Marzą ci się naturalne fale, ale twoje włosy po prostu nie chcą współpracować? Być może twoje włosy są całkowicie proste lub układają się nierówno? Na szczęście istnieją pewne sprawdzone, domowe sposoby, które ułatwią ci wydobycie ich naturalnego skrętu. Możesz mieć falowane włosy i nawet o tym nie wiedzieć! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wydobyć skręt włosa oraz określić swój typ loków.

Rodzaj skrętu włosów

jak wydobyć skręt włosa - rodzaj skrętu włosów

Wbrew pozorom fale i loki na głowie nie zawsze są takie same. Istnieje podział włosów na 1, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b, 3c, 4a, 4b i 4c. Każdy z tych typów zachowuje się inaczej i wymaga innej stylizacji. Wartości 3-4 zarezerwowane są raczej dla osób ciemnoskórych. Rzadko zdarzają się wśród Polek i kobiet pochodzenia europejskiego. A jaki ty masz rodzaj skrętu włosów? Pomożemy ci określić twój typ.

Skręt włosów 2a

Wszystkie skręty włosów typu 2 to tzw. fale. Skręt włosów 2a to najdelikatniejszy rodzaj fali. U większości osób są one słabo podkreślone – czasem mogą nawet uchodzić za proste. Jednak właściwa pielęgnacja sprawi, że wcale takie nie będą. Są one pełne naturalnego blasku – dość cienkie, delikatne i lekkie.

Skręt włosów 2a może się lekko puszyć. Takie włosy przeważnie przylegają do skóry głowy. Ich zaletą jest to, że są bardzo podatne na stylizację. Łatwo będzie ci wydobyć ich naturalny skręt. Przy prawidłowej pielęgnacji zachowasz też ich naturalny połysk.

Skręt włosów 2b

Ten rodzaj włosów układa się raczej w fale lub loki w kształcie litery S. Skręt włosów 2b przeważnie rozpoczyna się już od samej nasady. Takie włosy mogą się przy tym puszyć i elektryzować. Łatwo chłoną nakładane na nie produkty – są podatne na przeciążenia i inne uszkodzenia. Jak wydobyć skręt włosa 2b? Unikaj częstego czesania i obciążających produktów do higieny i stylizacji włosów kręconych. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji takie włosy mogą szybko stracić swój skręt i blask.

Skręt włosów 2c

Ten rodzaj skrętu włosów jest najwyraźniejszy spośród całego typu 2. Loki są bardziej trwałe, mocne, gęstsze – mogą też być bardziej szorstkie. Mają tendencję do przesuszania się i są mało podatne na stylizację. Jak wydobyć skręt włosa 2c? Takie loki świetnie chłoną wszelkie oleje. Możesz częściej stosować olejowanie przed myciem. Wybierz jednak produkty naturalne i stosunkowo lekkie. W ten sposób skręt włosów 2c nie zostanie niepotrzebnie osłabiony.

Jak wydobyć skręt włosa?

Czy twoje włosy są wyjątkowo niesforne? Niektóre rodzaje skręcają się naturalnie. Jednak nieprawidłowa pielęgnacja włosów może im to utrudnić lub całkowicie uniemożliwić. Być może regularnie sięgasz po prostownicę, która nieznacznie pomaga ci kontrolować twoje loki. Niesłusznie – wysoka temperatura mocno szkodzi włosom. Stają się przez to matowe, suche, łamliwe i bardzo podatne na zniszczenia. Lepiej, jeżeli nauczysz się współpracować ze swoimi włosami, zamiast ciągle z nimi walczyć. A więc – jak wydobyć skręt włosa, jednocześnie go nie uszkadzając?

Jak przywrócić włosom naturalny skręt, jeśli go utraciły?

jak wydobyć skręt włosa - jak przywrócić włosom naturalny skręt

Wieloletnia nieprawidłowa pielęgnacja przekłada się niestety na utratę naturalnego piękna twoich pasm. Pamiętaj, że wysoka temperatura jest twoim wrogiem także w tym przypadku. Lokówka do włosów działa tak samo szkodliwie jak prostownica. Zastąpienie jednego zła drugim nie ma większego sensu. Są sposoby na to, jak poprawić skręt loków bez używania szkodliwego dla nich ciepła. 

Jakie składniki mogą szkodzić włosom?

Zacznij od pozbycia się z domu wszelkich substancji, które mogą działać szkodliwie na twoje włosy. Są to przede wszystkim:

  • silikony;
  • SLS;
  • SLES;
  • substancje nabłyszczające.
Zobacz też:
Pasta do włosów – pomoc przy modelowaniu. Czy dzięki niej utrwalisz fryzurę na dłużej?

