Fotodepilacja to zabieg, który jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn. Jest to polecana metoda, umożliwiająca pozbycie się włosków niezależnie od ich koloru usuwa zarówno te jasne, jak i ciemne. Aby jednak efekty były zadowalające, konieczne jest odpowiednie przygotowanie i kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Dodatkowo niestety nie każdy może się na niego zdecydować. Przeczytaj, czym dokładnie jest fotodepilacja!

Czym jest fotodepilacja?

Fotodepilacja jest zabiegiem pozwalającym na trwałe usunięcie owłosienia na wybranym obszarze ciała. Nie jest inwazyjny, dlatego podczas jego przeprowadzania nie odczuwa się bólu. Opiera się na wykorzystaniu wiązki promieniowania elektromagnetycznego. Wiązka światła emitowana przez urządzenie przenika do skóry właściwej i jest pochłaniana przez melaninę (czyli barwnik we włosach), powodując osłabienie cebulek i prowadząc do wyeliminowania owłosienia. To innowacyjna technologia, która umożliwia redukcję włosów nawet na poziomie 90%! Opisywany zabieg można wykonać nie tylko na twarzy, ale również na innych częściach ciała, w tym również w okolicach bikini.

Jak wygląda fotodepilacja?

Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na miejsce zabiegowe specjalnego żelu, który został stworzony w taki sposób, aby wiązka energii łatwiej przenikała w głąb skóry. Następnie specjalista przesuwa urządzenie z głowicą, która zawiera lampę emitującą światło pulsacyjne. Najczęściej zabieg trwa około 20–30 minut i można go wykonywać przez cały rok.

Kto może zdecydować się na fotodepilację?

Owłosienie może stanowić wstydliwy problem, dlatego zarówno kobiety, jak i mężczyźni poszukują coraz lepszych metod usuwania owłosienia, które przynoszą długotrwałe efekty i są świetną alternatywą dla depilacji woskiem, depilatorem lub maszynką. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się fotodepilacja, inaczej depilacja świetlna, która świetnie radzi sobie z usuwaniem niechcianych włosków u większości osób. Warto jednak pamiętać, że specjaliści zalecają wykonanie zabiegu najwcześniej po 18. roku życia.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu fotodepilacji?

Musisz jednak wiedzieć, że opisywana metoda trwałego usuwania owłosienia, czyli fotodepilacja często nie sprawdza się u osób mających bardzo jasne włosy lub ciemną karnację. Wśród przeciwwskazań natomiast znajduje się:

 • ciąża;
 • karmienie piersią;
 • nowotwory;
 • stany zapalne skóry;
 • przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresantów);
 • problemy z układem krążenia;
 • łuszczyca;
 • bielactwo;
 • świeża opalenizna (np. z solarium);
 • przyjmowanie ziół (takich jak np. szałwia lub nagietek).

Jak przygotować się do zabiegu fotodepilacji?

Zanim możliwe będzie usunięcie owłosienia za pomocą fotodepilacji, to niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, aby efekty zabiegu były rewelacyjne. Pamiętaj, aby:

 • 4 tygodnie przed zabiegiem nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych;
 • minimum 2 tygodnie przed zabiegiem unikać substancji, które mogą podrażnić twoją skórę pod wpływem promieni słonecznych (np. olejków eterycznych) oraz leków – m.in. przeciwtrądzikowych;
 • 2–3 tygodnie wcześniej nie wykonywać zabiegów, które często powodują podrażnienia skóry – np. mikrodermabrazji;
 • na 30 dni przed fotodepilacją nie usuwać cebulek włosa, wykorzystując inne metody usuwania włosów – np. depilacja pastą cukrową lub woskiem.
Zobacz też:
Najlepsze plastry do depilacji

Depilacja laserowa a fotodepilacja

Między fotodepilacją a depilacją laserową są dość duże różnice. Zasadniczą jest to, że metoda IPL umożliwia pokrycie do 8 razy większą powierzchnię niż tradycyjny laser, co przekłada się na to, że usuwanie niechcianego owłosienia przebiega dużo sprawniej. Bardzo wiele osób twierdzi także, że fotodepilacja jest bardziej komfortowa i bezbolesna. Dodatkowo depilacja IPL w odróżnieniu od laserowej pozwala na usunięcie różnych włosków – nie tylko tych ciemnych i grubych przy jasnej karnacji. Z pewnością nie bez znaczenia jest też fakt, że fotodepilacja IPL jest tańsza niż laserowa depilacja.

Jak długo utrzymują się efekty fotodepilacji?

Doskonałe, pierwsze efekty możesz zauważyć już po 14 dniach od wykonania zabiegu. Wtedy włoski opuszczają mieszek włosowy i wypadają. Możesz dostrzec także, że są osłabione i wolniej odrastają. Pamiętaj jednak, że niezbędnych jest przynajmniej 710 wizyt w odstępach co 4 tygodnie w salonie kosmetycznym, aby fotodepilacja przyniosła satysfakcjonujące rezultaty i żebyś mógł cieszyć się gładką skórą nawet przez kilka lat!

Ile kosztuje fotodepilacja?

To, ile zapłacisz za usuwanie owłosienia metodą fotodepilacji, zależy głównie od miejsca wykonywania zabiegu. Najmniej zapłacisz za depilację wąsika około 100 złotych. Jeśli natomiast chodzi o inne partie ciała, to średnie ceny wyglądają następująco:

 • pachy – 150 zł;
 • bikini – 250 zł;
 • klatka piersiowa – 300 zł;
 • całe nogi – 350 zł;
 • uda – 200 zł.

Czy możliwa jest fotodepilacja w domu?

Uważasz, że fotodepilacja możliwa jest jedynie w salonie kosmetycznym? Nic bardziej mylnego! Obecnie na rynku znajdziesz duży wybór urządzeń do fotodepilacji w domu. Proponowane depilatory domowe emitują dość podobne światło, lecz o niższym natężeniu, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne. Umożliwiają one skuteczne zlikwidowanie włosów na nogach, klatce piersiowej, pod pachami, czy w okolicach bikini. Dodatkowo dostępne są w atrakcyjnych cenach – kosztują średnio od 1 000 do 4 000 złotych, czyli tyle samo co seria zabiegów fotodepilacji w salonie kosmetycznym.

Jeśli zatem szukasz najlepszego sposobu na pozbycie się niechcianego owłosienia, to fotodepilacja może okazać się strzałem w 10-tkę! Wiedz jednak, że skuteczność tej metody jest uzależniona od kilku czynników takich jak np. fototyp skóry. Już dziś zapisz się na wizytę w wybranej klinice i zapomnij o codziennym goleniu włosków maszynką!Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2022