Czym są antyoksydanty?
Antyoksydanty inaczej nazywane są przeciwutleniaczami lub antyutleniaczami. Substancje zaliczane do antyoksydantów to te, które posiadają zdolność wstrzymywania lub opóźniania procesu utleniania się. Dzięki temu mają one zdolność neutralizowania wolnych rodników, które negatywnie wpływają zarówno na urodę, jak i cały organizm.
Wolne rodniki powstają w wyniku codziennego stresu, zmęczenia, nieregularnego trybu życia, zanieczyszczenia środowiska, palenia tytoniu, nadmiernej ekspozycji na słońce. W organizmie wywołują one procesy utleniania, których konsekwencją jest niszczenie struktur DNA komórek. Prowadzi to do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastyny, a w efekcie szybszego starzenia się skóry i rozwoju chorób takich jak egzema czy łuszczyca. Wolne rodniki groźne są jednak nie tylko dla urody, ale i dla ogólnego zdrowia. Wywołać mogą wiele chorób zagrażających życiu np. cukrzycę, miażdżycę czy nowotwory.
Źródła antyoksydantów
Aby zneutralizować działanie wolnych rodników, konieczne jest dostarczenie organizmowi antyutleniaczy. Będą one opóźniać utlenianie i rozwój niekorzystnych dla człowieka substancji. Antyoksydanty dostarczać można na różne sposoby. Pierwszym jest dieta. Ich źródłem są przede wszystkim rośliny takie jak:
- zioła: zielona herbata, arnika górska, dzika róża, miłorząb japoński, lukrecja, rumianek;
- owoce: czarna jagoda, maliny, żurawina, borówka, truskawka, wiśnia, winogrona, grejpfruty, mango;
- warzywa: pomidory, marchew, buraki, ziarna kukurydzy, pietruszka, seler, szczypiorek, papryka.
Wskazuje się jednak, że o wiele skuteczniejsze jest dostarczanie antyoksydantów z zewnątrz. Te ukryte są w suplementach diety oraz kosmetykach. Nazywane są one antyutleniaczami egzogennymi. Mogą je stanowić zarówno substancje pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. Jako te najskuteczniejsze wymienia się:
- witaminy, głównie A, E i C;
- minerały, np. selen, cynk, mangan;
- ksantofile, zwłaszcza astaksantyna;
- karotenoidy, np. likopen i beta-karoten;
- flawonoidy, które zawierają kilka tysięcy związków o działaniu antyoksydacyjnym, jak np. kwercetyna;
- betalainy, np. betanina, betacyjanina, izobetanina, prebetanina;
- koenzym Q10.
Kosmetyki z antyoksydantami
Kosmetyki z antyoksydantami to popularne preparaty pielęgnujące. Specjaliści radzą, aby używać ich rano, dzięki temu można wykorzystać ich całkowity potencjał. Rano warto więc wykonać szybki demakijaż z pomocą pianki Face Cleanser, która zawiera naturalny antyoksydant w postaci witaminy E. Uzupełnieniem porannego oczyszczania będzie również tonik. Warto sięgać po ten zawierający substancje aktywne takie jak kwiat nagietka, wyciąg z pomarańczy czy owoce oliwki. Te składniki świetnie poradzą sobie z wolnymi rodnikami. Po oczyszczeniu twarzy warto na nią nałożyć fluid z blokerami UV. W organicznych kosmetykach takich jak BB CREAM SPF15 znaleźć można związki, które wykazują właściwości antyoksydantów. Należą do nich składniki aktywne takie jak flawonoidy pochodzące z soku winogron, witamina E i octan.
Poranna pielęgnacja kosmetykami z antyoksydantami sprawia, że cera w ciągu dnia nie będzie narażona na szkodliwe działania wolnych rodników. Antyutleniacze zabezpieczą również skórę przed działaniem promieni słonecznych, będą wspierać syntezę kolagenu, ochraniać lipidy skóry i rogową warstwę naskórka. Pielęgnujące preparaty z przeciwutleniaczami będą również wspomagać usuwanie przebarwień, pobudzać mikrokrążenia i wpływać pozytywnie na kondycję naczyń krwionośnych.
Ochrona i właściwa pielęgnacja skóry twarzy są bardzo ważne. Bez niej na cerze szybko będzie widać postępujące oznaki starzenia się. Duża ilość wolnych rolników sprawia, że cera staje się elastyczna, wiotka, szara i pomarszczona. Przełoży się to na to, że będzie się wyglądać na kilka lat więcej. Dlatego warto zadbać o ochronę cery na co dzień i po kosmetyki z antyoksydantami sięgać regularnie.