Włosy pokrywają niemal każdy fragment ciała człowieka. Jest to normalne zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. W naszej kulturze jednak u płci żeńskiej owłosienie na niektórych częściach ciała jest traktowane jako coś wstydliwego, niepożądanego i nieatrakcyjnego. Nadmierne owłosienie prawdopodobnie wprawia cię we frustrację i zakłopotanie niemal każdego dnia. Jest to problem, o którym rzadko się rozmawia.
Nadmierne owłosienie jest przede wszystkim problemem natury estetycznej. Każda kobieta chce czuć się pięknie i komfortowo w swoim ciele. Niektóre cechy wrodzone mogą ci w tym jednak przeszkadzać. Z częścią z nich można dość łatwo się uporać. Inne są zdecydowanie bardziej problematyczne. Nadmierne owłosienie u kobiet to poważny problem, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie. Włoski szybko odrastają, a niekiedy stają się przy tym jeszcze bardziej widoczne. Jak sobie poradzić?
Nadmierne owłosienie u kobiet – czy to już choroba?
Umiarkowane owłosienie u kobiet jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Może wydać ci się to nienaturalne, ale jasne włoski pod nosem lub na brodzie występują u każdej kobiety. Zwykle nie są one szczególnie widoczne. Jednak jeśli całe owłosienie na twoim ciele jest raczej ciemne, te włoski również mogą takie być.
Powód do obaw pojawia się, gdy włoski występują u ciebie w nietypowych miejscach lub jeśli są zdecydowanie ciemniejsze niż reszta. Gęsty, twardy i ciemny zarost u kobiety może świadczyć o hirsutyzmie. Jest to schorzenie wywołane zmianami hormonalnymi. Nie jest to jednak jedyna choroba związana z nadmiernym owłosieniem u dziewczyn i kobiet.
Możesz cierpieć na hipertrichozę. Jest to nadmierny porost włosów spowodowany przez przemianę włosów mieszkowych w tzw. włosy dojrzałe. Jednak nawet jeśli masz widoczne owłosienie na twarzy, niekoniecznie musisz być chora. Zanim wpadniesz w panikę, udaj się do lekarza na diagnozę. Nadmierne owłosienie to często problem natury wyłącznie estetycznej.
Meszek na twarzy – przyczyny
Nadmierne owłosienie bardzo często pojawia się wśród młodych chłopców, ale i dziewcząt, w okresie dojrzewania. W tym czasie hormony szaleją i często powodują nagły wzrost owłosienia. Przeważnie nie jest to wcale oznaka jakiejkolwiek choroby. Jest to naturalne zjawisko związane z pokwitaniem. Nadmierne owłosienie u dziewczyn często wprawia je w kompleksy i zakłopotanie. Ich ciało się zmienia i nie wygląda tak jak dotychczas. Jeśli problem ten dotyczy twojej córki lub innego dziecka w rodzinie – uświadom ją, że nie ma się czego obawiać.
Niewielki meszek na twarzy może pojawić się u kobiet w każdym wieku. Powodem tego mogą być zaburzenia hormonalne – ciąża, menopauza lub niektóre leki. Niekiedy jest to jednak kwestia genetyki. Na wrodzone nadmierne owłosienie niewiele da się zaradzić. Jeśli nie jesteś pewna, czy twoje włosy uznawane są za normalne dla twojej płci, udaj się na badania. Lekarz pomoże ci rozjaśnić twoje wątpliwości. Po rozpoznaniu hirsutyzmu należy rozpocząć leczenie objawowe. W przeciwnym przypadku pozostają ci standardowe sposoby na niechciane owłosienie.
Owłosienie u kobiet – jak sobie z nim radzić?
Uwarunkowania genetyczne, choroby, przyjmowane leki – istnieją różne czynniki, które mogą zwiększyć produkcję melaniny przez twój organizm. Nie wszystkie są powodem do obaw i niekoniecznie wymagają leczenia. Mimo przyczyn meszek na twarzy u kobiet nigdy nie jest pożądanym zjawiskiem.
