Dwutlenek tytanu INCI: Titanium Dioxide to minerał występujący w środowisku naturalnym. Przyjmuje postać białego proszku, nie ma zapachu. Nie rozpuszcza się w wodzie.

Titanum Dioxide – działanie

Ten naturalny minerał może poszczycić się wieloma pożądanymi właściwościami.

 • Pełni rolę filtra mineralnego, chroni przed promieniowaniem UV. Jego zasada działania polega na odbijaniu promieni słońca od powierzchni skóry (efekt lustra).
 • Zapobiega poparzeniom skóry wywołanym przez promienie słoneczne.
 • Zapobiega powstawaniu przebarwień i dermatoz pod wpływem słońca.
 • Ma właściwości matujące.
 • Spowalnia procesy starzenia się skóry.
 • Pełni rolę białego pigmentu w kosmetykach kolorowych. Rozjaśnia kolor produktu pielęgnacyjnego.
 • Zapobiega rozwojowi wolnych rodników, ogranicza tym samym stres oksydacyjny, który wywołują.
 • Jest swojego rodzaju konserwantem. Sprawia, że kosmetyki wystawione na słońce wolniej się psują i utleniają. Szczególnie te uwrażliwione na światło.

Titanum Dioxide – zastosowanie w kosmetykach

Titanum Dioxide w kosmetykach występuje przede wszystkim jako filtr ochronny. Można go znaleźć we wszelkiego rodzaju mleczkach, kremach i produktach dla dzieci z filtrami UV. Po aplikacji może pozostawiać na skórze charakterystyczny biały nalot. Gdzie jeszcze znalazł zastosowanie dwutlenek tytanu?

 • Produkty do makijażu, szczególnie te matujące, o satynowym wykończeniu. Jest częstym składnikiem pudrów i podkładów. Jako biały pigment występuje w cieniach do powiek w różnej formie.
 • Codzienne kremy do pielęgnacji cery, różnego rodzaju – jako dodatkowa ochrona przed UV.
 • Balsamy i mleczka do ciała.

Titanum Dioxide – bezpieczeństwo stosowania

W Internecie krąży wiele błędnych opinii na temat dwutlenku tytanu. W związku z licznymi badaniami przeprowadzonymi przez światowe organizacje został uznany za substancję bezpieczną. W kosmetykach można ją stosować w stężeniu do 25%. Titanum Dioxide został kupiony przez wiele ekologicznych koncernów takich jak np. ECOCERT. Może być stosowany w produktach naturalnych. 

Zobacz też:
Sorbitol

Bezpieczeństwo substancji wynika również z jej właściwości. Dwutlenek tytanu nie wnika do krwiobiegu. Pozostaje na skórze aż do zmycia. Jest zalecany do stosowania w pielęgnacji najmłodszych. Nie ma także przeciwwskazań do użytku w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Titanum Dioxide – naturalny czy syntetyczny?

Dwutlenek tytanu występuje naturalnie w przyrodzie. Jest minerałem znanym jako rutyl lub anataz. Do celów komercyjnych, szczególnie w branży kosmetycznej, pozyskuje się go drogą syntetyczną. 

Titanum Dioxide – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu dwutlenku tytanu na środowisko naturalne.

Czy Titanium Dioxide jest wegański?

Weganie to grupa ludzi, którzy nie tolerują w produktach, których używają, substancji pochodzenia zwierzęcego. Tyczy się to żywności, ale również kosmetyków. Dwutlenek tytanu spełnia te normy, jest w 100% wegańskim minerałem. 

Inne – ciekawostki

Dwutlenek tytanu był wprowadzony jako dodatek do pożywienia pod kodem E171. W Polsce, od 2020 r., ze względu na niewystarczającą liczbę badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo spożywanego Titanium Dioxide, zabroniono go używać w tym celu. Stosuje się go w wielu nowych technologiach takich jak np. kolektory słoneczne.

Bibliografia:

https://cosmeticsinfo.org/ingredient/titanium-dioxide

https://incibeauty.com/en/ingredients/9576-titanium-dioxide

Powiązane artykuły: