O tyle, o ile na pewne rzeczy można wpłynąć bez ingerencji chirurgii plastycznej, na powiększenie piersi niestety nie. Medycyna wciąż postępuje i wychodzi naprzeciw swoim klientom. Wszczepienie implantów jest jedną z najczęściej przeprowadzanych praktyk. W sposób trwały są w stanie zapewnić wymarzony efekt. Czy wiesz, czym są implanty anatomiczne i w jakim celu się je stosuje?
Implanty w medycynie estetycznej
Implanty są sztucznymi wytworami, które mogą zostać wszczepione pod skórę. Ich celem jest imitowanie naturalnych rozmiarów określonego obszaru. Najczęściej stosowane są na okolice piersi – w celu ich powiększenia i korekty.
Anatomiczne czy okrągłe? Kształty implantów piersiowych
W medycynie estetycznej stosuje się kilka rodzajów implantów piersiowych:
- implanty okrągłe;
- implanty anatomiczne.
Różnica pomiędzy nimi polega głównie na tym, jaki przyjmują kształt piersi, a także, jaki efekt końcowy mają dawać. Każdy implant używany w celu powiększenia piersi zawiera w sobie odpowiedni silikon lub roztwór soli fizjologicznej. Dodatkowo może mieć różną powierzchnię – chropowatą bądź zupełnie gładką.
Silikonowe implanty piersiowe
Silikon trudniej dostosowuje się do temperatury całego ciała. Częściej pozostaje zimny. Takie implanty w mniejszym stopniu można wyczuć, ponieważ stapiają się z tkanką. Są również zdecydowanie bardziej szczelne. Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do jakiegokolwiek uszkodzenia implantu, należy go bezwzględnie usunąć. W innym razie może to spowodować silny stan zapalny całego organizmu.
Implanty wypełnione solą fizjologiczną
Ten typ implantu jest zdecydowanie rzadziej stosowany. W dużej mierze ma na to wpływ mniej naturalny wygląd. Można go umieścić pod skórą, wykonując niewielkie nacięcia. Ewentualne uszkodzenie implantu nie jest tak groźne dla organizmu, jak w przypadku implantu silikonowego. Sól fizjologiczna nie jest toksyczna i łatwo się wchłania.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu powiększania piersi
Zabieg powiększania piersi jest operacją chirurgiczną. W tym przypadku także należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania. Oto sytuacje, w których nie można wykonać tego rodzaju zabiegu:
- podczas ciąży i laktacji;
- w przypadku nowotworów;
- podczas nadciśnienia;
- jeśli pojawiają się problemy z krzepliwością krwi;
- u osób z cukrzycą;
- przy występujących skazach naczyniowych;
- przy ogólnych infekcjach z gorączką;
- w razie stanów zapalnych w miejscu zabiegu;
- niezidentyfikowane choroby;
- silne alergie.
Pamiętaj, aby nie zatajać przed chirurgiem swoich dolegliwości! Mogą okazać się kluczowe podczas podejmowania decyzji o wykonywaniu zabiegu z użyciem implantów anatomicznych.
Czym są implanty anatomiczne?
Implanty anatomiczne kształtem przypominają łzę. Ten rodzaj produktu może być silikonowy lub wypełniony solą fizjologiczną. Pozwala imitować naturalny gruczoł piersiowy. Jest jednym z najczęściej stosowanych implantów w operacjach powiększania piersi. W przypadku implantów anatomicznych efekt jest bardzo naturalny.
Implanty okrągłe czy anatomiczne?
Jakie wybrać implanty – okrągłe czy anatomiczne? Implant anatomiczny ma formę przypominającą łzę. To go odróżnia od implantu okrągłego. Wygląda zdecydowanie bardziej naturalnie. Stosowany jest do korekcji niewielkiego biustu i dobrze współgra z drobnymi sylwetkami – nie daje przerysowanych rezultatów.
Jaki implant będzie lepszy dla ciebie? Wybór dokonywany jest po szczegółowej konsultacji z lekarzem. Istnieją pewne kryteria, którymi kierują się specjaliści:
- przedoperacyjny rozmiar piersi;
- wygląd sylwetki – implant nie powinien zaburzać jej proporcji;
- wybrane miejsce nacięcia;
- zamierzony efekt.
W jakim celu stosuje się implanty anatomiczne?
