Enigmatyczna nazwa SHR wywodzi się z języka angielskiego i oznacza „Super Hair Removal”. Ta metoda depilacji w krótkim czasie zdobyła wielu zwolenników, a jej wykorzystaniem mogą pochwalić się najlepsze salony kosmetyczne. Dlaczego warto się nią zainteresować? Czy jest skuteczna i pozwala na długo pozbyć się owłosienia? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule. Dowiedz się więcej o laserowym usuwaniu włosków!

Epilacja SHR a depilacja

Zanim przejdziemy do omówienia, na czym polega depilacja SHR, wyjaśnimy różnice pomiędzy depilacją a epilacją. Pojęcia te są często mylone lub stosowane zamiennie, jednak oznaczają one dwa odmienne sposoby pozbywania się owłosienia. Depilacja to wszystkie metody, które wymagają częstego powtarzania zabiegu. To sposoby, które obejmują np. stosowanie maszynek do golenia, wosków, depilatorów itp. Epilacja to z kolei trwałe usuwanie owłosienia. Nie wymaga częstego powtarzania, a jedynie zabiegów przypominających. 

SHR – laser a usuwanie owłosienia

Metoda SHR zaliczana jest do epilacji, czyli prowadzi do pozbywania się włosków na stałe. Utożsamiana jest z laserowym usuwaniem owłosienia. W istocie technologie te mają wiele wspólnego, jednak nie są tym samym.

Celem depilacji SHR jest uszkodzenie mieszków włosowych za pomocą impulsu świetlnego. To sprawia, że owłosienie nie odrasta. W odróżnieniu od metody IPL, w której z głowicy urządzenia wydobywa się jeden impuls świetlny, metoda SHR wykorzystuje kilka impulsów. To sprawia, że zabieg jest mniej bolesny.

Depilacja laserowa SHR Epil Motion

Co jeszcze warto wiedzieć o tym sposobie depilacji? Zaletą jest tutaj możliwość wykonania zabiegu w ruchu, stąd nazwa w języku angielskim „epil motion”. Osoba wykonująca zabieg delikatnie przesuwa głowicę urządzenia po depilowanym obszarze. Dzięki temu depilacja przebiega szybciej, sprawniej i zapewnia większy komfort klientce lub klientowi.

SHR – depilacja dla osób wrażliwych na ból i nie tylko

SHR jest uznawana za rewolucyjną metodę depilacji. Stanowi ona bowiem rozwiązanie problemów z nadmiernym owłosieniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z alternatywnych metod usuwania owłosienia. Wskazaniem do wykonania depilacji SHR mogą być:

 • wrażliwość na ból – wspomniane wcześniej wykorzystanie kilku impulsów świetlnych w niewielkich odstępach czasu sprawia, że taka depilacja jest zabiegiem mniej bolesnym od pozostałych metod usuwania owłosienia. To świetne rozwiązanie dla osób, które są wrażliwe na ból i nie chcą się zdecydować na mechaniczne sposoby depilacji, polegające na wyrywaniu włosów;
 • trwałe pozbycie się owłosienia – epilacja SHR to zdecydowanie opcja dla osób zmęczonych pozbywaniem się nadmiernego owłosienia tradycyjnymi metodami. Jest to również rozwiązanie dla kobiet i mężczyzn, dla których inne rodzaje depilacji nie są wystarczająco skuteczne;
 • problem bolesnych krost po depilacji – wiele osób nie może korzystać z mechanicznych sposobów usuwania owłosienia ze względu na pojawiające się po depilacji bolesne i swędzące krosty. Bardzo często przekształcają się one w obszerne stany zapalne. W przypadku epilacji SHR problem ten znika;
 • problem pękających naczynek – kolejnym problemem, który uniemożliwia korzystanie z depilatora lub wosku, są tzw. pajączki. U osób z tendencją do ich powstawania pojawiają się po wspomnianej wyżej depilacji. Pękające naczynka są często tym, co przekonuje wiele osób do skorzystania z metody SHR;
 • problem wrastających włosków – mimo że wiele metod depilacji jest efektywnych, to po ich wykonaniu występuje problem z wrastającymi włoskami. Jest to bardzo uciążliwe i bolesne. Jako że po epilacji SHR włoski nie odrastają, ta niedogodność znika;
 • alergie na środki do depilacji – w metodzie, którą opisujemy, nie wykorzystuje się substancji chemicznych, dlatego jest to alternatywa dla osób, które borykają się z alergiami kontaktowymi.

