Laminowanie włosów to jeden z zabiegów wymyślonych przez miłośniczki dbania o włosy, a nie przez duże koncerny kosmetyczne czy zespół profesjonalistów. Właśnie dlatego kuracja zyskała tak ogromną popularność – efekty potwierdzają „zwykłe” osoby, które nie mają żadnego interesu w tym, by polecać taki zabieg innym. 

Co to jest laminowanie włosów? 

laminowanie włosów - co to jest laminowanie włosów? 

Laminowanie to zabieg pielęgnacyjny tworzący na włosach ochronną, jedwabistą warstwę. To wszystko za sprawą żelatyny – głównego składnika domowej mieszanki laminującej. Laminowanie włosów galaretką to świetny sposób na piękne, zdrowe i lśniące włosy.

Samo laminowanie włosów w domu polega na rozprowadzaniu na włosach mieszanki złożonej z rozpuszczonej żelatyny i dowolnej odżywki, dzięki której stworzymy gładką masę. Po kilkudziesięciu minutach kurację zmywa się z włosów. Efekty są widoczne od razu!

Jak działa żelatyna na włosy?

Dlaczego produkt wykorzystywany głównie do celów spożywczych jest tak drogocenny? Przede wszystkim żelatyna zawiera kolagen – białko, i wchodzące w jego skład aminokwasy. Naturalnie ludzki włos zbudowany jest w głównej mierze właśnie z białek i aminokwasów.

Dlatego żelatyna świetnie wygładza jego strukturę, a przy regularnym stosowaniu odbudowuje ubytki. Jeśli zaczniesz stosować laminację włosów, szybko zobaczysz efekty. 

Czego możesz oczekiwać po zabiegu laminowania włosów? Czytaj dalej! Jedno jest pewne, laminacja włosów to świetny zabieg pielęgnacyjny.

Efekty laminowania włosów w domu

Jakich efektów można spodziewać się po zabiegu? Oto one:

  • włosy stają się błyszczące;
  • fryzura jest miękka i przyjemna w dotyku;
  • pasma nie plączą się, a rozczesywanie przestaje być trudne;
  • włosy nie puszą się i reagują lepiej na zmiany temperatury otoczenia;
  • pasma są bardziej odporne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Dlatego warto wykonać laminowanie przed aktywnym dniem czy szalonym koncertem.

Co ważne, laminowanie włosów samodzielnie w domu nie poprawi kondycji zniszczonych włosów już po pierwszym zabiegu. Daje wspaniałe rezultaty „tu i teraz”, jednak po całkowitym wypłukaniu żelatyny fryzura będzie wyglądać tak jak wcześniej.

Laminowanie włosów może wprawdzie poprawić kondycję włosów w efekcie długofalowym, wymaga to jednak systematyczności, gdyż białka nie wnikną od razu w łuski włosa. Jednak żelatyna z czasem pozwoli odbudować i uzyskać piękny blask włosów. 

Dlaczego warto powtarzać zabieg, skoro na efekty trzeba poczekać? Przede wszystkim włosy regularnie laminowane za sprawą żelatynowej warstwy stają się bardziej odporne na uszkodzenia. To sprzyja ich zapuszczaniu bez powstawania uszkodzeń na końcach. Żelatyna na włosach chroni przed powstawaniem licznych uszkodzeń w strukturze włosa. 

Jak wykonać laminowanie włosów? Zabieg krok po kroku

Wiesz już, że laminowanie włosów żelatyną pomoże ci uzyskać piękną i zdrową fryzurę. Spektakularne efekty zachęcają, ale jak dokładnie wykonać zabieg? Zanim zaczniesz, zaopatrz się w żelatynę lub smakową galaretkę stanowiącą połączenie żelatyny, aromatów i barwników (spokojnie – nie barwią włosów!).

Stężony produkt ma charakterystyczny zapach, określany przez niektórych jako mięsny lub morski. Laminowanie włosów galaretką to prosty zabieg, który z łatwością wykonasz w domu. 

