Wciąż wiele osób postrzega małe usta jako nieatrakcyjne, co niekorzystnie wpływa na psychikę. Istotne jest też to, że ich rozmiar i kształt ma duże znaczenie, ponieważ usta stanowią centralną część twarzy i odpowiadają za jej proporcje. Z tego względu zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swoich ust, bardzo często decydują się na zabiegi na małe usta proponowane przez kliniki medycyny estetycznej. Panie nierzadko wykorzystują także triki makijażowe, które umożliwiają przynajmniej optyczne powiększenie ust. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny małych i wąskich ust!

Małe usta – przyczyny

Najczęściej małe usta są efektem uwarunkowań genetycznych. W niektórych przypadkach bywają skutkiem przebytych chorób lub urazów. Gdy natomiast zauważasz, że twoje usta stają się stopniowo mniejsze, a kąciki ust opadają, to możesz podejrzewać, że to jeden z objawów starzenia się organizmu.

Jak optycznie powiększyć małe i wąskie usta makijażem?

Czujesz, że inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej na małe usta nie są dla ciebie, a jednocześnie chcesz przynajmniej optycznie powiększyć swoje usta? Musisz zatem wiedzieć, że jest to możliwe, jeśli skorzystasz z naszych trików makijażowych. Przede wszystkim pamiętaj, aby:

 • malować usta jasnymi kolorami – dobrze sprawdzą się np. pomadki i szminki w odcieniach nude;
 • używać konturówki – dzięki temu usta sprawiają wrażenie większych;
 • aplikować błyszczyk – nakładaj go na wcześniej pomalowane wargi, dzięki czemu usta będą rozświetlone i optycznie większe;
 • nakładać małą ilość korektora lub podkładu w kąciki ust;
 • rozświetlać łuk kupidyna.

Jakie są polecane zabiegi na usta z zakresu medycyny estetycznej?

Masz małe, a może dodatkowo asymetryczne usta, których się wstydzisz? W takim razie rozważ zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oferowane przez cenione kliniki – np. powiększanie ust kwasem hialuronowym, czy własnym tłuszczem, które pozwalają nie tylko na ich powiększenie, ale również profesjonalną korektę konturów i kolorytu. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz poprawić wygląd swoich ust w ten sposób, to koniecznie musisz wybrać sprawdzone miejsce, w którym pracują doświadczeni lekarze. Gdy już takie znajdziesz, to udaj się na konsultację, podczas której opowiesz o swoich oczekiwaniach i potrzebach, a specjaliści doradzą najlepsze rozwiązanie!

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym

Wśród polecanych zabiegów na małe usta musi znaleźć się wypełnianie ust kwasem hialuronowym. To rozwiązanie, które umożliwia nie tylko powiększenie objętości wargi czerwonej, ale również poprawę kształtu asymetrycznych ust, wypełnienie niewielkich zmarszczek, a także nadanie ustom wyrazistszego koloru. Decydując się na nie, twoje usta staną się duże, czerwone i lepiej nawilżone – takie usta to atrybut kobiecości. Jest to całkowicie bezpieczny i skuteczny zabieg – dobry specjalista wie, jak dobrać odpowiednią ilość preparatu, aby pacjent uzyskał naturalny efekt. Zwykle trwa około 20–50 minut.

Zobacz też:
Cofnięta broda - sprawdź w jaki sposób poprawić owal twarzy bez konieczności poddania się interwencji chirurgicznej!

Jak wygląda zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym?

Najpierw lekarz nakłada w okolice ust środek znieczulający, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie mały dyskomfort. Następnie przechodzi do wstrzykiwania kwasu hialuronowego, a później przeprowadza delikatny masaż ust, co pozwala na uzyskanie idealnej gładkości warg. Pierwsze efekty zabiegu można dostrzec tuż po jego wykonaniu, aczkolwiek te ostateczne – po 2 tygodniach.

Czy każdy może zdecydować się na wypełnienie ust kwasem hialuronowym?

Okazuje się, że nie każdy, kto ma małe usta, może uzyskać ich pożądaną wielkość i kształt za pomocą zabiegu modelowania ust kwasem hialuronowym. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się m.in.:

 • ciążę;
 • karmienie piersią;
 • nowotwory;
 • opryszczkę wargową;
 • choroby układu immunologicznego;
 • infekcje skórne w okolicy ust.

Ile kosztuje powiększanie ust kwasem hialuronowym?

To, ile zapłacisz za powiększanie ust, jest zależne głównie od tego, ile mililitrów kwasu zostanie wstrzyknięte. Najczęściej jednak jest to 0,5 lub 1 ml kwasu, zatem możesz nastawić się na wydatek od 600 zł do 2000 złotych. Niemniej istotne jest to, gdzie wykonasz zabieg – w zależności od miasta, renomy kliniki, czy doświadczenia specjalisty cena może być jeszcze wyższa.

Powiększanie ust własnym tłuszczem

Chcesz mieć duże i pełne usta? Wiedz zatem, że powiększanie ich kwasem hialuronowym to niejedyne rozwiązanie. Innym sposobem na korektę ich wyglądu jest lipotransfer, inaczej lipofilling. To zabieg na małe usta, który w dużym skrócie polega na iniekcji własnego tłuszczu bezpośrednio w usta. Cieszy się sporą popularnością, ponieważ nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji, a dodatkowo podczas jednej wizyty w klinice można uzyskać aż dwa efekty – nie tylko powiększenie ust, ale także usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z pewnych okolic ciała (np. z brzucha).

Jak przebiega lipotransfer i czy każdy może się na niego zdecydować?

Najpierw znieczula się te obszary ciała, które zostaną poddane procedurze. Później pobiera się tkankę tłuszczową – np. z okolic bioder, ud lub brzucha, a następnie przechodzi ona odpowiednią obróbkę. Kolejnym etapem jest wprowadzenie materiału do wnętrza ust przy pomocy iniekcji. Całość nie trwa długo – zwykle około 45–60 minut.

Warto tutaj jednak podkreślić, że ten sposób na małe usta nie jest dla każdego. Do głównych przeciwwskazań zalicza się m.in. ciążę i karmienie piersią, choroby nowotworowe, uczulenie na środki znieczulające, zaburzenia psychiczne, infekcje, czy terapię lekami przeciwkrzepliwymi.

Wiesz już, że małe usta to problem, z którym możesz sobie poradzić na wiele sposobów. Rozważ wszystkie możliwości i wybierz tę, która jest najlepsza dla ciebie. Pamiętaj także, że zabiegi na małe usta nie są jedyną opcją!Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022