Pojawił się kolejny wyprysk na twojej twarzy, a ty załamujesz ręce – nie wiesz już, co z tym zrobić? Pryszcze na brodzie, policzkach i czole nie tylko wyglądają nieatrakcyjnie, ale też uciążliwie swędzą lub bolą. W skrajnych przypadkach trądzik na brodzie może pozostawiać po sobie trwałe blizny, które ciężko jest później usunąć. Najważniejsza jest szybka i odpowiednia reakcja. Jak przeciwdziałać tzw. syfom na twarzy?

Pryszcze na twarzy – skąd się biorą?

Wypryski, trądzik, pryszcze, krosty, syfy na twarzy – nazwy są różne, a problem jeden: nieestetyczny wygląd i nieprzyjemne uczucie. Prawdopodobnie próbowałaś już różnych sposobów na zażegnanie tego problemu. Jeśli skończyły się one porażką – najwyraźniej robisz coś źle.

Podstawą na rozwiązanie problemu pryszczy na brodzie i pozostałych rejonach twarzy jest zrozumienie jego natury. Dlaczego pojawiają się uciążliwe, ropne krosty?

 • W wyniku trądziku – jest to częsty objaw towarzyszący okresowi dojrzewania. Może pojawiać się też u dorosłych, uwarunkowany genetycznie lub zmianami hormonalnymi – często u kobiet przed lub podczas miesiączkowania oraz przy zażywaniu antykoncepcji hormonalnej.
 • Czynnikiem, który sprzyja pojawianiu się pryszczy na brodzie jest nieprawidłowa dieta. Alkohol oraz jedzenie wysoko przetworzone z cukrami i tłuszczami trans u wielu osób powoduje niechciane wypryski. 
 • Krosty na policzkach mogą też pojawiać się na skutek uczuleń lub nadwrażliwości na niektóre składniki. Być może czas zbadać się pod kątem alergii, nietolerancji laktozy lub innych produktów spożywczych.
 • Pryszcze na brodzie powstają przez nieprawidłową pielęgnację. Skóra podatna jest na wiele zanieczyszczeń i szkodliwych czynników. Twarz jest na to najbardziej narażona, ponieważ nic jej nie chroni. Twoja cera reaguje na każde zmiany otoczenia i nakładane na nią kosmetyki. Koniecznie dopasuj je więc do swojego typu skóry. Oczyszczaj twarz regularnie i zapobiegaj nadmiernemu przetłuszczaniu i przesuszaniu.
 • Przewlekły, intensywny stres – ten powód może wydawać ci się błahy, ale w rzeczywistości jest bardzo istotny. Kiedy żyjesz w ciągłym stresie, cały twój organizm gorzej pracuje. Jest mniej wydajny i bardziej podatny na uszkodzenia. Pryszcze na brodzie mogą pojawiać się jako bezpośrednia reakcja na nieprzyjemne sytuacje. Częściej są jednak efektem długoterminowego napięcia i lęków.
 • Wypryski na brodzie pojawiają się w zwiększonej częstotliwości również, gdy gruczoły łojowe stają się nadmiernie aktywne. Wówczas wytwarzają nadmierną ilość sebum, a pory łatwo się zatykają. Jest to idealna baza dla trądziku na brodzie.
 • Niektóre pryszcze na brodzie są spowodowane zakażeniami bakteryjnymi. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena twarzy. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety – pamiętaj o częstym myciu pędzli do makijażu i dobieraniu dla siebie kosmetyków z dobrym składem. Brudne akcesoria do makijażu są siedliskiem bakterii i częstą przyczyną pryszczy na twarzy. 
Zobacz też:
Papiloty – sposób na loki lub fale. Jak je uzyskać?

Pryszcze na czole

Tego typu pryszcze na twarzy są dość częstym zjawiskiem. Cały obszar znajdujący się powyżej brwi należy do tzw. strefy T. Czoło, nos i broda są najbardziej podatne na przetłuszczanie i zatykanie porów. Dlatego tak powszechne są pryszcze na czole. Dodatkowo, ten obszar twarzy często styka się z twoimi włosami lub nakryciami głowy – potencjalnymi nośnikami bakterii.

Pryszcze na policzkach

Czy wiesz, że krosty na policzkach mogą być spowodowane twoim telefonem? Urządzenie, które wszędzie ze sobą nosisz i zawsze masz pod ręką, jest siedliskiem niewyobrażalnej ilości bakterii. Jeżeli w twoim przypadku pryszcze na policzkach pojawiają się zdecydowanie częściej niż pryszcze na brodzie lub w innych sferach twarzy – przyczyną mogą być właśnie rozmowy telefoniczne. 

Krosty na brodzie

Mogą mieć wiele różnych postaci – czasem są to ropne krosty, a innym razem pryszcz pod skórą. W każdym wypadku wyglądają nieestetycznie i mogą być bardzo bolesne. Pryszcze na brodzie to jeden z najbardziej powszechnych rodzajów zmian skórnych. Przeważnie nie jest to żaden powód do obaw. Jednak jeżeli krostki pojawiają się często, są wyjątkowo uciążliwe i pozostawiają blizny – może być konieczna wizyta u dermatologa. Lekarz specjalista może przepisać ci antybiotyki lub leki, które znacznie złagodzą problem.

Pryszcze na brodzie – charakterystyka i rodzaje

Pryszcze pryszczom nierówne – niektóre szybko znikają, inne są zakorzenione w głębokich warstwach skórnych i nawet po zagojeniu pozostawiają ślad. Jak rozpoznać różne zmiany skórne i rodzaje pryszczy na brodzie? Dowiedz się, aby adekwatnie dostosować sposób pielęgnacji lub leczenia swojej skóry twarzy.

Ropne krosty na brodzie 

Te pryszcze na brodzie tworzą się z zakażonych zaskórników. Takie wypryski na brodzie są spore, wypukłe i zaczerwienione. W centrum mają białą plamę – to właśnie nagromadzona wewnątrz ropa. Pamiętaj, żeby jej nie wyciskać ani nie rozdrapywać! Możesz pogłębić problem, jeżeli umożliwisz przedostanie się pod skórę większej ilości szkodliwych bakterii.

Zobacz też:
Pędzel do rozświetlacza – czy wiesz, jakiego powinnaś używać?

Syfy na twarzy typu grudkowego

Ten rodzaj jest mniej rzucający się w oczy niż ropne wypryski. Czasem są bezbolesne i słabo widoczne. Częściej te pryszcze na brodzie bolą przy dotykaniu, są wyczuwalne pod palcem i widoczne gołym okiem. Mogą być lekko zaróżowione lub czerwone.

Duże pryszcze na brodzie – guzy

Jeśli twoje krosty na brodzie są duże, widoczne, łatwo wyczuwalne i trudne do ukrycia – prawdopodobnie są to guzy. Mają wyraźny, czerwony kolor. Powodem jest środek wypełniony mieszanką krwi i ropy. Pojawiają się dość często. Są dość problematyczne, ponieważ nawet po zniknięciu mogą pozostawić widoczne ślady na skórze. 

Podskórne pryszcze na brodzie

Podskórne pryszcze to często po prostu pierwszy etap tworzenia się wyprysków. Sebum zaczyna gromadzić się pod skórą – w efekcie tworzy się lekkie wybrzuszenie. Czasem są to płaskie, czarne lub żółte kropki. 

Pryszcz pod skórą jest mniej widoczny niż wypukły wyprysk ropny. Nie oznacza to jednak, że jest mniej uciążliwy. Podskórne pryszcze mogą być bardzo bolesne, szczególnie w miejscach z napiętą skórą, jak chociażby broda. Łatwo je też pomylić z niektórymi innymi dolegliwościami – tłuszczakami, włókniakami i kaszakami. 

 • Tłuszczaki to twarde guzki, które jednak nie są wypryskami. Jest to poważniejsza dolegliwość – nowotwór. Nie mają one koloru charakterystycznego dla zwykłych pryszczy na brodzie. Najczęściej pojawiają się na plecach i ramionach.
 • Włókniaki swoim wyglądem są bardziej zbliżone do brodawek.
 • Kaszaki to rodzaj torbieli – są mniejsze niż standardowe wypryski, w kolorze żółtym, z pojedynczą, ciemną kropką w swoim centrum.

Trądzik na brodzie

Pojawia się na dużych obszarach skóry – nie jako pojedyncze wypryski na brodzie. Niestety, trądzik jest najtrudniejszym do wyleczenia rodzajem pryszczy na brodzie. Najczęściej ma podłoże genetyczne lub hormonalne. Diagnoza trądziku na brodzie nie jest jednak tak prosta – on także może mieć różne rodzaje:

 • trądzik na brodzie zapalny – pojawia się bez nadmiaru sebum, krostki są widoczne, czerwone i dość bolesne, mogą występować na brodzie i innych obszarach twarzy. Takie pryszcze na brodzie często pozostawiają po sobie blizny – musisz poświęcić szczególną uwagę pielęgnacji swojej cery, aby do tego nie dopuścić;
 • trądzik retencyjny – różni się od powyższego przede wszystkim mocno przetłuszczoną skórą. Często pojawiają się liczne zaskórniki i torbiele, które powstają przy zatkanych gruczołach łojowych. 
Zobacz też:
Jak wybielić zęby – w domu czy w gabinecie stomatologicznym?

Wypryski na brodzie – jak sobie z nimi radzić?

Najlepsze efekty zauważysz po wprowadzeniu trwałych, korzystnych zmian do swojego stylu życia. Zacznij od wizyty u dermatologa. Pomoże on zdiagnozować twój problem i zaleci profesjonalne leczenie. Ten sposób na walkę z trądzikiem na brodzie jest bardziej skuteczny niż domowe sposoby. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wspomóc profesjonalnej terapii domowymi metodami. 

Przyczyny środowiskowe mogą być skutecznie wyeliminowane zmianą diety lub odpowiednią pielęgnacją. Zwróć jednak uwagę, aby nie zaszkodzić przy tym swojemu zdrowiu. Nie używaj peelingów zbyt często oraz dbaj o odpowiednie nawilżenie cery. Suplementy diety zażywaj tylko po przeanalizowaniu wyników morfologii krwi. 

Oto najlepsze, bezpieczne sposoby na wypryski na brodzie:

 • przejdź na zdrową dietę, pełną warzyw i owoców, trzymaj się z dala od fast–foodów, cukrów prostych i tłuszczów trans;
 • wyeliminuj z jadłospisu wszelkie produkty uczulające;
 • nie dotykaj, nie rozdrapuj ani nie wyciskaj pojawiających się pryszczy na brodzie – sprzyja to rozprzestrzenianiu się bakterii oraz tworzeniu nowych wyprysków i blizn;
 • dbaj o odpowiednią higienę i pielęgnację swojej cery oraz o odkażanie wszystkich przedmiotów, które ją dotykają;
 • wypróbuj suplementację cynkiem i zapewnienie sobie dużej ilości zdrowych kwasów tłuszczowych;
 • ustal dokładną przyczynę krost na brodzie – jeżeli ma podłoże alergiczne lub chorobowe, udaj się do lekarza w celu ustalenia optymalnej metody leczenia;
 • pryszcze podskórne najlepiej potraktować maścią ichtiolową – wyciąga nagromadzoną ropę na zewnątrz i wspomaga gojenie;
 • inne substancje czynne pomagające zlikwidować problem to: erytromycyna, tetracyklina, kwas azalainowy, retinoidy, tlenek cynku, kwas salicylowy, metronidazol lub nadtlenek benzoilu.

Niestety, czasem pryszcze na brodzie będą pojawiać się niezależnie od twoich działań. W takich przypadkach masz pewność, że jest to problem genetyczny – pozostaje ci wizyta u lekarza specjalisty i terapia hormonalna.

Zobacz też:
Ciemny blond – delikatny kolor dla subtelnych kobiet

Pryszcze na brodzie są powszechnym problemem, który dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe. Problem ten może mieć różne przyczyny, a jego objawy zawsze są uciążliwe. Na szczęście istnieją różne sprawdzone sposoby i przebadane leki, które pomogą ci uporać się z wypryskami na brodzie. Wystarczy zaledwie kilka drobnych zmian w twoim życiu, abyś mógł cieszyć się naturalnie piękną i gładką skórą twarzy.