Powyższe składniki wcale nie przyczyniają się do poprawy skrętu włosów. Możesz mieć falowane włosy i nawet tego nie wiedzieć. Te szkodliwe związki często maskują naturalne układanie się włosów. Nawet jeśli wyglądają one na lśniące i zdrowe, niekoniecznie zachowują się w prawidłowy dla nich sposób. 

Produkty odpowiednie dla włosów kręconych

Przerzuć się na produkty z naturalnym składem. Świetną opcją na to, jak wydobyć skręt włosa, jest stosowanie delikatnych szamponów dla dzieci. Te łagodne szampony pozbawione są dużej części szkodliwych substancji pakowanych niestety do szamponów dla dorosłych. Możesz wypróbować też szampony ziołowe. Jeżeli mają krótki i wartościowy skład, nie powinny zaszkodzić twoim włosom. Nie stosuj ich jednak zbyt często, ponieważ mogą działać intensywnie wysuszająco.

Istnieją też specjalne szampony do falowanych i kręconych włosów. Możesz używać ich, aby wydobyć skręt włosów. Uważaj jednak na ich skład – powyższe zasady nadal obowiązują. Na koniec nałóż nawilżającą, lecz nieobciążającą maskę do włosów falowanych. Delikatnie rozczesz mokre włosy lub tylko przeczesz je palcami. Na tym etapie możesz też zastosować odżywkę bez spłukiwania.

Skręt włosów – jak wydobyć? Sprawdzone domowe sposoby

  1. Jeśli zastanawiasz się, jak wydobyć skręt włosa, a twoje loki wyglądają raczej na napuszone i nieokiełznane – zmień sposób rozczesywania. Nigdy nie czesz włosów na sucho. 
  2. Rozczesuj je delikatną szczotką, która nie połamie włosów, grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami lub po prostu palcami. Następnie ugniataj je rękami kilka minut – jest to bardzo skuteczna metoda na wzmocnienie skrętu włosów. Możesz użyć do tego odżywki bez spłukiwania lub specjalnej, lekkiej pianki bądź żelu. Pozwól swoim włosom wyschnąć naturalnie. 
  3. Jeżeli chcesz zastosować suszarkę do włosów, używaj dyfuzora oraz zimnego nawiewu. W ten sposób nie zniszczysz swoich włosów. Co więcej, zauważysz znacznie zwiększoną objętość i naturalne podniesienie od skóry głowy.
  4. Od czasu do czasu możesz zastosować technikę olejowania. Nie rób tego jednak zbyt często, aby nie przeciążyć loków. Aby wzmocnić skręt włosów, używaj oleju lnianego, oleju z czarnuszki, oleju z orzechów laskowych i pestek moreli. Są one bogate w odżywcze substancje, które podkreślą naturalne skręty włosów wszystkich typów.
  5. Nie używaj ręcznika do osuszania włosów. Zamień go na bardziej miękki, bawełniany t-shirt. Jak wydobyć skręt włosa bez żadnego wysiłku? Po prawidłowym umyciu i odżywieniu loków postępuj następująco: pochyl się, owiń koszulką włosy i zabezpiecz. Możesz je tak trzymać 20–30 minut, a nawet całą noc. 

Teraz wiesz już, jak wydobyć skręt włosa prostymi sposobami. Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, twoja codzienna pielęgnacja włosów kręconych stanie się prosta i przyjemna. Wcale nie musisz poświęcać długich godzin na stylizację ani kupować mnóstwa produktów. Wystarczy odpowiedni rytuał, delikatny szampon i sprawdzona odżywka. Z czasem poznasz dokładne potrzeby swoich włosów, a ich pielęgnacja stanie się dziecinnie łatwa.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wydobyć skręt włosów domowymi sposobami?

Istnieje kilka domowych metod na wydobycie skrętu włosa. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji – nigdy nie czesz suchych włosów, podczas stosowania suszarki do włosów używaj dyfuzora i zimnego nawiewu, zamiast ręcznika do osuszania włosów używaj bawełnianą koszulkę. Skuteczną metodą jest plopping, czyli ugniatanie włosów podczas suszenia i owinięcie ich szczelnie koszulką na kilka godzin.

Jakie produkty do wydobycia skrętu włosów?

Podstawowym kosmetykiem przydającym się do wydobycia skrętu jest stylizator. Produkt ten dodatkowo utrwala powstałe loki i fale.

Czy da się wydobyć skręt z prostych włosów?

Wydobycie skrętu możliwe jest jedynie na włosach, które mają tendencję do wywijania się. Na takich włosach można spróbować wydobyć fale – czyli skręt typu 2a.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022