Depilacja męska od dawna nie jest już tematem tabu. Coraz więcej mężczyzn postanawia pozbyć się nadmiernego owłosienia. Często wówczas pojawia się wiele wątpliwości. Dotyczą one różnych kwestii, zaczynając od tego, czy dany obszar ciała należy depilować, a na metodach depilacji kończąc. Warto jednak pamiętać, że męska depilacja to kwestia całkowicie indywidualna. W dużej mierze to, jak przebiega, zależy bowiem od predyspozycji mężczyzny. Nasz artykuł to podpowiedź dla wszystkich panów, którzy zastanawiają się nad tym, czy takie pozbywanie się włosków na pewno jest dla nich. 

Depilacja męska – czy jest konieczna?

Depilacja to zabieg pielęgnacyjny, jak każdy inny. Nie ma tutaj reguł dotyczących tego, kiedy należy ją wykonać. Jeśli jednak czytasz ten artykuł, z pewnością są szczególne powody, dla których rozważasz decyzję o wykonaniu zabiegu. Sprawdź, dla kogo depilacja męska może być drogą do poprawy komfortu życia.

Męska depilacja – dla kogo?

Wielu mężczyzn ogranicza kontrolowanie owłosienia jedynie do obszaru twarzy i jest to jak najbardziej w porządku. Nie każdy bowiem odczuwa potrzebę depilacji klatki piersiowej czy pleców, a wpływ na to w dużej mierze mają indywidualne predyspozycje. Kiedy zatem warto zdecydować się na depilację? Być może:

  • owłosienie uniemożliwia ci utrzymanie higieny na pożądanym poziomie;
  • włosy na ciele obniżają twoje samopoczucie i pewność siebie;
  • uprawiasz sport, a gładka skóra byłaby wówczas ułatwieniem;
  • uważasz, że pozbywając się owłosienia, zyskasz więcej wygody;
  • zmagasz się z wyjątkowo intensywnym owłosieniem;
  • dążenie do gładkiej skóry wynika z twojego poczucia estetyki. 

Jeśli tak, warto rozważyć usuwanie owłosienia z ciała. A jakie są rodzaje depilacji męskiej?

Depilacja mężczyzn, czyli jakie części ciała depilują panowie?

Męska depilacja to obecnie temat bardzo szeroki. Świadczy o tym fakt, że coraz więcej panów korzysta z ofert salonów kosmetycznych w tym właśnie zakresie. 

Depilacja twarzy

Męski zarost na twarzy kojarzy się głównie z brodą i wąsikiem. Kontrola owłosienia w tym obszarze polega najczęściej na goleniu. W końcu preferencje często się zmieniają. Pozbywanie się zarostu za pomocą golarki sprawia, że panowie na bieżąco decydują o zmianach swojego wizerunku. Często jednak zarost na twarzy jest tak obfity, że obejmuje również nos, uszy, szyję oraz policzki. To sprawia, że mężczyźni odczuwają potrzebę sięgnięcia po bardziej radykalne metody.

Golenie pach u mężczyzn

Kolejnym obszarem ciała, który mężczyźni często poddają depilacji, są pachy. Wynika to ze względów higienicznych i estetycznych. Włosy pod pachami sprawiają, że trudniej jest zachować odpowiednią higienę. Dotyczy to w szczególności osób, które zmagają się z nadmiernym poceniem. Wówczas decyzja o pozbyciu się owłosienia wydaje się całkiem słuszna. Wielu mężczyzn ceni sobie również możliwość założenia bezrękawnika bez obaw o wystające spod pachy włosy. W tym przypadku oczywiście jest to kwestia preferencji. Przejdźmy teraz do kolejnego typu depilacji męskiej.

Depilacja klatki piersiowej

Wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie, czy depilacja klatki piersiowej ma sens. Jeśli w jakimkolwiek stopniu włosy na ci przeszkadzają, to odpowiedź jest prosta. Często bowiem owłosienie jest tak gęste, że stanowi duży problem dla wielu panów. Inni z kolei zmagają się z niewielkim, ale za to bardzo nieregularnym owłosieniem, co nie prezentuje się dobrze. Wówczas również zapada decyzja o całkowitym pozbyciu się włosów w tym miejscu. Ciekawą alternatywą jest na przykład przycinanie włosów na klatce piersiowej. Jeśli chcesz zachować część owłosienia, możesz nadać mu oczekiwany kształt.