Golenie twarzy maszynką to jeden z najgorszych sposobów. Co prawda – tani, lecz nie przyniesie długotrwałych efektów. Co więcej, może podrażnić twoją skórę i wywołać zapalenie mieszków włosowych. Lepiej sprawdzą się do tego inne metody depilacji. Na nadmierne owłosienie bezwzględnie najlepsza jest depilacja laserowa.
Metoda ta umożliwia trwałe pozbycie się włosów z danego obszaru. Co prawda wymaga kilku powtórzeń zabiegu, jednak rezultaty utrzymują się przez wiele lat. Skuteczność epilacji zależna jest od twojego typu skóry i owłosienia. Jeśli masz jasną cerę i ciemne włosy – możesz liczyć na naprawdę świetne efekty. Wadą tej metody jest dość wysoka cena i niska skuteczność na jasnych włosach.
Owłosienie twarzy i innych części ciała u kobiet można też zwalczać następującymi sposobami.
Depilacja woskiem lub pastą cukrową
Zasada działania w obu przypadkach jest taka sama. Owłosienie wyrywane jest z danego obszaru wraz z cebulkami. Włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Jest to jedna z tańszych metod depilacji, jednak wiąże się też niestety ze sporym dyskomfortem. Jeśli masz niski próg bólu, poproś kogoś znajomego o pomoc przy odrywaniu plastrów. Możesz też udać się na zabieg do wprawionej kosmetyczki.
Wybielanie
Nie polega ono na wyrywaniu włosków, tylko na zmniejszeniu ich widoczności. Jeśli twoje owłosienie jest normalnej długości, gęstości i grubości, lecz ma nieestetycznie ciemny kolor, wypróbuj tę metodę. Dostępne są różne produkty chemiczne, które skutecznie rozjaśnią twoje włoski. Możesz stosować je na wszystkie części ciała, o ile zachowasz środki ostrożności zawarte na ulotce.
Tego typu substancje mogą jednak podrażniać twoją skórę. Jeśli chcesz uniknąć podrażnień i zaczerwienienia, wypróbuj naturalne produkty rozjaśniające. Należą do nich chociażby sok z cytryny lub woda utleniona. Będziesz musiała regularnie powtarzać zabieg rozjaśniania na owłosionych miejscach, ponieważ włoski na całym twoim ciele stale rosną.
Kremy do depilacji
Są mało inwazyjne, lecz łatwo przy nich o reakcje alergiczne i podrażnienie skóry. Jeśli twoim problemem jest owłosienie twarzy, krem do depilacji może nie być najlepszym rozwiązaniem. Nadaje się jednak do innych, mniej delikatnych miejsc na ciele, takich jak brzuch, plecy, nogi, czy też ramiona.
Twoje owłosienie spowodowane jest wahaniem hormonów? Możesz rozważyć leczenie środkami antykoncepcyjnymi. Nie podejmuj się tego jednak bez wyraźnej zgody od twojego lekarza. Należy dobrać tabletki idealnie do twoich potrzeb. Źle dopasowana antykoncepcja hormonalna może sama w sobie być powodem nadmiernego owłosienia i przyczyną meszku na twarzy.
Pojedyncze ciemne włoski na twarzy lub ciele możesz też wyrywać pęsetą. Zachowaj jednak przy tym należytą ostrożność. Nie usuwaj w ten sposób włosków z pieprzyków i innych znamion. Możesz w ten sposób wywołać nieprzyjemne konsekwencje chorobowe na swojej skórze. Jeśli owłosienie znajduje się na zwykłej, gładkiej skórze, możesz użyć pęsety. Sprawdzi się ona tak samo skutecznie jak wosk czy inne metody wyrywania nadmiernego owłosienia.
Nadmierne owłosienie to problem, który dotyka sporej liczby kobiet. Szczególnie podatne na niego są brunetki, szatynki i kobiety o południowych korzeniach. Nie zawsze jest to powód do obaw ani zwiastun choroby. Najczęściej to po prostu problem natury estetycznej. Niechciane, krępujące owłosienie możesz depilować dowolnymi znanymi sposobami. Wypróbuj też rozjaśniania włosków – nie jest bolesne, choć może wywoływać przebarwienia na skórze lub podrażnienia.