Owłosienie na twarzy jest wstydliwym tematem dla wielu kobiet. Przeważnie jest ono jasne, delikatne i praktycznie niezauważalne. Jednak w niektórych przypadkach włoski są ciemne, gęste i bardziej widoczne niż zwykle. Wówczas konieczna jest depilacja wąsika. Jak się za to zabrać? Możesz wykonać ten zabieg na kilka różnych sposobów – zarówno w domu, jak i w profesjonalnym salonie.

Jak usunąć wąsik kobiecy? Podstawowe zasady depilacji wąsika

Skóra twarzy w okolicy ust jest dość delikatna. Podrażnienia w tym miejscu bywają dość bolesne. Dlatego powinnaś dobrze przygotować się do depilacji wąsika w domu i zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, zarówno przed, jak i po zabiegu. 

Wąsik kobiecy – przygotowanie i pielęgnacja

  • Dokładnie oczyść i odtłuść skórę. Możesz też wykonać peeling dostosowany do twojego typu skóry, który przygotuje ją do dalszych zabiegów. Na końcu dokładnie osusz skórę z nadmiernym owłosieniem.
  • Staraj się nie wykonywać depilacji wąsika rano. Lepiej zabrać się za to wieczorem, aby twoja skóra mogła zregenerować się przez noc. W przeciwnym razie twoja twarz może przejawiać widoczne ślady zaczerwienienia.
  • Obojętnie jakiej metody usuwania wąsika używasz, na koniec delikatnie i dokładnie oczyść skórę. Następnie użyj łagodnego kremu lub olejku, który zregeneruje i nawilży twoją skórę.
  • Używaj tylko sterylnych przyrządów oraz substancji, które cię nie uczulają. 

Jak się usuwać wąsik w domu? Nie tylko woskiem! Poznaj domowe sposoby depilacji

Golarka, wosk, depilator, krem, a może pasta cukrowa? Możliwości na depilację wąsika jest wiele. Wszystkie z tych zabiegów wykonasz stosunkowo niskim kosztem w domu. Poznaj wady i zalety tych sposobów i przekonaj się, który będzie najlepszy dla ciebie.

Golenie wąsika maszynką

Kobiety zaczynają coraz bardziej odchodzić od tej metody. Usuwanie wąsika żyletką, nożykiem lub jednorazową golarką jest po prostu mało skuteczne. Łatwo w ten sposób się zaciąć, podrażnić skórę i mieszki włosowe, a nawet spowodować stan zapalny. Co więcej, takie golenie wąsika daje bardzo nietrwały efekt. Włoski odrastają już po jednym–dwóch dniach. Z czasem stają się coraz bardziej widoczne i silniejsze.

Wąsik – depilacja woskiem

Depilacja wąsika tym sposobem jest dość popularna, ponieważ daje długotrwałe efekty. Plastry wyrywają włoski razem z cebulkami. Skóra pozostaje gładka nawet na kilka tygodni. Co więcej, jeżeli będziesz regularnie powtarzać depilowanie wąsika woskiem, włoski będą odrastać coraz słabsze i rzadsze. 

Minusem tego sposobu jest ból, jaki mu towarzyszy. Wyrywanie włosków jest nieprzyjemne i może podrażnić twoją skórę. Jest to jednak uczucie przejściowe – skóra ma dużo czasu na regenerację przed kolejnym zabiegiem. Efekt utrzymuje się nawet do 2–6 tygodni.

Usuwanie wąsika pastą cukrową

Podobnie jak w przypadku depilacji wąsika woskiem pasta cukrowa pozwala wyrwać włoski razem z cebulkami. Odrastanie nowego owłosienia jest znacznie opóźnione, a korzenie zostają osłabione. Pasta cukrowa jest jedną ze starszych metod depilacji i obecnie znów zyskuje na popularności. Zawdzięcza ją skuteczności i naturalnym składnikom. Jest to też jeden z najtańszych sposobów na golenie wąsika. Co więcej, taka masa okleja tylko włoski, nie podrażnia skóry tak bardzo jak wosk i zabieg jest zdecydowanie mniej bolesny.

Zobacz też:
Fotodepilacja – co to za metoda depilacji? Sprawdź, jak należy przygotować się do tego zabiegu!

Jak wydepilować wąsik pastą cukrową? Możesz użyć do tego kupnego produktu lub przygotować masę samodzielnie w domu. Wystarczy podgrzać razem cukier, wodę i ewentualnie sok z cytryny. Gdy pasta zaczyna lepić się jak plastelina, oznacza to, że jest już gotowa do użycia. Poczekaj chwilę, aż wystygnie, a następnie rozprowadź nad górną wargą. Po chwili zerwij energicznie masę razem z włoskami.

Depilacja wąsika masą cukrową jest też możliwa sposobem „na ciepło”. Jeśli zdecydujesz się na taką technikę, postępuj tak samo, jakbyś używała wosku. Będą potrzebne ci do tego plastry, które będziesz mogła przykleić na skórę i oderwać razem z włoskami.

Depilowanie wąsika depilatorem

Wąsik kobiecy możesz też usunąć depilatorem elektrycznym. Ten sposób także polega na wyrywaniu włosków ze skóry. Jest on jednak dość bolesny i trwa dłużej niż jedno pociągnięcie plastru z woskiem czy cukrem. Taka depilacja wąsika może podrażnić skórę i spowodować wrastające włoski. Raczej nie jest to najlepszy sposób.

Depilacja wąsika w domu kremem

Jest to jeden z prostszych i mniej bolesnych sposobów na to, jak usunąć wąsik w domu. Potrzebny ci będzie krem przystosowany do wrażliwej skóry twarzy. Ta depilacja wąsika nie jest zalecana dla kobiet o delikatnej cerze. Tego typu kremy zawierają substancje drażniące, które mają na celu rozpuszczenie włosa. Koniecznie sprawdź, czy nie jesteś uczulona na żadne zawarte w nim substancje. Nawet jeżeli nie – postępuj ostrożnie. Jeśli zaobserwujesz nieprzyjemne pieczenie, natychmiast zmyj krem.

Depilacja wąsika kremem daje krótsze efekty niż większość z powyższych metod. Nie oddziałuje w żaden sposób na cebulki włosowe, przez co wąsik kobiecy dość szybko odrasta. Co więcej, sam produkt jest dość drogi i niebezpieczny dla skóry. Z tych powodów nie jest to najlepsza metoda usuwania wąsika.

Jak usunąć wąsik na stałe? Metody zabiegowe

Być może chodzi ci po głowie pomysł, żeby trwale usunąć wąsik? Depilacja laserowa jest w takim przypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Taki zabieg wykonywany jest stosunkowo bezboleśnie w salonie kosmetycznym. Po serii kilku wizyt, włoski nad górną wargą przestają odrastać już na zawsze. Depilacja wąsika laserem jest całkowicie bezpieczna dla skóry twojej twarzy. Jedynym minusem takiej metody depilacji jest dość duży koszt zabiegów.

Depilacja wąsika jest możliwa na wiele różnych sposobów. Niektóre są bardziej efektywne od innych. Rozważ, na czym zależy ci najbardziej – bezbolesnym usunięciu włosków, niskim koszcie, czy trwałym efekcie? Na podstawie tych kryteriów wybierzesz idealną metodę depilowania wąsika dla siebie.Powiązane artykuły:
Archiwum: marzec 2021