Odpowiednia pielęgnacja powinna zawsze być dostosowana do osobistych predyspozycji. Osoby z wrażliwą cerą nie będą przecież korzystać z kremów do suchej twarzy.. Jeśli chodzi o stopień przetłuszczania się włosów, to większość osób doskonale zdaje sobie sprawę, jakich preparatów powinno się używać. Stopień porowatości włosów to znacznie mniej znane pojęcie. To, czy włosy są nisko-, średnio- czy wysokoporowate powinno mieć jednak ogromny wpływ na dobranie właściwych kosmetyków. Dowiedz się, jak przeprowadzić wiarygodny test na porowatość włosów. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić. Przeczytaj nasz poradnik!

Co to jest porowatość włosów?

Włos nie ma gładkiej struktury, choć może się wydawać inaczej. Składa się on z nachodzących na siebie płytek, które mogą być mniej lub bardziej oddalone od głównego rdzenia. Właśnie stopień rozchylenia porów określa się jako porowatość. Jest ona uzależniona przede wszystkim od predyspozycji genetycznych, ale wpływ na nią ma również stosowana pielęgnacja. Jeśli nie jest ona właściwa, zwiększa się odległość między łuskami i włosy są w gorszym stanie. Im płytki są bliżej, tym zdrowsze powinny być. Nie zawsze musi to być jednak prawda, o czym piszemy w dalszej części artykułu. 

Test na porowatość włosów szklanką wody

Jak przeprowadzić test na porowatość włosów? Jeden z najbardziej popularnych sposobów, który pozwala rozpoznać stopień porowatości, polega na wykorzystaniu szklanki wody. Zanurza się w niej jeden lub kilka włosów i obserwuje ich zachowanie:

  • jeśli włos opada na samo dno, oznacza to wysokoporowatość włosów;
  • jeśli utrzymuje się mniej więcej w połowie, włosy są średnioporowate;
  • jeśli utrzymuje się na powierzchni wody, uznaje się je za niskoporowate.

Porowatość Jest to ściśle związana ze zdolnością włosów do przyjmowania lub odpychania wody. Gdy łuski są mocniej rozchylone, wówczas włos szybciej przyjmuje wodę. W efekcie robi się cięższy i opada na dno. Jeśli zaś płytki są zamknięte, woda nie ma dostępu do rdzenia i włos trzyma się na powierzchni.

Porowatość włosów – test z wykorzystaniem mąki

Inny sposób na sprawdzenie porowatości to wykorzystanie mąki. Należy wówczas wziąć nieco mąki i obsypać nią kosmyki włosów:

  • jeśli proszek sam opada i jedynie w niewielkim stopniu utrzymuje się na włosach, oznacza to niską porowatość;
  • jeżeli zaś mąka sama zatrzymuje się na włosach, masz do czynienia z wysoką porowatością. 

Jest to, rzecz jasna, związane z rozszerzeniem łusek. Im bardziej odchodzą od rdzenia, tym łatwiej zatrzymują na powierzchni różne drobinki (w tym przypadku – mąkę).

Jak sprawdzić porowatość włosów u specjalisty?

Wszystkie powyższe metody są bardzo amatorskie, a co za tym idzie – dają jedynie poglądowe wyniki. Mogą być traktowane jako wskazówka, ale nie powinno się ich traktować jako w pełni miarodajne. Wiarygodne rezultaty można uzyskać podczas wizyty u trychologa, czyli specjalisty od włosów. Osoba wykształcona w tym kierunku jest w stanie fachowo ocenić stan włosów, podpowie, jak rozpoznać porowatość włosów, a także pomoże dobrać najlepszą pielęgnację. Jeśli jednak nie chcesz decydować się na wizytę u specjalisty, poniżej przedstawiamy pielęgnację poszczególnych typów włosów.

Test na porowatość włosów a pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Test na porowatość włosów wykazał, że twoje są wysokoporowate? Najczęściej tego typu włosy są kręcone lub przynajmniej falowane. Podstawą ich pielęgnacji jest dobre nawilżenie. W ten sposób można zapobiegać zniszczeniom, na które szczególnie narażone są kosmyki. Należy zadbać też o końcówki, które mogą mieć skłonność do rozdwajania się i łamania. Dobrze jest zrezygnować z prostowania i suszenia, a zamiast tego zainwestować w naturalne oleje:

  • lniany;
  • sezamowy;
  • różany;
  • z pestek malin czy śliwek.

Jak zadbać o włosy niskoporowate?

Jeśli test na porowatość włosów powiedział ci, że masz niskoporowate, poznaj nasze wskazówki. O te naturalnie proste włosy musisz dbać u nasady i podkreślać ich gładkość na całej długości. Dobrze sprawdzą się również kosmetyki zwiększające objętość. Doskonale działają tutaj różnego rodzaju maseczki odżywiające, takie jak mieszanka orzechów makadamia i masła shea. Jeśli twoje włosy lubią olej kokosowy, to możesz go użyć dla odżywienia kosmyków.

Test na porowatość włosów. Co na włosy średnioporowate?

Ten najpowszechniejszy typ włosów często potrzebuje nawilżenia i nadania blasku. Świetnie nadadzą się zatem odżywki proteinowe, np. z dodatkiem irysa czy olejku arganowego. Dobre będą także pochodne awokado i winogron oraz olej jojoba. To najbardziej popularny typ porowatości, to trudno jest uśrednić wszystkie typy włosów. Warto zatem eksperymentować z różnymi metodami lub udać się do trychologa, który dopasuje najlepszy sposób pielęgnacji.

Test na porowatość włosów to sposób na lepsze dostosowanie pielęgnacji do twoich potrzeb. Warto wykonać go w domu lub profesjonalnym salonie, aby wiedzieć, w jaki sposób zadbać o piękne i mocne włosy.