Prądy galwaniczne to inaczej prądy stałe. Taki rodzaj zabiegu nie jest skomplikowany. Za pomocą dwóch elektrod przymocowanych do skóry na początku następuje zwężenie naczyń krwionośnych, a następnie ich gwałtowne rozszerzenie. W pierwszym momencie przepływ prądu ma miejsce w naczyniach krwionośnych skóry, a następnie w głębszych tkankach, a jego stałe natężenie stosowane jest nie tylko w kosmetyce, ale również w fizjoterapii.
Jak wygląda zabieg galwanizacji?
Katoda i anoda, to dwie elektrody znajdujące się na skórze. Na obszarze pomiędzy nimi powodują powstanie rumienia galwanicznego. Takie zaczerwienienie utrzymuje się przez około 20-30 minut. Przekrwienie tkanek podskórnych trwa dłużej. Najczęściej ten czas wynosi 1,5-2 godzin. Sam zabieg nie trwa długo, ponieważ czas jego wykonania to około 10 minut. Prądy galwaniczne to zabieg wykonywany w seriach po 10-20 zabiegów.
Prądy galwaniczne – wskazania
Warto wspomnieć o tym, że prądy galwaniczne dzieła się na dwa rodzaje: anodowe i katodowe. Te pierwsze o ładunku dodatnim mają działanie bakteriobójcze oraz przeciwbólowe. Natomiast katoda o ładunku ujemnym rozszerza naczynia krwionośne oraz stymuluje. Z racji na to, że taki zabieg nie jest bolesny ani nieprzyjemny, może być z powodzeniem stosowany nawet u osób z wrażliwą skórą czy z niskim progiem bólu. Jedynym odczuciem jest lekkie mrowienie.
Prądy galwaniczne w kosmetyce
W gabinetach kosmetycznych zabieg z użyciem prądu elektrycznego stosowany jest na:
- łagodzenie zmian trądzikowych;
- ujędrnianie skóry;
- cellulit;
- rozstępy;
- zmniejszenie rozszerzonych lub popękanych naczynek;
- rozszerzone pory;
- łojotok;
- szara, ziemista lub niedotleniona skóra;
- przewlekłe odmrożenia.
Galwanizacja w fizjoterapii
Zabieg fizjoterapeutyczny, gdzie użyte są prądy galwaniczne, może pomóc w wielu schorzeniach. Działa przeciwbólowo, a także przeciwzapalnie. W czym dokładnie może pomóc stałe natężenie prądu?
Są to:
- stany pourazowe (obrzęki, krwiaki);
- rwa kulszowa;
- nerwobóle;
- zapalenia nerwów;
- zapalenie stawów (łagodzenie bólu);
- przeciążenie mięśni;
- problematyczny zrost kości;
- porażenie nerwów twarzy;
- trudno gojące się rany (w tym owrzodzenia).
Prądy galwaniczne – przeciwwskazania
Wykonanie zabiegu takiego jak ten, mimo tak licznych korzyści, niesie ze sobą sporo przeciwwskazań. Kobiety w ciąży oraz karmiące nie mogą skorzystać z zabiegu przy użyciu prądów galwanicznych. Infekcja, gorączka, w tym stan podgorączkowy bezwzględnie dyskwalifikują pacjenta. Rozrusznik serca oraz inne metalowe elementy wszczepione w ciało uniemożliwiają skorzystanie z galwanizacji. Nie mogą mieć wykonanego takiego zabiegu osoby ze schorzeniami układu krwionośnego, takimi jak żylaki, niewydolność układu krążenia czy skłonność do powstawania skrzepów, bądź zatorów. Elektroterapia zabroniona jest także w przypadku chorób nowotworowych, gruźlicy płuc oraz epilepsji.
Prądy galwaniczne w zabiegu jonoforezy
Jonoforeza to zabieg, gdzie ma miejsce działanie prądu stałego. Od samej galwanizacji różni się tym, że pod używane dwie elektrody wkłada się namoczone podkłady z substancjami leczniczymi. Najczęściej używa się do tego ligniny. W momencie, kiedy prąd zaczyna przepływać, tak jak w przypadku galwanizacji powstaje na skórze rumień, który później zanika. Co ciekawe, przy takim zabiegu specjalista powinien ułożyć elektrody na dwa sposoby. W pierwszym przypadku zakładane są poprzecznie, oddziałowując na tkanki głębokie oraz stawy. W drugim natomiast umieszcza się je podłużnie, gdzie działają na tkanki umiejscowione powierzchownie.
Podsumowanie
Terapia galwaniczne powoduje przyspieszenie krążenia obwodowego. Należy pamiętać o tym, że nie wykonuje się pojedynczego zabiegu. Zalecane są serie ustalane podczas fizykoterapii bądź w gabinecie kosmetologicznym. Należy dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania podczas wywiadu kwalifikującego do zabiegu, gdzie używane są prądy galwaniczne. Liczne korzyści, są niewątpliwym plusem, jednak należy mieć na uwadze sporą ilość przeciwwskazań.