Szampon po keratynowym prostowaniu włosów jest jednym z ważniejszych kosmetyków pielęgnacyjnych. Rynek oferuje wiele rozwiązań, które mają na celu utrzymanie satysfakcjonujących efektów jak najdłużej. Dowiedz się, czym dokładnie jest keratynowe prostowanie włosów, dla kogo jest ono polecane i jakie kosmetyki do mycia i pielęgnacji będą najlepsze.

Czym jest keratynowe prostowanie?

Keratynowe prostowanie włosów, zwane także brazylijskim (BKT – Brazillian Keratin Treatment), wbrew pozorom ma na celu coś znacznie więcej niż wyłącznie wyprostowanie włosów. To metoda, która pozwala przede wszystkim na odbudowę struktury włosa. Uzupełnienie niedoborów keratyny, które następuje w wyniku zabiegu, pozwala cieszyć się znacznie zdrowszymi i gładkimi włosami.

Metodę pierwotnie stosowano głównie w Brazylii (stąd nazwa), aby nie tylko wyprostować włosy, ale przede wszystkim odbudować zniszczenia powstałe w wyniku działania ostrego słońca i dużej wilgotności w powietrzu. Zabieg keratynowego prostowania miał także za zadanie chronić loki przed dalszym, szkodliwym działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. 

Obecnie metoda stosowana jest na całym świecie i z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Chociaż możliwe jest przeprowadzenie keratynowego prostowania na własną rękę, większość osób decyduje się na wizytę w gabinecie fryzjerskim.

Preparaty, których używa się podczas przeprowadzania zabiegu, składają się w większości oczywiście z keratyny. Oprócz tego można znaleźć w nich:

  • wyciągi z różnych roślin;
  • witaminy, które dostarczają włosom niezbędnych składników odżywczych;
  • antyoksydanty;
  • kwasy tłuszczowe, które chronią włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Dla kogo odpowiednie jest keratynowe prostowanie?

Z zabiegu keratynowego prostowania włosów korzystają głównie kobiety, choć oczywiście nie jest to metoda wyłącznie dla płci pięknej. Najczęściej przeprowadza się je w przypadku włosów mocno zniszczonych, które puszą się, sprawiają trudności przy układaniu, są suche i pozbawione blasku. Osoby o włosach wysokoporowatych chętnie zapisują się do salonów fryzjerskich właśnie celem poddania się procedurze keratynowego prostowania. Bardzo często taki zabieg jest polecany, gdy włosy uległy zniszczeniu podczas farbowania, utleniania, czy innych praktyk, mających niszczący wpływ na strukturę loków.

Jak wygląda zabieg keratynowego prostowania włosów?

Metoda keratynowego prostowania polega na „wtłoczeniu” preparatu keratynowego we włosy. Aby było to możliwe, konieczna jest bardzo wysoka temperatura, ok. 230 stopni Celsjusza, osiągana przez specjalną prostownicę fryzjerską. Pod jej wpływem otwierają się łuski, przez co możliwe jest wypełnienie ubytków w strukturze włosów mieszanką keratynową. Produkt powinien pozostać we włosach ok. pół godziny; po tym czasie włosy można wysuszyć suszarką i wystylizować. 

Keratynowe prostowanie włosów stanowi alternatywę dla innych zabiegów, których celem również jest zmiana fryzury. Jednakże, w odróżnieniu od większości z nich, metoda keratynowego prostowania pozwala na osiągnięcie dużo lepszego i bardziej naturalnego efektu.

Efekty po keratynowym prostowaniu włosów

Efekty po procedurze widać niemal od razu: włosy stają się proste, a ponadto prezentują się zdrowo i pięknie. Są wyraźnie odżywione i właściwie nawilżone. Nie powinny sprawiać wrażenia ciężkich czy trudnych w ułożeniu – zabieg sprawia wręcz, że stają się podatne na stylizację. Można także zaobserwować, że nie puszą się i nie skręcają, kiedy wystawiane są na wilgoć.

Cały efekt po zabiegu powinien utrzymać się do ok. 5 miesięcy. Nie jest to oczywiście w pełni zagwarantowane. Włosy różnią się między sobą gęstością i odpornością na zabiegi, ponadto nie bez znaczenia jest konsekwencja, z jaką dba się o nową fryzurę. Konieczne będzie zaopatrzenie się m.in. w specjalne szampony do włosów po keratynie, odżywki i stylizatory. Pomogą one w utrzymaniu dobrego stanu fryzury przez długi czas.

