Mineralne kosmetyki pojawiły się na rynku w latach 70. XX wieku, kiedy to zaczęto zwracać większą uwagę na skład poszczególnych produktów. Warto jednak pamiętać, że mineralne składniki z powodzeniem wykorzystywano już w czasach królowej Kleopatry. Maskowanie defektów urody przy ich wsparciu staje się znów bardzo popularne, czemu sprzyja rosnąca wiedza na temat zdrowia i naturalnej pielęgnacji skóry.
Czym są kosmetyki mineralne?
Substancje mineralne w kosmetyce odgrywają bardzo ważną rolę. Szeroka wiedza na temat ich właściwości sprawia, że są one coraz częściej wykorzystywane przez marki stawiające na naturalność.
Kosmetyki z minerałów – sprawdź, jakie składniki możesz w nich znaleźć
W kosmetykach mineralnych pojawiają się wyłącznie naturalne wypełniacze oraz pigmenty. Co możesz w nich znaleźć? Najczęściej są to:
- mika – rozświetla, dobrze radzi sobie jako naturalny barwnik;
- krzemionka – matuje i wygładza skórę, pomaga w walce z łojotokiem i trądzikiem;
- glinki – absorbują sebum i zanieczyszczenia, działają na skórę ściągająco;
- tlenek cynku – matuje i chroni przed bakteriami;
- tlenki żelaza – zapewniają piękny kolor;
- dwutlenek tytanu – kryje, sprawdza się jako naturalny filtr przeciwsłoneczny.
Oprócz minerałów mogą się tu również pojawiać:
- jedwab, który pochłania sebum i chroni skórę przed przesuszeniem;
- pudry roślinne.
Jak działają kosmetyki mineralne?
Dzięki mineralnym pudrom i cieniom wykonasz elegancki i naturalny makijaż. Możesz jednocześnie zadbać o swoją skórę, gdyż pełne minerałów kosmetyki:
- ograniczają ilość wydzielanego sebum,
- przyspieszają gojenie ran,
- odżywiają skórę.
Czym kosmetyki mineralne różnią się od tradycyjnych?
Wiesz już, jakie naturalne składniki możesz znaleźć w takich kosmetykach. Nie znajdziesz w nich za to sztucznych barwników, środków konserwujących czy olei ropopochodnych, które dość często pojawiają się w popularnych produktach do makijażu.
Dla kogo naturalne kosmetyki są najlepszym rozwiązaniem?
Naturalny skład takich kosmetyków sprawia, że z ich wsparcia mogą korzystać osoby z cerą trądzikową i wrażliwą. Są to jednocześnie kosmetyki bezpieczne dla alergików oraz tych osób, które mają za sobą zabiegi dermatologiczne. Z ich mocy możesz skorzystać również w chwili, gdy zależy ci na trwałym i dobrze kryjącym makijażu.
Makijaż pełen minerałów
Kosmetyki mineralne to idealna propozycja dla miłośniczek lekkiego i naturalnego makijażu. Dobrze dobrane pigmenty sprawiają, że możesz wykonać ciekawy make-up. Z jakich środków możesz skorzystać?
Mineralne kosmetyki do makijażu, które warto mieć w kosmetyczce
Jeśli nie możesz się obejść bez makijażu, w twojej kosmetyczce powinny się pojawić:
- korektory mineralne;
- róże mineralne;
- cienie do powiek;
- rozświetlacze mineralne;
- pudry;
- tusze mineralne.
Podkłady mineralne i ich charakterystyka
Bardzo ważne miejsce w twojej kosmetyczce powinny zająć podkłady mineralne. Dzięki nim możesz zadbać o piękny wygląd, zamaskować problemy dermatologiczne, a jednocześnie poprawić stan skóry.
Z jakich podkładów możesz skorzystać?
Ze względu na efekt, jaki osiągniesz za pomocą podkładu, możesz je podzielić na:
- rozświetlające;
- matujące;
- kryjące.
Jak podkład mineralny wspiera twoją skórę?
Dlaczego ten kosmetyk jest tak ważny? Dzięki niemu możesz skutecznie ukryć problemy ze skórą. Podkład mineralny nie będzie nasilał problemów dermatologicznych, wręcz przeciwnie – pomoże ci w ich leczeniu. Jeśli chcesz osiągnąć dobre efekty, wybieraj podkłady z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu.
Jak nakładać kosmetyki mineralne? Puder mineralny i podkład
Sypka formuła sprawia, że nakładanie takich kosmetyków wymaga od ciebie pewnej wprawy. Mniej problemów sprawiają cienie i róże, które nakłada się tak, jak tradycyjne kosmetyki.
Co musisz zrobić, by osiągnąć dobre efekty przy nakładaniu rozświetlacza, podkładu i pudru? Przygotuj duży okrągły pędzel, a następnie:
- wysyp odrobinę wybranego kosmetyku na wieczko,
- zanurz w nim pędzel tak, by dokładnie pokryć włosie,
- strząśnij z pędzla nadmiar proszku,
- nałóż go na twarz, wykonując okrężne ruchy,
- nakładaj kosmetyki cienkimi warstwami.
Czy warto stosować kosmetyki mineralne?
O jakości poszczególnych produktów najlepiej świadczą klienci, ich opinie oraz decyzje zakupowe. Jak wygląda sytuacja kosmetyków mineralnych?
Kosmetyki mineralne na światowych rynkach
O tym, jak wielką popularnością cieszą się te kosmetyki, świadczyć mogą… pieniądze. Globalny rynek mineralnych kosmetyków ma obecnie wartość 2,11 mld dolarów, a jego roczny wzrost wyceniany jest na 4,7%. Wśród takich kosmetyków najważniejsze są te do makijażu, w przypadku których wybór bezpiecznych środków jest wyjątkowo ważny.
Produkty mineralne – opinie użytkowniczek
Zalety kosmetyków mineralnych
Osoby korzystające z takich kosmetyków cenią je za:
- naturalność,
- skuteczną ochronę przed bakteriami,
- ochronę przed UV.
Wady kosmetyków mineralnych
Pytane o słabe strony kosmetyków mineralnych, ich użytkowniczki najczęściej wymieniają:
- sypką formułę, która utrudnia nakładanie kosmetyku,
- wyższą cenę.
Na co musisz uważać przy wykonaniu makijażu mineralnymi kosmetykami?
Popularność kosmetyków mineralnych sprawia, że na rynku pojawia się sporo kosmetyków zmineralizowanych, często nazywanych mineralnymi. Niestety, nie są one w 100% naturalne, a śladowej ilości minerałów może tu towarzyszyć sporo sztucznych dodatków.
Coraz szerszy wybór kosmetyków mineralnych w drogeriach sprawia, że możesz bez problemu dbać o cerę, a jednocześnie cieszyć się pięknym makijażem. Jeśli stawiasz na zdrowie i naturalność, będzie to dla ciebie idealne rozwiązanie.