Posiadaczką najdłuższych włosów na świecie, a konkretnie najdłuższych dredloków, jest mieszkanka Trynigadu i Tobago Asha Mandela. 47-latka nie obcinała swoich włosów od dzieciństwa, aż urosły na długość 28 metrów. Jak to możliwe, że niektórzy potrafią „wyhodować” taką fryzurę? Dowiedz się więcej na temat zapuszczania włosów.

Asha Mandela i jej najdłuższe włosy na świecie

Kobieta dla wygody zwinęła je w dredloki, podtrzymywane na co dzień przez chustę zawiązaną na biodrach. Wrażenie robi ciężar jej fryzury -to aż 19 kg. Czy wyobrażasz sobie, aby chodzić z takim „ładunkiem” na głowie i plecach? Asha Mandela zużywa nawet 3 butelki szamponu tygodniowo. Długie włosy są dla niej nieco kłopotliwe, ale jest z nich dumna.

Włosy Xie Qiuping także wpisano do Księgi rekordów Guinnessa

Najdłuższe włosy świata, które po rozpuszczeniu mierzą 6 metrów, posiada Chinka Xie Qiuping. Kobieta zaczęła je zapuszczać w 1973 roku. W Chinach panowała swego czasu moda na bardzo długie włosy, bo kolejny rekord należy również do Chinki Dai Yueqin. Zaczęła zapuszczać włosy 26 lat temu, aż osiągnęły długość niemal 5 metrów.

Najdłuższe włosy świata. Jak żyć z taką fryzurą?

Długie włosy wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Samo mycie ich zajmuje co najmniej pół godziny, a gdzie jeszcze suszenie, rozczesywanie i szczotkowanie? Właścicielki zwykle zaplatają włosy w warkocz lub kok, który upinają wokół głowy. Myciem i czesaniem rekordowych włosów Ashy Mandela zajmuje się jej mąż.

Sprawdź, jak zapuścić włosy

Zastanawiasz się, jak szybko zapuścić włosy? Na to nie ma prostej recepty. Włosy rosną w tempie około 1 cm na miesiąc. Przyspieszysz odrobinę ten wzrost, jeśli będziesz masować skórę głowy specjalną szczotką, aby pobudzić ukrwienie przy cebulkach włosowych. Dobre rezultaty daje wcieranie w skórę i włosy olejku rycynowego. Poza tym musisz szczotkować włosy, aby nie plątały się ze sobą. Podczas stylizacji i nakładania odżywek uważaj, aby ich nie obciążyć zanadto kosmetykami. Skóra głowy musi być czysta i sucha. nadmiar sebum zatyka pory skóry i prowadzi do łupieżu i łojotoku, a stąd już tylko krok do wypadania włosów.

Zobacz też:
Białe włosy – jak uzyskać biały kolor włosów? Poznaj triki na skuteczną koloryzację farbą w modnym odcieniu!

Chcesz mieć długie włosy? Pamiętaj o diecie i maseczkach odżywiających

Nie wszyscy wiedzą, że wyróżnia się 3 fazy wzrostu włosa:

  • anagen, gdy włos wyrasta z mieszka, etap ten trwa od 2 do 7 lat;
  • katagen – włos powoli obumiera, przestaje rosnąć i wysuwa się stopniowo z mieszka;
  • telogen – zrogowaciały włos wypada lub zostaje wypchnięty przez wyrastający nowy włos.

Zapuszczanie włosów polega w skrócie na maksymalnym przedłużeniu etapu anagenu. Osiągniesz to, stosując maseczki odżywcze oraz odpowiednią dietę, bogatą w krzem, cynk i magnez. Unikaj wymyślnych stylizacji, podczas których włosy wyrywane są szczotką czy wsuwkami.

Rekordzistki zapuszczały włosy przez wiele lat. Zazwyczaj wystarczy jednak nie ścinać włosów przez rok, aby z krótkiej fryzury doczekać się włosów sięgających linii brody. Kolejny rok, to już fryzura do ramion, a nawet dłuższa.

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022