Kosmetyki po keratynowym prostowaniu

Keratynowe prostowanie pozwala cieszyć się zupełnie nową fryzurą, o jakiej marzy wiele osób. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że aby radość z efektów zabiegu trwała jak najdłużej, należy poddać włosy wyjątkowo dokładnej i troskliwej pielęgnacji.

Zobacz też:
Regeneracja i kondycjonowanie włosów nadaje im blask i poprawia wygląd fryzury. Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji włosów

Przede wszystkim warto zainwestować w dobrej jakości kosmetyki, które pomogą w utrzymaniu zdrowych i prostych włosów przez długi okres. O radę w owej kwestii można zapytać fryzjera, który na pewno będzie miał wiele sugestii dotyczących właściwych środków myjących. Można też szukać ich na własną rękę i samodzielnie sprawdzać, które szampony po prostowaniu keratynowym i odżywki będą najodpowiedniejsze. Warto jednak przed zakupem wiedzieć o kilku podstawowych cechach kosmetyków odpowiednich dla włosów po takim zabiegu.

Szampon po keratynie

Jaki szampon po keratynowym prostowaniu wybrać? To nie takie trudne! Szampony po keratynowym prostowaniu powinny być przede wszystkim delikatne. Mocne kosmetyki szybko wypłuczą z włosów keratynę i spowodują ich przesuszenie. Powinno się zwracać baczną uwagę na składy. Należy unikać szamponów z SLS; zaleca się także, aby szampon do włosów po keratynie nie zawierał alkoholu, bowiem wysusza on nadmiernie włosy, przez co cały efekt zabiegu szybko zanika. Warto sięgnąć natomiast po kosmetyki, które zawierają w składzie keratynę. W ten sposób włosy będą stale nawilżone, a ich wygląd po zabiegu jeszcze długo pozostanie niezmienny.

Dlaczego szampon do włosów po keratynie jest ważny?

Niewłaściwa pielęgnacja włosów po keratynowym prostowaniu może nie tylko spowodować, że szybciej wrócą do swojego naturalnego stanu. Dobór nieodpowiednich kosmetyków, zawierających SLS-y, alkohol czy sól może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów. Jeżeli zauważysz, że na szczotce zostaje więcej włosów niż zazwyczaj, wypróbuj inne kosmetyki po keratynowym prostowaniu, oparte na delikatniejszym, bardziej naturalnym składzie.

Pielęgnacja włosów po zabiegu keratynowego prostowania

Nie tylko dobór szamponu po prostowaniu keratynowym jest ważny, jeżeli chce się, aby włosy pozostały piękne i zdrowe przez dłuższy czas. Stylizowanie fryzury także ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Keratyna potrzebuje czasu, aby odpowiednio wniknąć w strukturę włosa, dlatego szczególnie istotne są pierwsze dni po zabiegu.

Przez dwie-trzy doby po keratynowym prostowaniu nie powinno się myć włosów. Kilka pierwszych dni to czas, aby traktować swoją nową fryzurę z delikatnością i ostrożnością. Najlepiej, aby w tym czasie włosy były stale rozpuszczone – nie związuj ani nie spinaj ich.

Przez pierwsze dwa tygodnie po wizycie u fryzjera należy unikać farbowania, stosowania prostownicy czy poddawania włosów trwałej ondulacji; nie zaleca się również ich ścinania. Z drugiej strony, jeżeli ktoś do tej pory przyzwyczajony był do naturalnego schnięcia loków, po zabiegu keratynowego prostowania musi przestawić się na używanie suszarki. Szczególnie szkodliwy po zabiegu jest sen z mokrą głową. Włosy należy suszyć mocnym nawiewem, do całkowitego wyschnięcia wszystkich pasm.

Keratynowe prostowanie – podsumowanie

Keratynowe prostowanie włosów ma swoich zwolenników na całym świecie i z czasem przyciąga coraz więcej zainteresowanych osób. Nie da się przy tym ukryć, że włosy po keratynowym prostowaniu wymagają dużo delikatności i uwagi, zwłaszcza przy myciu i stylizacji. Nieodpowiednio dobrane kosmetyki po keratynowym prostowaniu włosów mogą popsuć cały efekt zabiegu, a nawet doprowadzić do nadmiernej utraty owłosienia.

Zdecydowanie warto zatem poświęcić czas na znalezienie szamponów i odżywek odpowiednich dla włosów po procedurze keratynowego prostowania. Efekty, które prezentują się po zabiegu, są naprawdę imponujące. Odpowiednia troska o włosy sprawia zaś, że przez długi czas można z radością patrzeć w lustro i podziwiać proste, gładkie i odżywione pasma, o jakich marzy niejedna osoba.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2021