Pojawił się kolejny wyprysk na twojej brodzie, a ty załamujesz ręce – nie wiesz już, co z tym zrobić? Pryszcze na brodzie nie tylko wyglądają nieatrakcyjnie, ale też uciążliwie swędzą lub bolą. W skrajnych przypadkach trądzik na brodzie może pozostawiać po sobie trwałe blizny, które ciężko jest później usunąć. Najważniejsza jest szybka i odpowiednia reakcja. Jak przeciwdziałać tzw. syfom na twarzy? Podskórne pryszcze na brodzie to nie tylko nieestetyczny, ale i uciążliwy problem. Sprawdź, jak się ich pozbyć!
Pryszcze na brodzie – charakterystyka, rodzaje, przyczyny powstawania
Pryszcze pryszczom nierówne – niektóre szybko znikają, inne są zakorzenione w głębokich warstwach skórnych i nawet po zagojeniu pozostawiają ślad. Jak rozpoznać różne zmiany skórne i rodzaje pryszczy na brodzie? Dowiedz się, aby adekwatnie dostosować sposób pielęgnacji lub leczenia swojej skóry twarzy. Wypryski na brodzie to problem wielu osób.
Ropne krosty na brodzie
Te pryszcze na brodzie tworzą się z zakażonych zaskórników. Takie wypryski na brodzie są spore, wypukłe i zaczerwienione. W centrum mają białą plamę – to właśnie nagromadzona wewnątrz ropa. Pamiętaj, żeby jej nie wyciskać ani nie rozdrapywać! Możesz pogłębić problem, jeżeli umożliwisz przedostanie się pod skórę większej ilości szkodliwych bakterii.
Krosty na brodzie typu grudkowego
Czym są krostki na brodzie typu grudkowego? Ten rodzaj jest mniej rzucający się w oczy niż ropne wypryski. Czasem są bezbolesne i słabo widoczne. Częściej te pryszcze na brodzie bolą przy dotykaniu, są wyczuwalne pod palcem i widoczne gołym okiem. Mogą być lekko zaróżowione lub czerwone. Podskórne pryszcze na brodzie to ogromny problem.
Duże pryszcze na brodzie – guzy
Masz pryszcze na brodzie? Jeśli twoje krosty na brodzie są duże, widoczne, łatwo wyczuwalne i trudne do ukrycia – prawdopodobnie są to guzy. Mają wyraźny, czerwony kolor. Powodem jest środek wypełniony mieszanką krwi i ropy. Pojawiają się dość często. Są dość problematyczne, ponieważ nawet po zniknięciu mogą pozostawić widoczne ślady na skórze. Przede wszystkim nie powinieneś rozdrapywać wyprysków na brodzie, między innymi przez to pojawiają się blizny i zaczerwienienia.
Podskórne pryszcze na brodzie
Jak pozbyć się krostek na brodzie? Podskórne pryszcze to często po prostu pierwszy etap tworzenia się wyprysków. Sebum zaczyna gromadzić się pod skórą – w efekcie tworzy się lekkie wybrzuszenie. Czasem są to płaskie, czarne lub żółte kropki.
Pryszcz pod skórą jest mniej widoczny niż wypukły wyprysk ropny. Nie oznacza to jednak, że jest mniej uciążliwy. Podskórne pryszcze mogą być bardzo bolesne, szczególnie w miejscach z napiętą skórą, jak chociażby broda. Łatwo je też pomylić z niektórymi innymi dolegliwościami – tłuszczakami, włókniakami i kaszakami.
- Tłuszczaki to twarde guzki, które jednak nie są wypryskami. Jest to poważniejsza dolegliwość – nowotwór. Nie mają one koloru charakterystycznego dla zwykłych pryszczy na brodzie. Najczęściej pojawiają się na plecach i ramionach.
- Włókniaki swoim wyglądem są bardziej zbliżone do brodawek.
- Kaszaki to rodzaj torbieli – są mniejsze niż standardowe wypryski, w kolorze żółtym, z pojedynczą, ciemną kropką w swoim centrum.
