Każdego dnia tracimy do 100 włosów – jest to całkowicie normalne i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak kiedy wypadają one niemal garściami, warto zastosować specjalne środki, które zapobiegną ich utracie. Przede wszystkim należy poznać przyczynę, więc wizyta u lekarza stanowi rozsądne rozwiązanie, ale trzeba także zmienić swoją codzienną rutynę. Dotyczy to zarówno nawyków pielęgnacyjnych, jak i diety.
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny
Trudno zaprzeczyć, że wypadające włosy nie stanowią problemu, dlatego tak ważne jest, by poznać przyczynę tego stanu. Dzięki temu można będzie wdrożyć leczenie lub zastosować odpowiednią pielęgnację, która poprawi kondycję kosmyków. Bardzo często wypadanie włosów spowodowane jest ich nieodpowiednim traktowaniem – między innymi częstym farbowaniem, stosowaniem źle dobranych kosmetyków czy nawet ciasnymi upięciami. Z tego powodu na początku warto przeprowadzić „rachunek sumienia” i zastanowić się, jakie codzienne nawyki mogły wpłynąć na pogorszenie kondycji włosów.
Oprócz tego włosy mogą wypadać także przez dietę ubogą w makro i mikroelementy, a także używki. Papierosy i alkohol osłabiają je, co w konsekwencji może powodować przerzedzenie nawet gęstej fryzury. Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów pojawiają się też choroby takie jak:
- łojotokowe zapalenie skóry;
- grzybica skóry głowy;
- łuszczyca;
- łupież;
- przewlekły stres i nerwica.
Sposoby na wypadanie włosów
Aby znaleźć sposób na wypadanie włosów, najlepiej określić przyczynę tego stanu. Specjalistą, który może okazać się pomocny, jest trycholog, zajmujący się włosami oraz chorobami skóry głowy. Poza tym można także sięgnąć po inne sprawdzone metody.
Wzbogacona dieta
Dobrym sposobem na wypadające włosy jest ich wzmocnienie od wewnątrz. Można stosować suplementy (przede wszystkim ze skrzypem polnym i biotyną), ale także wzbogacić swoją dietę o takie składniki jak witaminy A, B, C, E, H oraz mikroelementy (zwłaszcza cynk i żelazo). Należy jeść między orzechy, jaja, szpinak, tłuste ryby, kasze i podroby.
Kosmetyki na wypadanie włosów
Chcąc zmniejszyć tę przypadłość, trzeba starannie dobrać kosmetyki do pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba kupić dobry szampon przeciw wypadaniu włosów oraz skuteczną odżywkę. Warto postawić przy tym na naturalny skład (witaminy, mleczko pszczele, biotyna), a przynajmniej na taki, w którym nie znajdzie się SLS. Poza tym należy ograniczyć ciężkie produkty do stylizacji oraz zrezygnować z chemicznych zabiegów, takich jak farbowanie.
Medycyna estetyczna a wypadające włosy
Trudniejsze przypadki wymagają bardziej radykalnych metod. Przy wypadaniu włosów pomocna może okazać się medycyna estetyczna – tutaj dostępna jest cała gama zabiegów. Lekarze często stosują światło lasera, a oprócz tego mezoterapię igłową.
Czy domowe sposoby na wypadające włosy są skuteczne?
Wiele osób skłania się jednak ku domowym sposobom na wypadające włosy. Jeżeli nawet nie okażą się skuteczne, na pewno nie zaszkodzą tak, jak nieudane zabiegi. Na pewno warto wypróbować masaż skóry głowy. Wykonywanie okrężnych ruchów za pomocą opuszek palców pobudza krążenie, a to poprawia stan włosów. Aby zauważyć efekty, trzeba uzbroić się w cierpliwość – codzienne 5-minutowe masaże zaczynają skutkować nawet po miesiącu.
Wśród domowych sposobów na wypadające włosy wymieniane są również samodzielnie przygotowane maseczki. Są niezwykle proste w wykonaniu, a wśród istotnych składników wymienia się żółtko, które jest bogate w składniki odżywcze oraz witaminy. Można je połączyć z oliwą z oliwek albo miodem, a następnie nałożyć zarówno na włosy, jak i skórę głowy. W domu da się także przygotować wcierkę przeciwko wypadaniu włosów – do tego celu wystarczy zwykły wywar ze skrzypu i pokrzywy.
Sposoby na wypadanie włosów – podsumowanie
Wypadanie włosów stanowi powszechny problem, jednak można sobie z tym poradzić. Należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim codziennym zwyczajom pielęgnacyjnym, a także wzbogacić swoją dietę lub rozpocząć suplementację. Warto także odwołać się do naturalnych sposobów, które odżywią włosy bez dostarczania im chemii. Nie zaszkodzi również kontakt z lekarzem, by wyeliminować bardziej poważne przyczyny.