Regeneracja włosów polega na poprawie stanu włosów i ich struktury na dłuższy okres czasu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji włosów i stosowaniu właściwych kosmetyków możliwe jest realne wzmocnienie włosów, ich nawilżenie oraz odbudowanie ubytków powstałych w ich strukturze. Pomocne w tym względzie są zarówno domowe sposoby jak i dobór właściwych kosmetyków, stosowanych do mycia i codziennej pielęgnacji włosów. Bardzo dobrym sposobem na głęboką regenerację i odżywienie włosów, a tym samym również widoczną poprawę ich wyglądu jest skorzystanie z profesjonalnej pielęgnacji w salonach fryzjerskich. Szereg różnorodnych zabiegów dostosowanych do różnego rodzaju włosów, pozwala wybrać najlepszą metodę i zapewnić włosom pożądany wygląd.

Regeneracja włosów – jakie czynniki mają negatywny wpływ na kondycję włosów?

Suche włosy bardzo często są pozbawione blasku, a także mają tendencję do puszenia się i elektryzowania oraz są szorstkie w dotyku. Ponadto charakteryzują się również zniszczonymi końcówkami, co może prowadzić nawet do wypadania włosów. Mocno zniszczone włosy bardzo trudno bowiem wystylizować i ułożyć. W takim przypadku warto sięgnąć po głęboką i intensywną regenerację włosów, która choć wymaga poświęcania sporej ilości czasu i systematyczności, pozwala jednak jej wypracować najlepsze efekty.

Przyczyną zniszczenia struktury włosów bardzo często bywa brak właściwej termoochrony zabezpieczającej przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, do których należą promienie słoneczne, mroźne powietrze oraz silny wiatr, a także gorące powietrze suszarki. Łamliwości i suchości włosów sprzyjają także niektóre zabiegi fryzjerskie, jak na przykład trwała ondulacja. Za suchość włosów odpowiada także niewłaściwa dieta, uboga w pełnowartościowe produkty spożywcze oraz stosowanie nadmiernie obciążających włosy kosmetyków.

Regeneracja włosów w domu

Regeneracja włosów wymaga wprowadzenia odpowiednich nawyków w codziennej pielęgnacji włosów. Samodzielnie w domu można zadbać o to, by włosy wyglądały zdrowo i nie wypadały. W tym celu warto postawić na pielęgnację z wykorzystaniem masek z kolagenem oraz suszarki do włosów. Wystarczy nałożyć maskę na umyte włosy, owinąć je ręcznikiem a następnie suszyć przez kilkanaście minut. Dzięki temu włosy staną się bardziej wygładzone i mocniejsze.

Do domowej pielęgnacji warto również wprowadzić nawyk olejowania włosów, który działa na włosy nawilżająco. Najlepiej wybrać wybrać olejek migdałowy lub rycynowy. W zależności od potrzeby można nakładać go jedynie na końcówki lub na całą powierzchnię włosa, na kilkanaście minut lub na całą noc. Tego rodzaju zabieg warto stosować przynajmniej raz w tygodniu.

Równie istotne co przeprowadzanie domowych zabiegów pielęgnacyjnych jest również unikanie stylizowania włosów przy wykorzystaniu prostownicy oraz lokówki, co może dodatkowo osłabiać ich strukturę. Jeśli z używania tych urządzeń nie można zrezygnować, przed stylizacją warto zastosować serum, które ochroni włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury.

Aby na co dzień zapobiegać niszczeniu włosów trzeba także pamiętać o ich właściwym czesaniu. Nie może być ono zbyt gwałtowne, bo może sprzyjać nadmiernemu wypadaniu włosów. Po umyciu najlepiej włosy przedzielić przedziałkiem na dwie części, a rozczesując włosy najpierw rozczesywać końcówki, a dopiero później przejść do wyższych partii włosów. Należy też unikać unikać spania w mokrych i rozpuszczonych włosach, a do ich związywania używać jedwabnych gumek, dzięki czemu włosy nie będą się łamać.

Zobacz też:
Plopping, czyli koszulkowanie włosów kręconych. Wydobycie skrętu za pomocą koszulki

Do codziennego mycia i pielęgnacji włosów nie należy używać szamponów, odżywek i masek, które zawierają silnie drażniące składniki. Lepiej postawić na te, które zawierają składniki naturalne, o działaniu regeneracyjnym, które uzupełniają ubytki powstałe w strukturze włosa. Aby jak najlepiej dobrać kosmetyki do stylizacji i pielęgnacji włosów warto poprosić o pomoc fryzjera, który pomoże określić ich porowatość.

Gdy włosy są mocno zniszczone, odpowiednia pielęgnacja stosowana w domu może okazać się niewystarczająca. W takiej sytuacji niezbędna będzie wizyta w salonie fryzjerskim. Profesjonalności pomogą dobrać właściwy zabieg, który intensywnie zregeneruje włosy.

Wśród najbardziej popularnych zabiegów regenerujących mocno zniszczone włosy wymienia się przede wszystkim botoks. Zabieg ten polega na otwarciu łuski włosa przy użyciu szamponu oczyszczającego. Gdy łuska włosa zostanie już otwarta, następuje aplikacja serum zawierającego składniki aktywne, na przykład kwas hialuronowy. Dzięki temu włosy stają się gładsze, bardziej błyszczące i wyglądają zdrowo. Zabieg ułatwia również stylizację włosów, a jego efekt utrzymuje się do kilku tygodniu. W zależności od indywidualnych potrzeb zabieg botoksu na włosy może być powtarzany.

Innym rodzajem zabiegu regenerującego jest stosowanie ultradźwięków lub podczerwieni. Dzięki tej metodzie dochodzi do szybkiej i głębokiej penetracji włosa, co pozwala na wprowadzenie w jego głąb składników aktywnych. W ten sposób włosy zostają mocno nawilżone i pobudzone do wzrostu i regeneracji. Ta metoda jest bardzo skuteczna i przynosi najlepsze efekty. Niemal natychmiast po zabiegu włosy stają się gładsze, mocniejsze oraz błyszczące. Są także zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane używaniem prostownicy i innych urządzeń służących do stylizacji włosów.

Równie skutecznym zabiegiem jest trychorekonstrukcja. Polega on na dogłębnym oczyszczeniu struktury włosa. Następnie włosy zostają wzbogacone o witaminy, aminokwasy i inne aktywne składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji. Kolejno dochodzi do zamknięcia łuski włosa poprzez zastosowanie odpowiedniej maski. Dla osiągnięcia pożądanych efektów zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie.

Przed wybraniem jednego ze wspomnianych już zabiegów warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą dobrać właściwą metodę regeneracji włosów dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Ponadto w profesjonalnych salonach fryzjerskich można zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji o działaniu mocniejszym niż te, które są dostępne w drogeriach.

Suche i zniszczone włosy to bardzo powszechny problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Przesuszaniu włosów i skóry głowy sprzyjają czynniki zewnętrzne takie jak gorące powietrze lub silny wiatr. Poddane ich działaniu włosy stają się szorstkie i pozbawione blasku. Aby temu zapobiec należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji nawyki, które pomogą w regeneracji włosów. W przypadku mocnego zniszczenia włosów konieczne może okazać się skorzystanie z profesjonalnych zabiegów regenerujących.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022