmiernie gromadzić się w skórze, czego efektem są widoczne na jej powierzchni przebarwienia. To właśnie z tego powodu plamy pigmentacyjne najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie oraz dłonie, czyli tych partiach ciała, które są odsłaniane i tym samym narażone na działanie promieni słonecznych.
Ilość przebarwień widocznych na skórze uzależniona jest przede wszystkim od ilości barwnika w organizmie, na co z kolei wpływ mają m.in. uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz stosowanie niektórych kosmetyków powodujących fotonadwrażliwość. Pojawienie się na skórze plam pigmentacyjnych zawsze wymaga konsultacji dermatologicznej, która ma na celu ustalenie charakteru zmian. Niektóre z nich mogą być bowiem symptomem poważnych schorzeń i chorób, które wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj jednak powstawanie przebarwień skórnych jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, do którego przyczynia się nadmierne opalanie oraz uwarunkowania genetyczne.
Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień?
Usuwanie przebarwień laserem jest skuteczną metodą na ich trwałą redukcję, bardzo często stosową w medycynie estetycznej. Do tego celu wykorzystuje się najnowocześniejsze technologicznie urządzenia, jak na przykład laser erbowo-yagowy, W efekcie laseroterapii koloryt skóry zostaje ujednolicony, a plamy pigmentacyjne wyraźnie rozjaśnione. Działanie lasera daje doskonałe efekty, a przy tym jest bezpieczne dla pacjenta, bezbolesne i mało inwazyjne. Usuwanie plam na skórze przy pomocy lasera polega na kierowaniu wiązki jego światła na obszar zabiegowy, w wyniku czego skóra w tym miejscu zostaje odpowiednio przegrzana, co z kolei prowadzi do kontrolowanego uszkodzenia naskórka, w wyniku którego rozpoczynają się procesy regeneracyjne.
Dzięki działaniu promieniowania laserowego jest możliwe nie tylko usuwanie przebarwień na twarzy, czy też innych częściach ciała, ale też ogólna poprawa kondycji skóry, wygładzenie zmarszczek, spłycenie blizn i ujednolicenie kolorytu skóry. Sam zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Aby był też w pełni bezpieczny, podczas jego wykonywania należy zabezpieczyć oczy specjalnymi okularami. Redukcja zmian barwnikowych po zastosowaniu na wybrany obszar skóry wiązki światła lasera następuje stopniowo. W pierwszym etapie plamy stają się ciemniejsze, dopiero z czasem zaczynają robić się coraz jaśniejsze. Towarzyszy temu naturalny proces złuszczania naskórka.
Zmiany pigmentacyjne na skórze wymagają wykonania serii zabiegów (od 3 do 5 zabiegów). Ilość zabiegów jest kwestią indywidualną, uzależnioną od stopnia nasilenia przebarwień i rozległości zmian. Zaleca się wykonanie zabiegów laserowych w stosownych odstępach czasu, sięgających ok. 6 – 8 tygodni. Efekt zabiegów uzależniony jest od stosowania się do zaleceń, dotyczących przede wszystkim właściwej ochrony przed działaniem promieni słonecznych, będących jedną z głównych przyczyn powstawania przebarwień (tzw. przebarwienia posłoneczne). Bezpośrednio po zabiegu, na skórze może pojawić się zaczerwienienie. Okres rekonwalescencji, w którym skóra poddana zabiegowi się goi, jest krótki.
Laserowe usuwanie przebarwień – kiedy zdecydować się na zabieg?
Zabieg usuwania przebarwień skóry przy pomocy lasera jest bezpieczny i mało inwazyjny, a przy tym niezwykle skuteczny. Pozwala na dobre pozbyć się różnego rodzaju zmian pigmentacyjnych powstałych na skórze w różnych partiach ciała, co dla pacjentów jest niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście estetycznym. Dla wielu osób obecność przebarwień w widocznych miejscach na skórze bywa bowiem źródłem dużego dyskomfortu, a nie kiedy wręcz kompleksów.
Usuwanie plam pigmentacyjnych jest bardzo istotne również dla zdrowia. Narażanie ich na nadmierną ekspozycję słoneczną, bez zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, może bowiem zwiększać ryzyko rozwoju chorób skóry. Poza tym pod wpływem działania słońca plamy skórne stają się ciemniejsze, co sprawia, że są coraz bardziej widoczne, a przez to jeszcze bardziej narażone na niebezpieczne działanie promieni słonecznych. Im szybciej zatem znikną ze skóry, tym lepiej.
Przeciwwskazania
Laserowe usuwanie przebarwień, podobnie jak inne zabiegi medycyny estetycznej powinien przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Dotyczy to również przygotowania do laseroterapii. Tylko dzięki właściwie przeprowadzonej ocenie stanu skóry oraz wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań jest możliwe bezpieczne wykonanie zabiegu. Do owych przeciwwskazań należy do nich m.in. świeża opalenizna (na około 4 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z kąpieli słonecznych), zażywanie leków fotouczulających, choroby skóry, choroby nowotworowe.
Laserowe usuwanie przebarwień to zabieg medycyny estetycznej, który pozwala skutecznie zredukować plamy pigmentacyjne i ujednolić koloryt skóry. Jest to metoda bezbolesna, mało inwazyjna i stosunkowo bezpieczna dla pacjenta. Jej wykonanie zaleca się osobom, które chcą pozbyć się przebarwień ze względów estetycznych lub zdrowotnych, jako formę profilaktyki. Laseroterapię powinna poprzedzić konsultacja lekarska, mająca na celu wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań. Jej skuteczność uzależniona jest od ilości wykonanych zabiegów, obszaru zmian i stopnia ich zaawansowania, a także stosowania się do zaleceń lekarza.