Szczotka do włosów zdecydowanie należy do grona niezbędnych narzędzi pielęgnacyjnych każdego człowieka. Prawdopodobnie sięgasz po nią co najmniej raz dziennie – a pewnie kilka razy. Ważny jest wybór odpowiedniego modelu do typu włosów oraz częstotliwości używania. Choć wiele kobiet przykłada dużą uwagę do prawidłowej pielęgnacji swoich włosów i głowy, to o szczotce po jej zakupie zwykle się zapomina. Sprawdź, jak wyczyścić szczotkę do włosów i tym samym lepiej dbać o swoje włosy.

Dlaczego czyszczenie tego akcesorium jest tak ważne?

Twoja szczotka i grzebień powinny być regularnie oczyszczane, podobnie jak włosy. Należy to robić przynajmniej raz w tygodniu. Dlaczego? Osadza się na niej brud, kurz, sebum i martwy naskórek. Jest to więc idealne siedlisko do namnażania się bakterii. Stosując brudną szczotkę na włosy, przenosisz to wszystko na swoją skórę głowy. Do bezpośrednich konsekwencji tego należą:

 • powstawanie łupieżu;
 • szybsze i nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy;
 • podrażnienia skalpu;
 • elektryzowanie się włosów;
 • łojotokowe zapalenie skóry.

Być może zauważasz u siebie powyższe objawy, a żadne peelingi ani szampony nie przynoszą pożądanych efektów? Rozwiązanie takiego problemu jest proste – wystarczy regularnie oczyszczać stosowaną szczotkę i grzebień.

Jak czyścić szczotkę do włosów plastikową?

Co prawda ten rodzaj w mniejszym stopniu przyciąga do siebie brud i kurz z otoczenia, jednakże nie należy zapominać o regularnym oczyszczaniu plastikowych szczotek i grzebieni. Jak wyczyścić szczotkę do włosów z tworzywa sztucznego? Przydadzą ci się do tego:

 • szampon oczyszczający – wystarczy ten sam, którego używasz do głowy. Alternatywnie, możesz też użyć zwykłego mydła;
 • specjalny czyścik do szczotek lub zamiennie – grzebień z cienkimi, nylonowymi bądź metalowymi ząbkami. Ostatecznie możesz też sięgnąć po zwykłą wykałaczkę;
 • druga szczotka plastikowa z twardymi igłami;
 • pojemnik, który swobodnie to wszystko pomieści, napełniony ciepłą wodą.

Jeżeli masz już wszystko przygotowane, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:

 • zacznij od oczyszczenia szczotki przez pocieranie o nią drugą szczotką z mocnymi igłami. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru włosów i nagromadzonego na nich kurzu;
 • trudno dostępne pozostałości usuń dokładnie używając do tego celu czyścika, wykałaczki lub małego grzebienia;
 • do miski lub wybranego przez ciebie pojemnika wlej niedużą ilość oczyszczającego szamponu, a następnie włóż do niej szczotkę;
 • pozostaw ją do namoczenia przez około 20 minut, do pół godziny;
 • opłucz szczotkę pod letnią, bieżącą wodą;
 • na koniec osusz ją papierowym ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia;
 • przed ponownym użyciem pozbądź się manualnie ewentualnych zalegających resztek kurzu. Polecamy użyć w tym celu szczoteczki do zębów.
Zobacz też:
Pędzel do rozświetlacza – czy wiesz, jakiego powinnaś używać, aby rozświetlić skórę twarzy? Jak nakładać rozświetlacz?

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z naturalnego włosia?

Szczotki z włosia dzika lub innych naturalnych materiałów są świetne dla utrzymania dobrej kondycji włosów i skalpu, lecz stanowią istne siedlisko bakterii. Dlatego należy je myć możliwie jak najczęściej, najlepiej raz na tydzień. Proces jej oczyszczania nie różni się zbytnio od tego opisanego powyżej. Główna różnica polega na tym, że należy postępować przy tym znacznie delikatniej, dbając o to, by nie uszkodzić naturalnych włókien.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z włosia dzika? Zacznij od dokładnego usunięcia z niej włosów i kurzu. Następnie szampon do włosów spień już bezpośrednio na lekko zwilżonej szczotce. W ten sposób pozbędziesz się resztek kosmetyków zalegających na włosiu. Dalej postępuj jak powyżej, pozostawiając ją do namoczenia w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu. Na koniec w ramach dodatkowej pielęgnacji nałóż na szczotkę odżywkę – może być ta sama, którą używasz na co dzień do swoich włosów. Przed przystąpieniem do wysuszania włosia, dokładnie wypłucz z niego odżywkę.

Nie zapomnij także o pielęgnacji naturalnej rączki. Jeżeli jest ona drewniana, po jej umyciu należy zabezpieczyć ją odpowiednim olejkiem – może być np. z pestek awokado. Pozostaw go do wchłonięcia i dokładnie wytrzyj nadmiar.

Pianka do golenia – alternatywne sposoby na mycie szczotki do włosów

Szukasz sposobu na to, jak wyczyścić szczotkę do włosów na szybko? Może przydać ci się ten lifehack z użyciem pianki do golenia:

 • po pozbyciu się wierzchniej warstwy włosów, zwilż szczotkę wodą;
 • nałóż na całą jej powierzchnię piankę do golenia i pozostaw na 5 minut;
 • dokładnie spłucz produkt i osusz włosie przed użyciem.

Do codziennej pielęgnacji i odkażania szczotki możesz też stworzyć własny spray. W butelce z atomizerem wymieszaj wodę i kilka kropel olejku herbacianego. Dobrze sprawdza się też soda oczyszczona – a najlepiej jej roztwór z wodą i odrobiną szamponu. Po oczyszczeniu warto zabezpieczyć włosie i dodatkowo je zdezynfekować naturalnymi metodami – np. wodą utlenioną, spirytusem lub wodą z octem.

Teraz wiesz już, jak wyczyścić szczotkę do włosów – nie zapominaj więc robić tego mniej więcej raz na tydzień. W ten sposób dbasz nie tylko o dłuższą trwałość tego narzędzia, ale też lepszą kondycję swoich włosów. Szczotkowanie brudnym włosiem nie tylko powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów, ale też grozi zapaleniem i chorobami skóry głowy.Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022