Co to jest stomatologia estetyczna?

Piękny uśmiech jest nieodłącznym elementem pożądanego społecznie kanonu piękna. Na szczęście czasy, kiedy o kształcie uzębienia decydowały wyłącznie geny, już dawno minęły. Obecnie stomatologia estetyczna i protetyka estetyczna pozwalają na osiągnięcie doskonałych efektów nawet w przypadku trudnych i skomplikowanych wad zgryzu. Czym dokładnie jest ta dziedzina? Można zdefiniować ją jako dział medycyny, który dysponuje narzędziami pozwalającymi na poprawę kształtu uzębienia i rysów twarzy. Zabiegi, które obecnie oferowane są przez praktyków stomatologii estetycznej, oparte są na najnowszych technologiach, doskonałym sprzęcie oraz materiałach o niespotykanej wcześniej jakości. Pozwala to znaczną poprawę wyglądu zębów pacjenta oraz na ulepszenie ich kondycji. 

Jakie zabiegi oferuje stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna–na czym polega Jakie zabiegi oferuje Jakie zabiegi oferuje stomatologia estetyczna

Obecnie dentysta estetyczny może zaoferować nam wiele skutecznych zabiegów poprawiających wygląd zębów. Spośród najpopularniejszych wymienić można: 

 • skaling zębówusuwanie kamienia nazębnego także z okolic szyjek zębowych. Zabieg ten poprawia wygląd zębów i pozwala uniknąć chorób dziąseł;
 • wybielanie zębów za pomocą lampy – to bardzo prosty sposób na uzyskanie białych zębów podczas zaledwie jednej wizyty. Dentysta nakłada na zęby specjalny preparat, który pod wpływem działania lampy wybiela zęby;
 • wybielanie zębów za pomocą nakładek – dentysta wykonuje odlew zębów (które muszą być pozbawione ubytków i kamienia), tworząc specjalne nakładki wybielające. Pacjent stosuje je samodzielnie w domu. Efekt uzyskujemy już po kilku tygodniach; 
 • piaskowanie zębów – jest to zabieg, który stosuje się w przypadku dużej ilości kamienia nazębnego. Dodatkowo pozwala on usunąć także większe przebarwienia; 
 • licówki – to sposób na małoinwazyjne i bardzo skuteczne zmiany w kształcie uzębienia. Najczęściej stosuje się licówki porcelanowe lub (w wersji bardziej budżetowej) akrylowe. Dzięki nim można pozbyć się diastemy, wyrównać zęby czy uzupełnić złamania i skruszenia; 
 • ortodoncja – korygowanie wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych również jest zaliczane do stomatologii estetycznej. Współczesne aparaty kosmetyczne są niemalże niewidoczne. Prostowanie zębów za ich pomocą jest dyskretne i skuteczne.

Polecamy: https://www.supradent.pl/oferta/stomatologia-estetyczna/

Stomatologia estetyczna – dlaczego warto?

Estetyka stomatologiczna to nowoczesny, bezpieczny, a przede wszystkim bardzo skuteczny sposób na poprawę wyglądu swojego uśmiechu. Warto z niej korzystać, ponieważ oferowane zabiegi zazwyczaj są nieinwazyjne, bezbolesne i szybkie. Trwają stosunkowo krótko i nie wymagają długiej rekonwalescencji, natomiast ich efekty są naprawdę imponujące. Zabiegi, jakie oferuje stomatologia estetyczna, to nie tylko kwestie wizerunkowe. Usuwanie kamienia nazębnego ma niebagatelne znacznie dla zdrowia jamy ustnej. Gromadzenie się kamienia może bowiem prowadzić do chorób dziąseł i zębów, które z kolei przekładają się na kondycję całego organizmu. Dentystyka estetyczna jest więc doskonałym uzupełnieniem profilaktyki i leczenia zębów. 

Dentystyka estetyczna – przeciwwskazania

Tak jak w każdej innej dziedzinie medycyny, w przypadku stomatologii estetycznej należy wziąć uwagę na szereg przeciwwskazań do zabiegów. Dentyści zwracają uwagę na fakt, że stomatologia estetyczna powinna być zarezerwowana dla osób, które na co dzień dbają o zdrowie swoich zębów. Zabiegi takie jak wybielanie zębów możliwe są tylko jeśli pacjent nie posiada żadnych ubytków, a jego uzębienie jest w dobrej kondycji. Można więc śmiało założyć, że dentystyka estetyczna jest dopełnieniem profilaktyki i leczenia zębów. Dodatkowe przeciwwskazania, o których warto wspomnieć to:

 • ciąża,
 • okres karmienia piersią,
 • reakcje alergiczne na składniki używane podczas zabiegów stomatologii estetycznej.
Zobacz też:
Mastopeksja, czyli zabieg podniesienia piersi. Na czym dokładnie polega i kto może mu się poddać?

Jakie są ceny zabiegów stomatologii estetycznej?

Stomatologia estetyczna jest dziedziną, która z biegiem czasu staje się coraz szerzej dostępna. Jest to kwestia nie tylko bogatych ofert gabinetów dentystycznych, ale także atrakcyjnych wariantów cenowych. Oczywiście ceny różnią się od siebie ze względu na wiele czynników – renomę kliniki, wielkość miasta, w jakim się znajduje, czy rodzaj używanych do zabiegu materiałów. Poniżej znajduje się zestawienie średnich cen za poszczególne zabiegi:

 • skaling i piaskowanie – od 150 do 300 zł,
 • wybielanie zębów lampą – od 200 do 1500 zł (w zależności od rodzaju lampy),
 • licówki kompozytowe – od 250 do 350 zł za ząb,
 • licówki porcelanowe – od 700 do 1500 za ząb,
 • wybielanie zębów za pomocą nakładek – od 400 do 800 zł,
 • ortodoncja – od 1800 do 5000 zł za aparat ortodontyczny na 1 łuk (w zależności od rodzaju aparatu).

Obecnie wiele klinik oferuje atrakcyjne pakiety cenowe, w których zawiera się kilka zabiegów. Często skaling i piaskowanie wraz z dodatkową fluoryzacją zębów i ich polerowaniem może być wykonany za mniej niż 300 zł. Przy większych i droższych zabiegach, na przykład zakładaniu licówek na wiele zębów, niekiedy można liczyć na pakiety ratalne, czy indywidualne opcje rozliczeniowe. Wszystko zależy od określonego gabinetu i powinno być ustalane indywidualnie z jego recepcją. 

Stomatologia estetyczna – podsumowanie

Stomatologia estetyczna–na czym polega Jakie zabiegi oferuje stomatologia estetyczna podsumowanie

Nie da się ukryć, że Polacy zwracają coraz większą uwagę na estetykę swojego uzębienia. Stomatologia estetyczna jest rozwiązaniem dla wszystkich, którzy uważają, że ich zęby w jakiś sposób odstają od ideału. Bogata oferta licówek jest w stanie uzupełnić różnego rodzaju niedociągnięcia w kształcie zębów. Piaskowanie sprawia, że nie tylko są one wizualnie piękniejsze, ale także zdrowsze. Estetyczna stomatologia to doskonałe uzupełnienie profilaktyki zdrowego uzębienia. Przeciwwskazania do zabiegów są stosunkowo rzadkie, a one same nie przysparzają pacjentom większego problemu i nie ingerują w ich codzienność. Piękny uśmiech nigdy nie był tak łatwy do uzyskania, jak dziś!Powiązane artykuły:
Archiwum: styczeń 2021