Zobacz też:
Pasta cukrowa – depilacja miejsc intymnych. Jak wykonać depilację pastą cukrową i czym różni się od depilacji woskiem?

Depilacja męskich pleców

Depilacja męska ma też inną odsłonę. Włosy na plecach, a włosy na klatce piersiowej to wbrew pozorom odmienny temat. Owłosiona klatka piersiowa dla wielu stanowi atut, z kolei włosy na plecach mogą być dużym utrudnieniem, w szczególności podczas pobytu na plaży lub basenie. Posiadacze bujnego owłosienia na plecach decydują się czasem na bardziej radykalne metody depilacji męskiej, o których opowiemy za chwilę.

Depilacja męska miejsc intymnych

Mężczyźni bardzo często decydują się na depilację miejsc intymnych. Powód tego jest tutaj taki sam jak w przypadku golenia pach – większa higiena. Dla wielu osób gładka skóra w miejscu intymnym lub też delikatnie przycięte owłosienie stanowi atut estetyczny.

Depilacja nóg i rąk u mężczyzn

Ostatnim obszarem męskiej depilacji, który weźmiemy pod lupę, są nogi i ręce. Tutaj kwestia tego, czy golić, czy nie, jest stosunkowo prosta. Zazwyczaj bowiem na depilację tych miejsc decydują się wyłącznie sportowcy. Brak włosków to dla nich spore ułatwienie, a czasem jest to po prostu konieczność.

Depilacja dla mężczyzn – wady i zalety poszczególnych metod

Panom, którzy zdecydowali się na depilację, pozostaje kwestia wyboru odpowiedniej metody. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wiąże się to zarówno ze skutecznością zabiegu, jak i ogólnym komfortem po nim.

Maszynki do golenia

Najpopularniejszym sposobem depilacji męskiej jest oczywiście golenie. Wybór panowie mają bardzo szeroki od golarek jednorazowych po maszynki elektryczne i trymery. Zaletą golenia jest szybkość i łatwość depilacji. Do wad możemy zaliczyć niską skuteczność. Włosy po goleniu bardzo szybko odrastają, w związku z czym należy powtarzać czynność co kilka dni. 

Depilacja męska woskiem oraz pastą cukrową

Kolejną metodą depilacji męskiej jest zastosowanie wosku. Trzeba wspomnieć o jej wysokiej skuteczności – owłosienie zostaje wyrwane z cebulkami, co sprawia, że włosy odrastają wolniej. Depilacja woskiem bywa jednak dość bolesna. Często jest ona powodem wrastających się włosków. Warto pamiętać, że taki zabieg można wykonać samodzielnie w domu lub też w salonie kosmetycznym. Alternatywą dla depilacji woskiem jest pasta cukrowa. Przebieg zabiegu wygląda dość podobnie, jednak cukrowanie okazuje się mniej bolesne. Depilacja męska pastą cukrową trwa nieco dłużej niż usuwanie włosków woskiem.

Depilacja dla mężczyzn – laser

Metodą, która cieszy się wysoką skutecznością, jest depilacja laserowa. W tym przypadku wiązka świetlna powoduje uszkodzenie mieszków włosowych. W związku z tym panowie mogą pozbyć się owłosienia na stałe. Wadą takiej depilacji męskiej jest konieczność wykonywania zabiegu w seriach, gdyż tylko to zapewnia pozbycie się większej części owłosienia. To również dość kosztowna metoda, ponieważ jeden zabieg kosztuje około 200 zł (lub więcej, w zależności od obszaru ciała). Nieprzyjemnym aspektem tego sposobu depilacji męskiej jest również dyskomfort w trakcie zabiegu. W miarę upływu czasu pojawiają się jednak alternatywne metody, jak depilacja IPL oraz SHR, które opisywane są jako bezbolesne.
Męska depilacja przestaje już być tematem tabu. Dla wielu mężczyzn stała się rutynową czynnością pielęgnacyjną. Jest to świetna informacja dla wszystkich mężczyzn, którzy z nadmiernym owłosieniem czują się niekomfortowo. Jak widać, depilacja dla mężczyzn nie różni się aż tak bardzo od tej przeznaczonej dla płci przeciwnej. Wykorzystuje się bowiem te same metody. Warto pamiętać, że decydując się na bardziej radykalną od golenia depilację męską, nie trzeba szukać fachowców, którzy mają ponadprzeciętne umiejętności. Większość zabiegów można wykonać w niemal każdym salonie kosmetycznym.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021