Depilacja SHR – zalety

Opisane powyżej wskazania do depilacji SHR wiele mówią o zaletach płynących z usuwania owłosienia właśnie tą metodą. Poza nimi warto również zwrócić uwagę na inne korzyści, takie jak:

 • możliwość wykonania depilacji niezależnie od karnacji i koloru owłosienia;
 • krótszy czas zabiegu – możliwość wykonania depilacji w ruchu sprawia, że zabieg trwa krócej i pozwala na większą precyzję;
 • depilacja dla kobiet i mężczyzn z depilacji SHR mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest to bowiem idealne rozwiązanie, by pozbyć się męskiego owłosienia na plecach. Panowie z pewnością docenią skuteczność depilacji SHR, której nie trzeba powtarzać aż tak często, jak zabiegów klasycznymi metodami;
 • brak obaw o ból – w odróżnieniu od laserowego usuwania owłosienia, gdzie klienci mierzą się z pewnym dyskomfortem;
 • jeden zabieg, wiele możliwości – Technologia SHR to nie tylko depilacja. Umożliwia ona również odmłodzenie skóry, usunięcie przebarwień i pękających naczynek. Pomaga zredukować trądzik i blizny. 
Zobacz też:
Plastry do depilacji ciała – skuteczny sposób na usuwanie owłosienia. Czy dla każdego?

Depilacja SHR – efekty

Dla wszystkich osób, które walczą z nadmiernym owłosieniem, najistotniejsze jest to, jakie efekty przynosi depilacja SHR. Rezultaty widoczne są już po pierwszym zabiegu. W ciągu kilku dni od jego wykonania włosy wypadają. Aby jednak trwale pozbyć się owłosienia, należy wykonać zabiegi przypominające. Depilację uważa się za skuteczną, kiedy uda się pozbyć około 90% owłosienia z depilowanej partii ciała. Oczywiście, efekt zależy w dużej mierze od tego, jak wiele jest włosków. Osoba wykwalifikowana do wykonania zabiegu zaproponuje takie rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie pożądanego rezultatu. 

Depilacja SHR – przeciwwskazania

Depilacja laserowa SHR Epil Motion uznawana jest za bezpieczny zabieg, jednak warto pamiętać, że istnieją również przeciwwskazania do jej wykonania. Jeśli występują, należy powiadomić obsługę salonu kosmetycznego. Konieczne będzie wówczas odłożenie zabiegu w czasie lub zastosowanie alternatywnej metody. Przeciwwskazania do depilacji SHR to:

 • ciąża i karmienie piersią;
 • nowotwory;
 • przyjmowanie substancji światłouczulających; 
 • przyjmowanie antybiotyków i leków rozrzedzających krew; 
 • choroby skóry;
 • zakażenia bakteryjne i wirusowe;
 • zmiany skórne (niejednoznaczne pieprzyki);
 • rany skóry;
 • stany zapalne skóry;
 • epilepsja;
 • implanty i wszczepy w miejscu poddawanym zabiegowi;
 • miesiączka (dotyczy depilacji brzucha i bikini);
 • rozrusznik serca;
 • choroby związane z reakcją na słońce;
 • świeża opalenizna.

Należy powiadomić obsługę salonu kosmetycznego również o ewentualnych zabiegach wykonanych w miejscu depilacji, takich jak – kwasy, mikrodermabrazja, peeling. Jeśli występują inne jednostki chorobowe lub objawy, również należy powiadomić o nich osobę wykonującą zabieg.

