Hymenotomia jest zabiegiem bardzo potrzebnym na rynku, dlatego warto rozpowszechciać o nim informacje, aby coraz więcej kobiet o nim usłyszało. Zarośnięcie błony dziewiczej to nie tylko wstydliwy problem, ale również przyczyną bólu, problemem z pęcherzem czy menstruacją. Taka wada pochwy może również zwiększyć ryzyko występowania stanu zapalnego, ponieważ krew miesiączkowa nie może się wydostać na zewnątrz. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, że taka wada to nie wstyd, a specjaliści są po to, aby pomóc.
Hymenotomia – wskazania do zabiegu
Nacięcie błony dziewiczej z medycznego punktu widzenia to bardzo ważny zabieg. Niewyleczona wada uniemożliwia współżycie seksualne. W przypadku ważnego badania ginekologicznego, jakim jest cytologia, niemożliwe jest pobranie wymazu przy istniejącej wadzie. Niekiedy błona całkowicie jest zrośnięta bez żadnych dziurek, co w przypadku miesiączkującej kobiety może być niebezpieczne, powodując zakażenia. Bóle podbrzusza czy podczas współżycia są również czynnikiem kwalifikującym pacjentkę do zabiegu. Nie tylko istnieją wskazania medyczne, ale również psychologiczne. Kobiety, których budowa błony jest nieprawidłowa, mogą czuć dyskomfort i wycofać się od kontaktów płciowych.
Hymenotomia – przeciwwskazania
Infekcje skórne, czy stan zapalny w miejscu operacji to pewny powód, dlaczego zabieg chirurgiczny, jakim jest hymenotomia nie jest wykonywany. . Aktywna choroba nowotworowa również jest przeciwwskazaniem nie tylko do tego zabiegu z dziedziny ginekologii, ale też w przypadku innych schorzeń. Nieleczone zaburzenia krzepnięcia krwi oraz nadciśnienie tętnicze stanowią ryzyko powstania skrzepów. W przypadku cukrzycy zabieg jest możliwy, ale w sytuacji, kiedy jest ona uregulowana.
Badania potrzebne do zabiegu hymenotomii
W przypadku zabiegu usunięcia błony dziewiczej istotna jest konsultacja lekarska.
Na taką wizytą pacjentka powinna przygotować wyniki badań, takie jak:
- morfologia;
- grupa krwi;
- wskaźniki krzepnięcia;
- kreatynina;
- elektrolity;
- poziom glukozy;
- szczepienie przeciwko WZW B;
- badanie ogólne moczu.
Hymenotomia – szczegółowe przygotowanie
Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy:
- odstawić preparaty zawierające witaminę E;
- nie brać leków na kaszel;
- odstawić leki przeciwgrypowe;
- upewnić się, że nie wystąpiła infekcja intymna (ewentualna konsultacja lekarska).
Na tydzień przed zabiegiem trzeba:
- odstawić tytoń;
- nie spożywać alkoholu;
- nie przyjmować leków zawierących kwas acetylosalicylowy (np. popularną aspirynę).
Na czym polega hymenotomia?
Po konsultacji lekarskiej i zakwalifikowaniu pacjentki do zabiegu wykonuje się znieczulenie miejscowe. Hymenotomia jest mało inwazyjna, dlatego, że na przerwanie błony dziewiczej wybiera się laser, a nie skalpel. W przypadku częściowo zrośniętej błony nacina się ją na kształt krzyżyka. Jeśli istnieje zastój spowodowany przez twardy fałd śluzówki, to wówczas wycinana jest ona całkowicie. Szycie miejsca poddanego zabiegowi nie zawsze jest konieczne. W przypadku kiedy jest ono wymagane, używane są w szwy wchłanialne, które same się rozpuszczają. Zabieg trwa około 40 minut. Istotne jest, aby pacjentka nie miesiączkowała w momencie planowanej hymenotomii.
Hymenotomia – rekonwalescencja i zalecenia
Hymenoplastyka to zabieg wykonywany przez lekarza chirurga lub ginekologa. Miejscem, gdzie trzeba się udać, jest klinika, szpital czy inne centrum medyczne.
- Rekonwalescencja trwa od kilku dni do czterech tygodni. Rana goi się zazwyczaj do dwóch tygodni. Ważne jest, aby stosować się zaleceń lekarza, który wykonał zabieg.
- Należy pamiętać, aby przez ten czas nie doszło do inicjacji seksualnej, co w znacznym stopniu ochroni pacjentkę przed zakażeniem.
- Wysyłek fizyczny należy zminimalizować, szczególnie w pierwszych dniach po hymenotomii.
- Po zabiegu możliwe jest wystąpienie:
- plamienia;
- bólu;
- infekcji;
- obrzęku okolic sromu;
- przerostu blizny;
- zgrubień podskórnych;
- zaburzeń czucia w strefie poddanej zabiegowi.
Hymenotomia – niezbędne informacje
Przecięcie błony dziewiczej lub jej całkowite usunięcie to zabieg najczęściej wykonywany w prywatnie. Koszt, z jakim trzeba się liczyć, to około 2200 zł. Jest możliwe wykonanie hymenotomii na NFZ, jednak czas oczekiwania jest znacznie dłuższy, niż ma to miejsce w prywatnych placówkach. Istnieje również warunek, żeby pacjentka była do takiego zabiegu zakwalifikowana. Muszą istnieć medyczne wskazania do jego przeprowadzenia. Z racji na to, że hymenotomię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym nie czuć bólu. Może jednak on się pojawić o niewielkim nasileniu, po ustąpieniu znieczulenia. Najczęściej nie wymaga podania środków przeciwbólowych.
Podsumowanie
To, że błona dziewicza może zarosnąć, zazwyczaj jest odkrywane przez pacjentkę w momencie, kiedy zaczyna ona aktywność seksualną. Należy udać się do ginekologa z każdym niepokojącym bólem czy innym objawem. Nie można się wstydzić. Zdrowie jest najważniejsze, a specjaliści są po to, aby pomóc. Hymenotomia to zabieg bardzo ważny w ofercie gabinetów medycyny estetycznej.