Za zniszczone paznokcie często odpowiada nieumiejętnie dobrana gradacja pilnika. Jeśli jest on za ostry, może doprowadzić do naprawdę bolesnych uszkodzeń płytki. Z kolei zbyt delikatny pilnik nie nadaje się do usuwania żelu. Gradację pilniczka warto więc znać, aby uniknąć tak nieprzyjemnych zdarzeń. Czytaj więcej o rodzajach pilników i sprawdź, co mówią poszczególne oznaczenia!
Czym jest gradacja pilnika?
Gradacja pilników to inaczej ziarnistość powierzchni ścierającej. Oznaczenie gradacji jest najczęściej nadrukowane na pilniku. Im wyższa liczba, tym bardziej delikatna powierzchnia. Dobrze dobrana gradacja pilnika, poza bezpieczeństwem dla płytki paznokci, przekłada się również na skrócenie czasu pracy do minimum.
Pilniczki do paznokci różnej gradacji – rodzaje
Gradacja pilniczków bardzo często jest ze sobą łączona, aby można było wykorzystać je do kilku czynności. Na przykład pilnik do paznokci 100/180 będzie miał z jednej strony ziarnistość na poziomie 100, a z drugiej – 180. Ostrzejsza strona sprawdzi się do skrócenia przedłużonych paznokci, a delikatniejsza pozwoli nadać im ostatecznego kształtu i gładkości. Aby dobrze dobrać pilnik, trzeba oczywiście wiedzieć, do czego stosuje się poszczególne gradacje.
Polecane produkty:
Pilnik do paznokci prosty 100/180 Nutridome (cena od 15 zł)
Dwustronny pilnik łódka 100/180 kolor szary NeoNail (cena od 6 zł)
Dwustronna drobnoziarnista polerka łódka pilnik, 100/180 kolor różowy NeoNail (cena od 6 zł)
Dwustronny pilnik łódka 100/150 kolor szary NeoNail (cena od 5 zł)
Gradacje pilników
Pilnik 80
Pilnik o gradacji 80 jest bardzo ostry. Aby z nim pracować, trzeba mieć spore doświadczenie. Sprawdza się do skracania i obróbki masy akrylowej.
Pilnik 100
Co oznacza gradacja pilnika 100? Taki przyrząd jest ostry, dlatego stosuje się go najczęściej w celu skrócenia paznokci przedłużonych metodą żelową. Sprawdza się również do bardzo zgrubiałych paznokci stóp.
Pilnik 150
Pilnik o gradacji 150 (podobnie jak 100) jest używany do paznokci żelowych. Dla naturalnej płytki paznokcia jest zbyt ostry.
Pilnik 180
Co oznacza gradacja pilnika 180 w praktyce? Może być on stosowany do naturalnej, zdrowej płytki paznokcia. Taka gradacja sprawdza się też do złagodzenia powierzchni paznokci żelowych i akrylowych, po użyciu ostrzejszych pilników.
Pilnik 240
Pilnik o gradacji 240 może służyć do skracania naturalnej płytki paznokci delikatnych, łamliwych i rozdwajających się. Można nim także wyrównać powierzchnię masy żelowej. Gradacje powyżej 240 to pilniki drobnoziarniste i polerki.
Gradacja pilnika – jaka gradacja jest najlepszym wyborem? Czym piłować paznokcie?
Zanim dokonasz zakupu, zastanów się, do czego jest ci potrzebny pilnik. Jeśli pracujesz z żelem, wówczas w zasadzie każda gradacja na którymś etapie pracy ci się przyda. Jeśli jednak nie przedłużasz paznokci metodą żelową i akrylową, wybieraj wysokie gradacje.
Jakie pilniki do paznokci naturalnych?
Jaka będzie optymalna gradacja pilnika do skracania naturalnej płytki? Najlepiej sprawdzi się pilnik do paznokci 180/240. Będzie on więc idealny do regularnych czynności pielęgnacyjnych, ale także do przygotowania paznokci pod żel lub hybrydę.
Jakie pilniki do hybrydy?
Do hybryd najlepszy będzie:
- pilnik do paznokci 180/240;
- pilnik do paznokci 100/180.
Jeśli chcesz przygotować paznokcie pod manicure, musisz użyć gradacji 180 lub 240. Zastanawiasz się, jak wybrać pilnik do ściągania hybrydy? Wierzchnią warstwę lakieru należy delikatnie zetrzeć pilnikiem o gradacji 100 lub 180, a następnie umieścić na paznokciach waciki nasączone removerem i zabezpieczyć je folią aluminiową. Można też zdjąć hybrydy bez użycia removera, za pomocą samego pilnika. W tym celu używa się kolejno pilników 100 lub 180. Już przy naturalnej płytce gradacja pilnika to 240.
Jaki pilnik do żelu?
Do pracy z masą żelową lub akrylową sprawdzą się wszystkie rodzaje pilników do paznokci. Do przygotowania pod żele stosuje się pilniki 240 lub 180. Podczas skracania przedłużonych już paznokci można użyć pilników 100 lub 80. Opiłowywanie masy żelowej i akrylowej najlepiej wykonać za pomocą drobnoziarnistych pilników (180/240).
