Laser frakcyjny wykorzystywany w kosmetologii i w gabinetach medycyny estetycznej to coś, co pozwala osiągać naprawdę widoczne rezultaty, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę wyglądu skóry. Jedną z opcji jest laser fotona, będący zaawansowanym systemem, który wyraźnie odmładza, redukuje widoczność blizn, trądziku, przebarwień i wiele innych. Co ciekawe, stosuje się go nie tylko w obrębie twarzy, w związku z czym jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne.
Rodzaje laserów wykorzystywanych w gabinetach – czym się różnią i jakie możliwości dają?
W ramach lasera fotona łączy się dwie jego wersje, by otrzymać optymalne rezultaty. Jeden z nich to Er:YAG 2940 nm, a druga to ND:YAG. Pierwszy laser wykazuje wysoką precyzję działania w skórze, a przy tym posiada niskie przewodnictwo cieplne, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo zabiegu. Z kolei laser Nd:YAG i wiązki jego światła wnikają głęboko w skórę i powodują efekt termiczny, przy czym nie niszczy powierzchniowych warstw skóry. Jest dobrze absorbowany w skórze, ale w melatoninie jego absorbcja jest niska, dlatego też sprawdza się niezależnie od rodzaju i kolorytu skóry.
W ramach lasera fotona wyróżnia się:
– Spectro XP – wykorzystywany w szybkich i precyzyjnych zabiegach;
– Spectro SP – wszechstronne zastosowanie;
– Focus XP i Focus XP-2 – używane w zabiegach naczyniowych i estetycznych;
– QX MAX – służy do pozbywania się przebarwień i tatuaży;
– Dynamis XS – stosowany w resurfacingu i chirurgii skóry;
– Dynamis SP – najszybsze działanie w redukcji zmarszczek, zabiegach naczyniowych, niwelacji zmian skórnych itp.
Laser fotona 4d – przebieg zabiegu
Jedną z częściej stosowanych opcji jest endolifting fotona 4D. Ten nowoczesny rodzaj liftingu twarzy jest świetną alternatywą dla inwazyjnych zabiegów. Stosuje się go przede wszystkim w celu zapobiegania i cofania wszelkich zmian związanych ze starzeniem skóry. Endolifting przeprowadzany jest w czterech etapach.
Zaczyna się od samego etapu endoliftingu laserowego, który przeprowadza się od wewnętrznej strony jamy ustnej. Wówczas skanowane są mięśnie twarzy i nagrzewa się tkanki, w związku z czym dochodzi do kurczenia włókien kolagenowych i ich odbudowy w całości tkanek. Co zyskuje się już na etapie endoliftingu laserowego? Policzki stają się bardziej napięte i elastyczne, a bruzdy nosowo-wargowe zostają wygładzone, podobnie jak wszelkie zmarszczki w okolicach ust.
Następnie przechodzi się do Frac3, czyli do zabiegu w obrębie głębszych warstw skóry, w szczególności w miejscach, gdzie oczekuje się największej poprawy. W ten sposób likwidowane są zmarszczki i zwiększana jest gęstość skóry. W kolejnej części poprzez długie impulsy dostarcza się energię do skóry właściwej, co prowadzi do poprawy napięcia skóry. Ostatni etap – superfacial, ma za zadanie pozbyć się niepożądanej tkanki w wyniku ablacyjnego peelingu laserowego. Dzięki temu wygładza się pory, rozjaśnia skórę i ujednolica jej strukturę, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo zdrowych jej warstw.
Rekonwalescencja i efekty po zabiegu endoliftingu laserem fotona
Zabieg ten jest wysoce bezpieczny, dlatego rekonwalescencja nie jest intensywna i długa. Tym niemniej warto mieć na uwadze, że skóra bywa wówczas podrażniona, mogą pojawić się zaczerwienienia i obrzęk. Z reguły złuszcza się też ona przez około 5 dni, po czym odbudowuje się.
Jeśli natomiast chodzi o efekty to można się tu przede wszystkim spodziewać wypełnienia bruzd nosowo-wargowych, zwiększenia napięcia i elastyczności skóry dzięki odbudowie kolagenu, wyrównania kolorytu i wygładzenia skóry. Ponadto zabieg zamyka pory i rozświetla cerę, sprawiając, że jej wygląd jest znacznie zdrowszy.
Jakie są wskazania do zabiegów z wykorzystaniem technologii lasera?
Zabieg z wykorzystaniem tego lasera poleca się przede wszystkim osobom, które liczą na:
– ablację i odmłodzenie skóry;
– wygładzenie zmarszczek i bruzd;
– redukcję trądziku i blizn, które po nich pozostały;
– zmniejszenie rumienia i widoczności pękających naczynek;
– rozjaśnienie przebarwień;
– pozbycie się rozstępów i wszelkich blizn;
– resurfacing skóry;
– zmniejszenie ilości owłosienia;
– pozbycie się wysiłkowego nietrzymania moczu oraz nawilżenie pochwy (kwestie ginekologiczne)
– wyzbycie się tendencji do chrapania;
– wyleczenia grzybicy paznokci;
– zmniejszenia żylaków.
Jak więc widać, Fotona posiada szereg zastosowań, które nie ograniczają się tylko do powierzchni twarzy.
Jak przygotować się do zabiegu laserowego?
Przez co najmniej miesiąc do planowanego zabiegu nie wolno się opalać i używać kremów z retinolem, zaś przed samym zabiegiem nie należy depilować włosów woskiem i pensetą. W dniu zastosowania lasera nie można pić alkoholu. Warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry.
Jakie są przeciwwskazania do zastosowania laseroterapii Fotona?
– ciąża i karmienie piersią;
– opalanie się w trakcie ostatniego miesiąca;
– przyjmowanie leków światłouczulających, w tym tetracykliny i retinoidów;
– używanie na 2-3 tygodnie przed zabiegiem ziół takich jak: nagietek czy dziurawiec;
– choroby skóry, w tym bielactwo i łuszczyca;
– padaczka;
– problemy z krzepliwością krwi i stosowanie leków z tym związanych;
– tendencje do powstawania bliznowców;
– nowotwory;
– choroby hormonalne;
– wysoka wrażliwość skóry;
– stosowanie sterydów;
– nieregulowana cukrzyca.