Jeśli twój nos jest wrażliwy na tego typu nuty, dowolna smakowa galaretka (np. cytrynowa, pomarańczowa czy truskawkowa) będzie stanowić lepszą alternatywę za sprawą wyczuwalnego owocowego zapachu, maskującego nieprzyjemne aromaty. Potrzebna będzie ci także dowolna odżywka bądź maska do włosów, dostęp do gorącej wody i możesz rozpoczynać laminowanie włosów w domu. 

laminowanie włosów - zabieg krok po kroku

Składniki gotowe? Oto instrukcja, jak wykonać laminację włosów krok po kroku:

  1. Zagotuj wodę. W niewielkim naczyniu połącz 3 łyżki wrzątku z łyżką żelatyny lub galaretki. Dokładnie wymieszaj, by pozbyć się grudek. Dodaj łyżkę ulubionej maski lub odżywki i ponownie wymieszaj. Miksturę pozostaw do lekkiego ostygnięcia.
  2. W czasie, kiedy mieszanka stygnie, umyj włosy szamponem. Nie nakładaj na nie żadnej maski ani odżywki. Odsącz włosy z nadmiaru wody. Jeśli możesz rozczesać włosy na mokro bez ich wyrywania, zrób to.
  3. Sprawdź, czy masa ostygła – powinna zmienić się w gęsty żel. Jeśli zamiast tego stężała, dodaj odrobinę wrzątku i przemieszaj całość.
  4. Rozprowadź dokładnie mieszankę na całych włosach. Jeśli wyglądasz najlepiej z włosami mocno odbitymi od nasady, nałóż kurację od ucha w dół, dzięki czemu unikniesz wygładzenia włosów przy skórze głowy.
  5. Włóż czepek lub owiń włosy folią spożywczą. Dodatkowo owiń głowę ręcznikiem lub włóż czapkę – żelatyna lubi ciepło. Opcjonalnie możesz przez chwilę podgrzewać zawiniętą głowę suszarką.
  6. Odczekaj 40 minut.
  7. Spłucz mieszankę ciepłą wodą. Bez obaw, pomimo klejącej konsystencji zmywa się ją bardzo łatwo. Nie nakładaj już żadnych kosmetyków – w skład kuracji wchodzi odżywka. Opcjonalnie możesz pokryć końcówki włosów ulubionym olejkiem.

Laminowanie żelatyną a prostowanie keratynowe

Efekty laminacji są podobne do tych, które możemy uzyskać prostowaniem keratynowym. Co będzie lepsze – żelatyna na włosy czy prostowanie keratynowe? Różnica polega na tym, że żelatyna nie prostuje włosów, a jedynie je wygładza i zmiękcza. Odmienny jest też czas utrzymywania się efektów zabiegu. Podczas gdy laminowanie zapewnia gładkie i lśniące włosy na kilka myć, po keratynowym prostowaniu możemy cieszyć się nimi nawet przez kilka miesięcy.

Zobacz też:
Jak obcinać włosy maszynką? Jak obciąć męskie włosy maszynką w domu? Czy konieczne są nożyczki? Strzyżenie męskie bez tajemnic!

Laminacja włosów prostych a laminowanie włosów kręconych

Czy laminowanie włosów przeprowadzone w domu rozprostowuje loki lub fale? Jak się okazuje, nie. Zabieg nie prostuje włosów, tylko je wygładza. Laminowanie włosów nie wiąże się więc z osłabieniem skrętu.

Z tego samego powodu zabiegu nie muszą obawiać się osoby z prostymi włosami, które chcą uniknąć efektu zbyt ulizanej fryzury – kuracja nie zapewnia efektów jak po prostownicy, a jedynie wygładza, zmiękcza i zapewnia regenerację włosów.

Laminowanie włosów żelatyną lub galaretką – jak długo utrzymuje się efekt?

laminowanie włosów - jak długo utrzymuje się efekt

Po zabiegu laminacji włosy pozostają gładkie, błyszczące i miękkie przez kilka następnych myć. To, ile czasu dokładnie utrzyma się efekt, jest sprawą indywidualną – jeśli myjesz włosy codziennie, prawdopodobnie po 3-4 dniach wrócą do poprzedniej formy. Jeśli zaś możesz pozwolić sobie na mycie raz na kilka dni – efekty będą cieszyć cię przez tydzień lub dwa.

Wolniejszemu wypłukiwaniu się żelatyny sprzyja mycie delikatnym szamponem. Jeśli więc od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad zastąpieniem swojego szamponu łagodniejszym, pozbawionym mocnych detergentów, to odpowiedni moment.

Laminowane włosy – jak o nie dbać? Maski i odżywki do włosów

Jeśli wykonasz laminowanie włosów żelatyną, musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Wydawać by się mogło, że nie musimy dbać o tak piękne włosy, jakie gwarantuje nam zabieg. Niestety – laminacja daje efekt widoczny gołym okiem, ale krótkotrwały.

