Dzieci często cierpią z powodu odcisków. Dla delikatnej skóry zbyt długi nacisk na konkretną część stopy jest wielkim obciążeniem. Jego skutkiem jest powstanie bolesnego nagniotka, w którym z czasem zbiera się płyn. Odcisk boli i utrudnia chodzenie, ważne jest zatem szybkie pozbycie się problemu. Co możesz zrobić?
Jak uchronić malucha przed odciskami?
Zdrowe stopy to dobre samopoczucie i szansa na prawidłowy rozwój dziecka. Chcesz o nie zadbać? Zacznij przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki, dzięki którym ryzyko pojawienia się odcisków na stopie dziecka znacznie się zmniejszy. Co możesz zrobić?
Unikaj przegrzania
Właściciele sklepu i bloga e-butydladzieci.pl podkreślają, że bardzo ważna jest ochrona stóp przed przegrzewaniem się. Pot oznacza wilgoć, a mokra skóra jest w większym stopniu narażona na otarcia. Co możesz zrobić? Wybieraj takie buty dziecięce, które zostały wykonane z oddychających materiałów. Naturalna skóra czy przewiewna tkanina to najbardziej przyjazne dla malucha rozwiązania.
Zwróć uwagę na skarpetki
Często przyczyną odcisków u dziecka okazuje się… skarpetka. Drobny błąd popełniony podczas zakładania tej części garderoby może skutkować pojawieniem się odcisku. Zwróć zatem uwagę i na ten szczegół.
Odciski a postawa ciała
Pojawienie się odcisków na stopie dziecka często jest skutkiem drobnego zaniedbania, czasem jednak ma związek z wadą postawy. Jaką? Najczęstsze są takie wady, jak:
- płaskostopie – deformacja polegająca na obniżeniu łuku przyśrodkowego lub poprzecznego stopy;
- lordoza – wada postawy związana z nadmiernym wygięciem kręgosłupa do przodu.
Jak wybrać buty dla dziecka, by uniknąć problemów z odciskami?
Jedną z najczęstszych przyczyn poważnych problemów z odciskami są źle dobrane buty. W trakcie zakupu obuwia zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest ono wykonane. Tkanina powinna oddychać i najlepiej, gdy jest naturalna i przyjazna dla skóry dziecka. Ważne jest też dopasowanie rozmiaru, dzięki czemu nawet długie spacery nie skończą się problemami z odciskami. Zwróć też uwagę na to, czy wybrane buty posiadają wystarczająco szerokie czubki, dzięki czemu nie będą ugniatać delikatnych palców malca.
Jak pozbyć się odcisków?
Istnieje wiele sposobów na usuwanie odcisków z dziecięcych stópek. Najgorszym rozwiązaniem jest przebijanie pęcherzy. O wiele lepiej sprawdzą się sprawdzone i bezpieczne środki z apteki lub… kuchni.
Maść z kwasem salicylowym
Jednym ze skuteczniejszych pogromców odcisków jest kwas salicylowy. Jest on znany ze swoich przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych właściwości, a jednocześnie doskonale radzi sobie ze zgrubiałym naskórkiem. Z tego względu coraz częściej pojawia się w plastrach na odciski. Jest też ważnym składnikiem maści mających usuwać nagniotki.
Doceń sodę oczyszczoną
Soda oczyszczona i woda to prosty, a jednocześnie skuteczny lek na odciski. Moczenie stóp w takiej mieszance sprawia, że szybko pozbędziesz się martwego naskórka. Soda znana jest jednocześnie ze swoich antybakteryjnych właściwości, co również ma spore znaczenie w przypadku walki z odciskami.
Olejek rycynowy
Masaż stóp, w którym główną rolę odgrywa olejek rycynowy, to sprawdzona metoda zmiękczania zrogowaciałej skóry. Olejek ten świetnie na nią wpływa, zapewniając maksymalne nawilżenie. Wcieranie go w odciski sprawi, że skóra stanie się bardziej miękka, a odcisk przestanie być aż tak bolesnym i uciążliwym problemem.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych produktów spożywczych w twoim domu. Chcesz pozbyć się odcisków? Namocz w occie wacik, a następnie przemyj nim odcisk. Po kilku dniach takich zabiegów stopa twojego dziecka znów będzie gładka i zdrowa, co zachęci malca do kolejnych spacerów.
Odcisk nie jest groźnym zjawiskiem. Jednak, gdy zostanie zaniedbany, może stać się przyczyną bólu i problemów z chodzeniem. Chroń swoje dziecko przed taką przypadłością, dbając zarówno o jego higienę, jak i odpowiednie dopasowanie butów.