Olej neem, który jest pozyskiwany z drzewa miodli indyjskiej, zasługuje na szczególną uwagę. To uniwersalny i skuteczny środek dla wszystkich, którzy chcą zadbać o wygląd i… ochronić swoje rośliny przed insektami. Czy stosowanie neem na włosy, skórę i twarz da rzeczywiście oczekiwane rezultaty? Najpierw musisz oczywiście wiedzieć, czego się po nim (co ciekawe, właśnie w ten sposób czyta się nazwę olejku) spodziewać. Sprawdź to, czytając nasz poradnik!
Olejek neem – co to jest i jak powstaje?
Olej neem (czytaj: „olej nim”) jest pozyskiwany z miodli indyjskiej. To tzw. wiecznie zielone drzewo występujące w strefie klimatu subtropikalnego. Potrafi dorastać od 20 do nawet 40 metrów i należy do roślin ciepłolubnych, które świetnie radzą sobie w gorącym klimacie. Wszystkie części neem mają cenne właściwości. Szczególnie cenione są kwiaty o przyjemnym aromacie, liście i nasiona drzewa.
Olej z drzewa neem tłoczony na zimno ma ciemnożółty lub brązowy kolor. Zapach substancji jest dość charakterystyczny i przypomina orzechy.
Olej neem – właściwości
Olejek neem ma wiele zastosowań i będzie dobry zarówno dla zdrowia jak i do pielęgnacji. Ten naturalny produkt działa:
- odstraszająco na insekty;
- przeciwbólowo;
- przeciwzapalnie;
- przeciwświądowo;
- przeciwgorączkowo;
- przeciwgrzybicznie;
- hipoglikemicznie.
Olej neem – zastosowanie
Neem na włosy
Olej z drzewa neem jest doskonałym środkiem pielęgnującym do włosów. Nie bez przyczyny pojawia się w składzie kosmetyków, które możesz kupić w drogerii.
Olej neem pomoże osobom o włosach słabych i borykających się z suchą lub dotkniętą łupieżem skórą głowy. Dlaczego warto zastosować go w formie wcierki?
- Wyrówna poziom pH skóry i nawilży ją.
- Pobudzi i wzmocni cebulki.
- Sprawi, że włosy zaczną szybciej rosnąć.
Wcierkę z oleju można również wypróbować, jeśli pojawią się wszy.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nałożyć olejek neem także na pasma. Dzięki niemu poprawi się ich struktura, a włosy staną się mocniejsze i zdrowsze.
Olejek neem na skórę
Olej neem sprawdzi się także w pielęgnacji ciała. Zawiera witaminy i kwasy tłuszczowe, które sprawiają, że skóra zyska dodatkową ochronę przed utratą wilgoci. Olejek pozwala także złagodzić niektóre infekcje skórne i objawy AZS (atopowego zapalenia skóry). Jego właściwości przeciwgrzybicze, to powód, dla którego będzie pomocny również w walce z grzybicą stóp lub paznokci.
Olej nim na twarz
Stosowanie oleju neem na twarz może przynieść wiele korzyści. Warto go wypróbować, jeśli doskwierają ci:
- drobne zmarszczki;
- utrata elastyczności skóry;
- oznaki zmęczenia;
- trądzik i blizny potrądzikowe;
- zaczerwienienie skóry;
- stan zapalny skóry.
Oleju z miodli indyjskiej doskonale możesz użyć również do demakijażu. Jest nie tylko skuteczny, lecz także wyjątkowo delikatny i nie podrażnia nawet wrażliwej skóry pod oczami.
Olej neem do roślin
Olejek neem to naturalny, a jednocześnie jeden ze skuteczniejszych środków ochrony roślin, ponieważ zawiera w azadirachtynę. Właśnie dlatego to popularny produkt owadobójczy i odstraszający insekty. Co ważne, jest jednocześnie nietoksyczny dla ludzi, ssaków i pożytecznych owadów (np. pszczół).
Twoje rośliny są atakowane przez mszyce, przędziorki, pluskwiaki lub miniarki? Możesz wypróbować oprysk z olejku naam. Wystarczy zaledwie kilka kropel na litr wody. Raz na 2-3 tygodnie warto wykonywać profilaktyczny oprysk i przecierać olejkiem liście roślin.
Olej neem sprawdza się w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, a do tego jest również skutecznym środkiem ochrony roślin. Nie musisz martwić się dzięki niemu o przesuszoną skórę, łupież, a nawet mszyce na domowych grządkach. Na pewno warto go wypróbować!