Przygotowanie do zabiegu depilacji SHR

Do zabiegu depilacji SHR należy się odpowiednio przygotować. Jest to bardzo ważne, aby cały proces przebiegł prawidłowo i był bezpieczny.

 1. Przez około miesiąc przed zabiegiem nie można się opalać. W czasie ekspozycji ciała na słońce należy stosować kremy z wysokim filtrem UV.
 2. W tym czasie należy również zrezygnować z zabiegów, takich jak kwasy, peelingi, mikrodermabrazja itp., nawet jeśli są one wykonywane w domu.
 3. Na kilka tygodni przed zabiegiem nie należy również stosować depilacji polegającej na wyrywaniu owłosienia. 
 4. Dwa dni przed zabiegiem trzeba ogolić wybraną partię ciała, tak aby w dniu zabiegu widoczny był niewielki odrost.
 5. W czasie oczekiwania na zabieg należy dbać o kondycję skóry wybranej partii ciała. W tym celu należy dobrze ją nawilżać. 
 6. Na 48 godzin przed zabiegiem trzeba powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Epilacja laserowa SHR Epil Motion – jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem osoba wykonująca depilację wprowadza na urządzeniu odpowiednie ustawienia. Bierze się tutaj pod uwagę karnację, kolor owłosienia, jego intensywność i grubość. Zarówno klient, jak i osoba wykonująca zabieg w czasie jego trwania muszą mieć nałożone okulary chroniące oczy przed światłem emitowanym przez urządzenie. Na wybraną partię ciała nakłada się żel, który ułatwia poślizg głowicy SHR. Płynnymi ruchami przesuwa się głowicę po powierzchni skóry. W tym czasie wydobywają się z niej krótkie impulsy świetlne, które redukują owłosienie. 

Depilacja laserowa SHR Epil Motion – jak często powtarzać?

W czasie pierwszego zabiegu depilacji SHR usuwa się około 30% włosów. Oznacza to, że aby uzyskać pożądany efekt, należy wykonać kilka serii depilacji. Wykonuje się je w odstępach co 4 tygodnie. W zależności od tego, jak intensywne jest owłosienie, należy wykonać od 6 do 10 zabiegów. Zarówno czas pomiędzy kolejnymi seriami, jak i ich liczba zostaną dobrane indywidualnie do pacjenta. 

Pielęgnacja po depilacji SHR

Za prawidłowy i bezpieczny przebieg zabiegu SHR odpowiada nie tylko przygotowanie, lecz również postępowanie po jego wykonaniu. 

 1. Po depilacji oraz w czasie oczekiwania na kolejną sesję nie należy się opalać. Jeśli ciało jest narażone na promienie słoneczne, należy stosować kremy z wysokim filtrem UV.
 2. W tym czasie nie należy wykonywać zabiegów typu peeling i kwasy. Trzeba również odstawić wszelkie kosmetyki do użytku domowego, które mają podobne działanie. 
 3. Pomiędzy sesjami, przed zabiegiem i po nim nie należy zażywać substancji fotouczulających.
 4. Po depilacji warto zadbać o intensywne nawilżenie skóry. Warto poprosić przeprowadzającego zabieg kosmetologa o polecenie konkretnego kosmetyku.
 5. Przez kilka dni po depilacji SHR trzeba zrezygnować z sauny, basenu i spożywania alkoholu.

Jak widać, metoda SHR to depilacja, która dla wielu osób okazuje się świetną alternatywą dla innych sposobów usuwania owłosienia. Jest bezbolesna i długotrwała, a sam zabieg przebiega sprawnie i szybko. Warto jednak pamiętać, że również w przypadku epilacji SHR, istnieją przeciwwskazania, których należy bezwzględnie przestrzegać. Równie istotną kwestią dla osób decydujących się na zabieg jest postępowanie zgodnie z zaleceniami przed kolejnymi sesjami i po nich, aby depilacja była efektywna.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021