To, co widzimy, nie ma nic wspólnego z realną kondycją naszych włosów. Powinniśmy więc dbać o nie pomiędzy zabiegami, tak aby dostarczać im nie tylko kolagenu i aminokwasów, ale także innych cennych składników.

Co stosować na włosy poddane kuracji? Laminacja włosów nie blokuje dostępu innym składnikom. Śmiało można pielęgnować swoje włosy dokładnie takimi samymi preparatami, jak przed zabiegiem. Najlepiej po każdym myciu nakładać na włosy wygładzającą lub nawilżającą maskę czy odżywkę na kilka-kilkanaście minut.

Możesz też olejować włosy – to kolejny zabieg wywodzący się z blogosfery, przy regularnym stosowaniu poprawiający kondycję włosów i zapewniający regenerację. Kiedy żelatyna zacznie się widocznie wypłukiwać i przestanie chronić powierzchnię włosa, zacznij też zabezpieczać końcówki serum.

Zabieg laminowania włosów – jak często go wykonywać?

laminowanie włosów - jak często go wykonywać

Jak często wykonywać zabieg laminowania włosów w domu? Żelatyna jest bardzo bezpieczna. Zalecamy pielęgnować włosy żelatyną raz na tydzień lub dwa, a w przypadku osób, które myją włosy raz na 5–7 dni, czyli jeszcze rzadziej. 

Dlaczego nie powinno się laminować włosów co każde mycie? Wiąże się to z popularnym pojęciem równowagi składników pielęgnacyjnych. Kolagen – główny składnik elastyny – jest białkiem, czyli inaczej proteiną. Proteiny to składniki uzupełniające powoli ubytki we włosach.

Używane w nadmiarze mogą jednak sprawić, że włosy staną się matowe, suche i pozbawione połysku – to najczęstsze objawy przeproteinowania. Zalecamy więc laminować włosy rzadziej, a pomiędzy zabiegami stosować pielęgnację włosów opartą na kosmetykach wygładzających i nawilżających, wzmacniających włosy w inny sposób niż żelatyna i reszta protein.

Domowa laminacja włosów – wersja alternatywna dla wegan

laminowanie włosów - domowa laminacja

Żelatyna to naturalne białko uzyskane w procesie hydrolizy kolagenu ze skóry, kości czy ścięgien zwierząt. Czy wobec tego laminowanie włosów jest niemożliwe w przypadku osób unikających składników odzwierzęcych? Na szczęście – nie! Weganie i wegetarianie chętnie używają do laminacji agaru – cukrowej substancji żelującej, pozyskiwanej z wodorostów.

Efekty po laminowaniu agarem są mniej spektakularne i utrzymują się krócej niż w przypadku żelatyny. To jednak wciąż dużo w przypadku osób, które zmagają się z wiecznie spuszonymi włosami. Zdecydowanie warto spróbować!

Jak laminować włosy agarem? Wystarczy rozpuścić łyżkę produktu w trzech łyżkach wrzątku. Po dokładnym rozmieszaniu należy dodać łyżkę ulubionej maski lub odżywki. Dalej postępujemy tak, jak w opisanej wyżej instrukcji laminowania żelatyną.

Laminacja włosów to zabieg, którego musi spróbować każda włosomaniaczka! Jeśli marzą ci się lejące i miękkie włosy, pomoże uzyskać oczekiwany efekt.

Najczęściej zadawane pytania

Co daje laminowanie włosów?

Laminowanie włosów sprawia, że pasma stają się gładkie, miękkie i lśniące. Zabieg ten wzmacnia i odżywia włosy, a także zmniejsza rozdwojone końcówki. Przestają się puszyć i są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, zmiany temperatury i otoczenia.

Jak długo utrzymuje się laminacja włosów?

To, ile czasu utrzyma się efekt, jest kwestią indywidualną. W przypadku laminowania włosów w domu przy częstnym myciu (codziennym) efekt może się utrzymać około 3 dni. Im rzadziej będziesz myć włosy, tym dłużej będziesz cieszyć się gładkimi włosami po laminacji.

Jeśli chcesz przedłużyć ten efekt, nie stosuj mocnych ani oczyszczających szampnów. Postaw na delikatne środki do mycia włosów. Efekt po zabiegu w salonie fryzjerskim może utrzymać się nawet do miesiąca.

Ile kosztuje laminowanie włosów u fryzjera?

W salonach fryzjerskich ceny za zabieg laminowania wahają się w przedziale 300-700 złotych.



Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2021