Jaki pilnik do matowienia paznokci?
Jaka gradacja pilnika będzie odpowiednia do matowienia? Najpierw musisz wiedzieć, że trzeba zmatowić paznokcie przed wykonaniem manicure’u hybrydowego i żelowego. W tym celu można użyć drobnoziarnistego pilnika (bloczku) o gradacji 240 lub więcej, jednak dużo lepiej sprawdzi się tutaj blok polerski. Jest on dość miękki, w związku z czym doskonale radzi sobie z uwypukleniami paznokcia.
Polecane produkty:
Pilnik do paznokci prosty 100/180 Nutridome (cena od 15 zł)
Dwustronny pilnik łódka 100/180 kolor szary NeoNail (cena od 6 zł)
Dwustronna drobnoziarnista polerka łódka pilnik, 100/180 kolor różowy NeoNail (cena od 6 zł)
Dwustronny pilnik łódka 100/150 kolor szary NeoNail (cena od 5 zł)
Rodzaje pilników do paznokci – kształty
Zakup pilniczka to nie tylko wybór gradacji, lecz również kształtu. Najpopularniejsze rodzaje pilników pod tym względem to:
- pilnik w kształcie banana – wąski pilnik w kształcie banana;
- pilnik prosty – wąski pilnik o prostych krawędziach;
- pilnik w kształcie łódki – szeroki pilnik o prostej i zaokrąglonej krawędzi;
- pilnik prostokątny – szeroki pilnik prosty;
- pilnik w kształcie elipsy – szeroki pilnik o okrągłych krawędziach.
Kształt pilnika a konkretne czynności pielęgnacyjne
Wybór konkretnego kształtu pilnika jest przede wszystkim kwestią indywidualną. Jeśli wypróbujesz każdy z nich, z pewnością dowiesz się, którym pracuje ci się najlepiej. Najczęściej jednak pilnik o prostych krawędziach będzie dobry do skracania paznokci i nadawania im prostych kształtów. Z kolei pilnik owalny dobrze dociera w zaokrąglenia paznokcia podczas nadawania kształtu lub spiłowywania masy żelowej i akrylowej. Szerokie pilniki skracają czas pracy w przypadku większej powierzchni paznokci. Te wąskie pozwalają zaś uzyskać lepszą precyzję podczas pracy z krótką płytką paznokcia.
Jak bezpiecznie pracować z pilnikiem?
- Dla naturalnych paznokci dużo gorsza może być praca zbyt ostrym pilnikiem, niż odwrotnie. Jeśli więc nie masz doświadczenia, pod względem prowadzenia narzędzia i odpowiedniego nacisku, lepiej zacznij od wyższych gradacji pilnika.
- Jeżeli używasz pilnika do ściągania żelu lub hybrydy, staraj się co jakiś czas oczyszczać płytkę z pyłu. Możesz to zrobić za pomocą miękkiej szczoteczki lub wacika nasączonego cleanerem. W ten sposób będzie ci łatwiej zobaczyć pozostałości produktu.
- Zachowaj szczególną uwagę, używając pilnika w okolicy skórek. Jeśli powstaną wówczas rany, aplikacja poszczególnych preparatów do manicure’u może być bolesna, a końcowy efekt będzie nieestetyczny.
- Aby uniknąć rozdwojonych, poszarpanych paznokci, piłuj je tylko w jednym kierunku.
Pilnik papierowy, szklany, a może metalowy?
Od gradacji pilnika przechodzimy teraz do materiałów, z jakich może zostać wykonany. Pilniki metalowe powoli odchodzą do lamusa. Zdaniem ekspertów mogą one niszczyć delikatną płytkę paznokcia. Każdy, kto pracował z innym pilnikiem niż metalowy przyzna, że czynność była o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza.
Pilniki szklane i papierowe, czyli nowocześniejsze rozwiązania
Alternatywą dla pilnika metalowego jest szklany. Wysoka gradacja pilnika szklanego sprawia, że jest delikatny. Świetnie sprawdzi się zatem do naturalnej płytki paznokcia.
Papierowe pilniki są obecnie najbardziej popularne. Ogromny wybór w kwestii gradacji pilników sprawia, że będą odpowiednie do każdej czynności pielęgnacyjnej w obrębie paznokcia. Cena pilniczków papierowych to kilka złotych. Mają one jednak jedną wadę – trzeba je często wymieniać, gdyż dość szybko tracą ostrość i nie można poddać ich czyszczeniu.
Gdy wybierasz pilniki, gradacja jest bardzo istotnym parametrem. Jeśli będzie za niska, można uszkodzić płytkę paznokcia. Zbyt wysoka gradacja nie przyniesie pożądanych efektów lub wydłuży czas pracy. Poza gradacją pilnika warto również zwrócić uwagę na jego kształt. Ten parametr również wpływa na czas i komfort pracy.