Anatomiczne implanty stosuje się w celu naturalnego powiększenia piersi. Często wybierane są po zabiegach mastektomii. Pierś anatomiczna – bo tak można ją nazwać – ma zdolność do lekkiego opadania, tak jak ma to miejsce naturalnie. Ten typ implantu stosuje się także u kobiet, które skarżą się na brak symetrii piersi, mniej napiętą skórą po ciąży oraz po drastycznej zmianie wagi.
Implanty anatomiczne – efekty
Efekt po wszczepieniu implantu anatomicznego jest niezwykle naturalny. Kobieta nie czuje się karykaturalnie. Wybierając rodzaj implantu, większość skłania się ku silikonowym implantom anatomicznym – tak, aby w dotyku ta część ciała również nie była sztuczna.
Rekonwalescencja piersi po operacji musi trochę potrwać. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z normą, końcowe efekty można zaobserwować najwcześniej po 2,5-3 miesiącach od operacji.
Procedura zabiegowa przy implancie anatomicznym
Zabieg powiększania piersi implantami anatomicznymi jest operacją. Przed przystąpieniem do niego lekarz wykonuje dokładną konsultację, ocenia przeciwwskazania, a także informuje o okresie rekonwalescencji. Specjalista powinien również zlecić wykonanie odpowiednio wcześniej badań krwi.
Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym. Za pomocą skalpela nacinana jest skóra, najczęściej pod piersią – tak, aby ślad był jak najmniej widoczny. Dawniej nacięcia wykonywano w okolicy pach. Odpowiednia wiedza i duże skutki uboczne, który z tego wynikały, prawie całkowicie przeniosły tą metodę w zapomnienie.
Następnym krokiem jest wszczepienie implantu pod mięśnie lub gruczoły piersiowe. Na koniec pozostaje skrupulatne zszycie oraz nałożenie odpowiednich opatrunków.
Okres rekonwalescencji po wszczepieniu implantów anatomicznych
Jak po każdej operacji, tak i w przypadku wszczepienia implantów anatomicznych występuje pojawia się okres rekonwalescencji. Zabieg przeprowadzany jest w ogólnym znieczuleniu, czyli narkozie. To sprawia, że należy pozostać w szpitalu przynajmniej przez dobę, zależnie od metabolizowania podanego środka. Zwykle niezbędne okazuje się przyjmowanie środków przeciwbólowych.
Po wszczepieniu implantów piersiowych należy przestrzegać kilku ważnych zasad:
- przez zalecany czas należy nosić specjalny uciskowy opatrunek, który stabilizuje miejsce wszczepienia implantów;
- zakazane są wszelkiego rodzaju ćwiczenia, a także gorące kąpiele;
- o ranę należy odpowiednio dbać – myć delikatnymi środkami, osuszać, nie dopuścić do zakażenia;
- nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów;
- trzeba spać w pozycji na plecach.
Wiele renomowanych gabinetów oferuje swoim pacjentom konsultacje z fizjoterapeutą. Jest to ważne i niezwykle pomocne. Pacjent musi nauczyć się funkcjonować z nową częścią ciała, czasami powiększoną kilkukrotnie.
Implanty anatomiczne – bezpieczeństwo i powikłania po przeprowadzeniu zabiegu
Powiększanie piersi jest inwazyjną operacją i, jak każdy tego typu zabieg, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Obecnie medycyna doszła do takiego etapu i poziomu wiedzy, że dzieje się to stosunkowo rzadko. Wybierając miejsce, w którym chcesz wykonać zabieg, kieruj się kwalifikacjami personelu, wysokim standardem higieny, a także opiniami najbliższych osób.
Do najczęstszych ewentualnych powikłań można zaliczyć:
- niekontrolowane przemieszczenie się implantu;
- brak czucia;
- stan zapalny.
Implanty anatomiczne – jak długo się utrzymują?
Powiększanie piersi za pomocą implantu anatomicznego daje efekt na całe życie. Często kobiety martwią się, że taka ingerencja w ciało dyskwalifikuje ich marzenia o karmieniu piersią. Nie jest to prawda. Odpowiednio wszczepiony implant umożliwia naturalną laktację.
Bywa czasami tak, że różne sytuacje życiowe zmuszają pacjentkę do wymiany implantu. Może się tak dziać po kilkunastu latach od operacji. Dokonuje się wtedy operacji na tych samych zasadach.
Jak widzisz, najlepsze implanty to te o anatomicznym kształcie. Są najczęściej wybierane przez doświadczonych lekarzy i ich pacjentki. Prawidłowo przeprowadzona operacja powiększania piersi pozwoli ci się cieszyć pięknym biustem przez długi czas.