Trądzik na brodzie
Białe krostki na brodzie, trądzik? Ten problem pojawia się na dużych obszarach skóry – nie jako pojedyncze wypryski na brodzie. Niestety, zmiany trądzikowe są najtrudniejszym do wyleczenia rodzajem pryszczy na brodzie. Najczęściej ma podłoże genetyczne lub hormonalne. Diagnoza trądziku na brodzie nie jest jednak tak prosta – on także może mieć różne rodzaje:
- trądzik na brodzie zapalny – pojawia się bez nadmiaru sebum, krostki są widoczne, czerwone i dość bolesne, mogą występować na brodzie i innych obszarach twarzy. Takie pryszcze na brodzie często pozostawiają po sobie blizny – musisz poświęcić szczególną uwagę pielęgnacji swojej cery, aby do tego nie dopuścić;
- trądzik retencyjny – różni się od powyższego przede wszystkim mocno przetłuszczoną skórą. Często pojawiają się liczne zaskórniki i torbiele, które powstają przy zatkanych gruczołach łojowych.
Wypryski na brodzie – jak sobie z nimi radzić? Pielęgnacja podskórnych pryszczy na brodzie
Borykasz się z ropnymi pryszczami na brodzie? Czas się ich pozbyć! Najlepsze efekty zauważysz po wprowadzeniu trwałych, korzystnych zmian do swojego stylu życia. Zacznij od wizyty u dermatologa. Pomoże on zdiagnozować twój problem i zaleci profesjonalne leczenie. Ten sposób na walkę z trądzikiem na brodzie jest bardziej skuteczny niż domowe sposoby. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wspomóc profesjonalnej terapii domowymi metodami.
Pryszcze na brodzie lub krostki na brodzie to problem, z którym się borykasz? Przyczyny środowiskowe mogą być skutecznie wyeliminowane zmianą diety lub odpowiednią pielęgnacją. Zwróć jednak uwagę, aby nie zaszkodzić przy tym swojemu zdrowiu. Nie używaj peelingów zbyt często oraz dbaj o odpowiednie nawilżenie cery trądzikowej. Suplementy diety zażywaj tylko po przeanalizowaniu wyników morfologii krwi.
Oto najlepsze, bezpieczne sposoby na wypryski na brodzie:
- przejdź na zdrową dietę, pełną warzyw i owoców, trzymaj się z dala od fast–foodów, cukrów prostych i tłuszczów trans;
- wyeliminuj z jadłospisu wszelkie produkty uczulające;
- nie dotykaj, nie rozdrapuj ani nie wyciskaj pojawiających się pryszczy na brodzie – sprzyja to rozprzestrzenianiu się bakterii oraz tworzeniu nowych wyprysków i blizn;
- dbaj o odpowiednią higienę i pielęgnację swojej cery oraz o odkażanie wszystkich przedmiotów, które ją dotykają;
- wypróbuj suplementację cynkiem i zapewnienie sobie dużej ilości zdrowych kwasów tłuszczowych;
- ustal dokładną przyczynę pryszczy na brodzie – jeżeli ma podłoże alergiczne lub chorobowe, udaj się do lekarza w celu ustalenia optymalnej metody leczenia;
- pryszcze podskórne na brodzie najlepiej potraktować maścią ichtiolową – wyciąga nagromadzoną ropę na zewnątrz i wspomaga gojenie;
- inne substancje czynne pomagające zlikwidować problem to: erytromycyna, tetracyklina, kwas azalainowy, retinoidy, tlenek cynku, kwas salicylowy, metronidazol lub nadtlenek benzoilu.
Niestety, czasem pryszcze na brodzie będą pojawiać się niezależnie od twoich działań. W takich przypadkach masz pewność, że jest to problem genetyczny – pozostaje ci wizyta u lekarza specjalisty i terapia zaburzeń hormonalnych.
Pryszcze na brodzie są powszechnym problemem, który dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Problem ten może mieć różne przyczyny, a jego objawy zawsze są uciążliwe. Na szczęście istnieją różne sprawdzone sposoby i przebadane leki, które pomogą ci uporać się z wypryskami na brodzie. Wystarczy zaledwie kilka drobnych zmian w twoim życiu, abyś mógł cieszyć się naturalnie piękną i gładką skórą twarzy. Pozbądź się raz na zawsze okropnych podskórnych pryszczy na brodzie.